אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחטף לילי: ועדת הכספים תתבקש להעביר מיליונים להתנחלויות צילום: אלכס קולומויסקי

מחטף לילי: ועדת הכספים תתבקש להעביר מיליונים להתנחלויות

בין היתר מתבקשת הוועדה לאשר העברה של 94 מיליוני שקלים עבור תמיכות שונות בהתנחלויות ומענקים לירושלים, מתוכם 80 מיליון שקלים כמענקים ביטחוניים רק לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון

08.12.2014, 07:35 | רוני זינגר

רגע לפני שהכנסת תתפזר תתבקש ועדת הכספים לדון בשורה ארוכה של העברות תקציביות בראשם העברות של מאות מיליוני שקלים לשטחים. שעות ספורות לפני הדיון שיחל הבוקר בועדת הכספים, העביר בלילה משרד האוצר דרישה להעברה של מיליוני שקלים להתנחלויות ולחטיבה להתיישבות. בין היתר מתבקשת הוועדה לאשר העברה של 94 מיליוני שקלים עבור תמיכות שונות בהתנחלויות ומענקים לירושלים, מתוכם 80 מיליון שקלים כמענקים ביטחוניים רק לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון, מענק של 5 מיליון שקלים לירושלים, ושכונת הר גילה לבדה תזכה להעברה של 1.6 מיליון שקלים עבור פיתוח תשתיות.

קראו עוד בכלכליסט

עוד כ - 70 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, שכבר זכתה עד כה להגדלה של מעל 600% בתקציבה המקורי לשנה זו.

ב"יש עתיד" מתכוונים להוציא מכתב בעניין ליועץ המשפטי לכנסת בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" של הרגע האחרון.

בדיון הבוקר יתברר האם אכן, כמו שצופות ההערכות, מדובר בהעברה תקציבית שסוכמה עם החרדים וכמובן עם יו״ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, במידה ויצביעו בעדה. כזכור, מאז פוטר שר האוצר יאיר לפיד, מחזיק בתיק האוצר בפועל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נתניהו. משמש שר האוצר בפועל אחרי פיטורי לפיד, צילום: אמיל סלמן נתניהו. משמש שר האוצר בפועל אחרי פיטורי לפיד | צילום: אמיל סלמן נתניהו. משמש שר האוצר בפועל אחרי פיטורי לפיד, צילום: אמיל סלמן

בהמשך צפויה העברה תקציבית סוערת נוספת לעלות על השולחן, כאשר הוועדה תתבקש לדון בהעברה תקציבית למערכת הביטחון בגובה של 3.6 מיליארד שקלים, ובנוסף תתבקש לאשר העברה לתקציב הביטחון של 2.1 מיליארד שקלים שהם עודפי תקציב מט״ח כספי הסיוע מארצות הברית.

לוועדת הכספים הוגשה כבר לפני כשבוע, עוד בטרם התפרקה הממשלה, בקשה להעברה תקציבית למערכת הביטחון בסך 3.6 מילארד שקלים עבור כיסוי מימון מבצע "צוק איתן" כזכור, בעבור כסף זה בוצע לפני כחודשיים קיצוץ רוחבי בכלל משרדי הממשלה בגובה של 2.5 מיליארד שקלים. יתר הכסף יגיע משימוש בעודפי תקציב של משרדי הממשלה השונים.

ההעברה הזו צפויה לעורר הרבה התנגדות מכמה טעמים, בראשם העובדה שהכנסת עומדת בפני פיזור ואף חבר כנסת כבר אינו מחויב להסכם כזה או אחר. תיאורטית, אפילו חברי "יש עתיד" כבר אינם מחויבים עוד לתמוך באי אלו מההעברות ואולם מ״יש עתיד״ מסרו כי לא יציבו מכשול בפני העברת כסף לביטחון. בנוסף, צפויים חברי הכנסת להתרעם על קיצוץ תקציבי המשרדים השונים - כפי שנעשה בקיצוץ הרוחבי עבור ״צוק איתן״ - ובין היתר נפגעו במהלך זה גם משרדי הרווחה, הבריאות והחינוך. כעת, משיוצג בפני חברי הכנסת הפירוט מהיכן נלקח הכסף עבור העברתו לתקציב הביטחון צפויה להתעורר סערה. כך למשל יתברר כי תקציבי התחבורה הציבורית, סלילת כבישים בין עירוניים, סבסוד מעונות יום ומשרד החינוך על אגפיו השונים נפגעים במאות מיליוני שקלים. כאמור יצויין כי מדובר בכסף שאושר להעברה לביטחון בישיבת ממשלה ואשר היה ידוע כי יעבור זה מכבר.

כמדי שנה בדצמבר, גם היום צפויה פעילות ערה של העברות תקציביות ״רגילות״ ואחרות בוועדת הכספים. מרבית האישורים שיתבקשו מהוועדה הם עבור העברת "עודפי תקציב" ממשרד למשרד ומשנה קודמת לשנה הבאה. העברות תקציביות נוספות יעברו מהרזרבה הכללית לצרכים שונים, למשל עבור הוצאות חירום אזרחיות (5 מיליון שקלים), פעולות המתאם בשטחים (כ - 7 מיליון שקלים), משרד האוצר (89 מיליון שקלים) , משרד ראש הממשלה (34 מיליון שקלים), המטה לביטחון לאומי (כ - 2 מיליון שקלים), בחירות ומימון מפלגות - עבור סעיף זה יועברו כ - 6 מיליון שקלים שנותרו כעודף בתקציב, ועוד בקשות רבות אחרות ובהן כמעט כל משרדי הממשלה.

יצויין, כי על רקע פיטוריו של שר האוצר וכן על רקע הסכסוך שהתקיים בתקופתו בין משרד האוצר למשרד הביטחון בנוגע לתוספות לתקציב, ייתכן וראש הממשלה בנימין נתניהו יבקש להשאיר את תיק האוצר בידו ובכך לדאוג להעברה של תקציב נוסף שדורש משרד הביטחון. נתניהו תמך לאחרונה בדרישתו של שר הביטחון יעלון למימוש הבטחת האוצר להשתתף במימון של העברת צה״ל לדרום, מימון שנאמד בכ-9 מיליארד שקלים. עם זאת, נכון לעכשיו לא ידוע על דרישה תקציבית נוספת שאמורה להגיע עבור הביטחון.

מיש עתיד נמסר כי "מדובר בשוחד בחירות. העברות שמגיעות באישון לילה בצורה נכלולית ותחמנית וכל מטרתן היא אתנן פוליטי לחברים של ראש הממשלה במועצת ישע. זה מהלך לא ראוי למדינה דמוקרטית ואנחנו נבקש מהיועץ המשפטי של הכנסת לבדוק את חוקיות ההעברות התקציביות. ראש הממשלה לא יכול להפוך את משרד האוצר לקופה הפרטית שלו לצרכי בחירות".

ח״כ ניסן סלומינסקי יו״ר ועדת הכספים (הבית היהודי) אמר בתגובה: "מצער לראות שפעם אחר פעם השמאל בישראל מתייחס למתיישבים ביהודה ובשומרון כאילו היו נטע זר בעמנו, בעוד שבפועל מדובר ביהודים-ישראלים מהטובים שבבני העם, שהכספים המיועדים עבורם באים לאפשר להם חיים נורמליים המגיעים להם בדיוק כמו לתושבי רמת אביב ג'".

היום: עוד 5.7 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

בתוך כך, ועדת הכספים תדון הבוקר בהעברה תקציבית של 3.6 מיליארד שקל למערכת הביטחון, ותתבקש לאשר העברה נוספת של 2.1 מיליארד שקל מעודפי תקציב הסיוע האמריקאי לתקציב הביטחון. הבקשות הוגשו לוועדה לפני כשבוע, עוד בטרם התפרקה הממשלה. התוספת נועדה לכסות את הוצאות מבצע צוק איתן, ובעבור חלק מהסכום בוצע לפני כחודשיים קיצוץ רוחבי של 2.5 מיליארד שקל בתקציבי כל משרדי הממשלה.

תקציב הביטחון המקורי ל־2014 היה 57 מיליארד שקל. בעקבות צוק איתן הוקצו לו 7 מיליארד שקל נוספים, כולל הכספים שיעברו היום. כמו כן, תקבל מערכת הביטחון תוספת למימון פינוי שדה דב והעברת בסיסי צה"ל לדרום. בסך הכל, יעמוד תקציב הביטחון השנה על 67 מיליארד שקל.

המאבק המתמשך על גובה תקציב הביטחון היה אחד ממוקדי החיכוך בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר המפוטר יאיר לפיד. אמנם ההעברה המיועדת סוכמה מראש בין משרד האוצר ומשרד הביטחון, אולם נתניהו ושר הביטחון משה יעלון טענו שהאוצר חזר בו מההסכמה להשתתף במימון העברת בסיסי צה"ל לדרום, המוערכת ב־9 מיליארד שקל. במערכת הפוליטית נשמעו הערכות כי נתניהו ישאיר בידיו את תיק האוצר כדי לוודא את המשך הקצאת הכספים לתקציב הביטחון.

אישור ההעברה יהיה מבחן ליכולתה של ממשלת המיעוט של נתניהו, הנשענת על קואליציה של 43 חברי כנסת בלבד. אמנם גורמים במפלגת יש עתיד מסרו שלא יכשילו העברת כסף לביטחון, אך בדיון יוצגו התקציבים שנפגעו לטובת ההעברה לביטחון, חלקם מהמשרדים שבהם כיהנו שרי יש עתיד — הרווחה, הבריאות והחינוך. כספים נוספים נלקחו מתוכניות בתחומי התחבורה הציבורית, סלילת כבישים בין־עירוניים וסבסוד מעונות יום.

כמו בכל דצמבר השבוע צפויה ועדת הכספים לראות פעילות ערה של העברות תקציביות במטרה לנצל את תקציב 2014 ככל הניתן. רוב האישורים יהיו להעברת עודפי תקציב ממשרד למשרד וחלקם להעברה מתקציבי השנה לשנה הבאה.

העברות תקציביות נוספות יהיו מהרזרבה הכללית. בהן 5 מיליון שקל להוצאות חירום אזרחיות, 7 מיליון שקל למתאם הפעולות בשטחים, 89 מיליון למשרד האוצר, 34 מיליון למשרד ראש הממשלה, כ־2 מיליון שקל למטה לביטחון לאומי וכ־6 מיליון שקל למימון הבחירות והמפלגות.

בבקשות שהוגשו השבוע נכללים כמעט כל משרדי הממשלה, ובולטים בהם משרדי הכלכלה והבריאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות