אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר החברות עם הערת עסק חי זינק פי שלושה בשש שנים

מספר החברות עם הערת עסק חי זינק פי שלושה בשש שנים

12.7% מהחברות הנסחרות פרסמו בדו"חות ברבעון השלישי של השנה כי יש חשש לקיומן כעסק חי. מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר נמחקו מהבורסה הישראלית 59 חברות, כאשר הבולטת בהן היתה חברת הטכנולוגיה מלאנוקס

08.12.2014, 08:49 | ניר צליק

בשנה האחרונה עיקר הדיון לגבי המסחר בבורסת תל אביב התמקד במספר החברות הרשומות ובכך שהיקפי המסחר במניות ירדו. אלא שעל פי מחקר של חברת המידע העסקי BDICoface, עולה כי אחת הבעיות החמורות בבורסה, בניהולו של יוסי ביינארט, היא איכות החברות הציבוריות שמגיעות למסחר.

על פי המחקר, ל־73 חברות בבורסת תל אביב היתה הערת "עסק חי" בדו"חותיהן לרבעון השלישי של 2014 — 12.7%מכלל החברות שפרסמו דו"חות לרבעון זה.

מהבדיקה עולה כי אם בדצמבר 2008 שיעור החברות עם הערת עסק חי בדו"חות הכספיים שלהן הסתכם ב־4%, הרי שכעת שיעור החברות הוכפל ביותר מפי שלושה בתוך כשש שנים.

 , צילום: אריאל שרוסטר צילום: אריאל שרוסטר  , צילום: אריאל שרוסטר

למסחר בתל אביב הצטרפו בשנים האחרונות חברות רבות מתחומי הביומד, שנמצאות בשלבי פיתוח מוקדמים ועדיין לא רושמת הכנסות מהותיות, וייתכן שהעלייה במספר החברות הנושאות הערת עסק חי קשורה לצמיחה זו ולא רק להרעה באיכות החברות הבורסאיות בתל אביב. הערת עסק חי תופיע כשרואי החשבון המבקרים חוששים לקיומה כעסק חי בטווח הארוך משנה, וזאת בדרך כלל שמתברר שלחברה אין מספיק מקורות לשלם את חובותיה שאמורים להיפרע בזמן הקצר.

עוד עולה מהנתונים כי מספר החברות שדיווחו לבורסה על תוצאותיהן הכספיות קטן באופן משמעותי במהלך התקופה הנבדקת. בעוד מספר החברות שפרסמו כעת את דו"חותיהן הכספיים עמד על 575, בתקופת פרסום הדו"חות לרבעון הרביעי של 2008 דיווחו 771 חברות — ירידה של 25.4%. הבורסה בתל אביב מתמודדת בשנים האחרונות עם חברות רבות שהגיעו להסדרי חוב גדולים, שהובילו בין היתר גם לירידה במספר החברות הנסחרות בה. בנוסף, הבורסה נמצאת בתחרות רבה עם בורסות זרות על גיוס חברות ישראליות להנפקה.

עוד עולה מהמחקר כי עד סוף אוקטובר של 2014 הצטרפו לבורסה הישראלית 25 חברות חדשות לעומת 59 חברות שנמחקו. בין החברות הבולטות שנמחקו בתקופה האחרונה נמצאות מלאנוקס, חברת הטכנולוגיה הישראלית, כאשר גם אורמת תעשיות עשויה להימחק בתקופה הקרובה עם התמזגות עם החברה־הבת, אורמת טכנולוגיות.

מנגד, חברות טכנולוגיה כגון טליט עשויות להצטרף בתקופה הקרובה למסחר בבורסת תל אביב, כאשר גם מטומי, חברת הפרסום המקוון הישראלית, עשויה להצטרף בעתיד.

בתקופה האחרונה התקשתה הבורסה בתל אביב לגייס חברות שיבצעו הנפקה. בין החברות שביקשו לבצע הנפקה בבורסה היו טלרד ואן־טריג, אולם בסופו של דבר הן גנזו את תוכניות ההנפקה שלהן על רקע עניין מועט בשוק.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות