אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כישלון לראש הממשלה: ההצבעה על העברת תקציבים להתנחלויות נדחתה

הדיון בוועדת הכספים ננעל בכישלון הקואליציה להעביר כ-95 מיליון שקל להתנחלויות למרות הלחצים המאסיביים שהופעלו על החברי הכנסת החרדיים; קודם לכך התברר שבהצבעה על העברות לתקציב הביטחון "הושתלה" גם העברה למעלה אדומים, חומת שמואל ואלעד; ח"כ סתיו שפיר התקוממה והורחקה מהדיון במשך 4 פעמים

08.12.2014, 15:31 | רוני זינגר

בתום ישיבה ארוכה וסוערת שקיימה ועדת הכספים היום (ב') ננעל הדיון בכישלון הקואליציה להעביר עשרות מיליוני שקלים להתנחלויות ולחטיבה להתיישבות. לדיון זה קדמו ניסיונות לחץ מאסיביים שהפעילו חברי הכנסת של הליכוד ויו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינקי, על חברי הכנסת החרדיים לתמיכה בהעברות התקציביות. התמיכה היתה אמורה להיות מובטחת אך ככל הידוע ברגע האחרון, הערימו כמה מהחרדים בראשם יצחק כהן (ש"ס) קשיים וניהלו מגעים עם משרד האוצר בניסיון להגיע להסמכות שיאפשרו את תמיכתם. בקואליציה גם לא הגיעו להסכמות באשר לאופן הצבעתו של ח"כ אלעזר שטרן. קודם לכן אישרה הוועדה העברה של 2.1 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון במהלך דיון סוער שבו התברר כי "הושתלה" העברה נוספת עבור מעלה אדומים, חומת שמואל ואלעד בסך כמה מיליוני שקלים. נציג משרד האוצר לא סיפר לחברי הוועדה על ההעברה, ולחברי הכנסת דווח כי ההצבעה היא רק עבור תוספת לתקציב הביטחון. ח"כ סתיו שפיר שהתקוממה נגד ההצבעה על העברת הכספים להתנחלויות הורחקה מהוועדה במשך 4 פעמים על ידי יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי.

קראו עוד בכלכליסט

"יש פה העברה של כספים למשרד השיכון למעלה אדומים, אף אחד לא ידע את זה", אמרה שפיר. "היתה פה הצבעה על ביטחון ואף אחד לא גילה לנו שבתוכה יש גם הצבעה לדברים אחרים. ההתנהלות היא לא אפשרית אי אפשר להעביר כספים להתנחלויות שהוצגו לוועדה שעה קלה לפני פתיחת הישיבה". ההעברה אושרה עוד בטרם עלו לדיון בקשות אחרות הנוגעות להעברות לשטחים.

  

אך ההחלטה המשמעותית של הוועדה היום כללה בקשות להעברות תקציבית בהיקף גדול בהרבה של כ-95 מיליון שקלים לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון. מדובר בבקשות להעברות תקציביות שהתקבלו בשעות הבוקר המוקדמות ומאחוריהן עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנציגתו אף הגיעה לדיון לפקח מקרוב על ההעברה.

חברי הכנסת החרדים מיהדות התורה, סרבו לומר כל הבוקר איך יצביעו בסעיפים אלה, אך מתברר כי בכוונתם לתמוך בהעברה הזו, בנימוק ש"נעשה כל מה שהפוך להצבעה של יש עתיד".ב"יש עתיד", מצידם, הודיעו הבוקר כי ההעברות התקציביות שהועברו בלילה הינן "שוחד בחירות" של נתניהו ליהודה ושומרון ופנו ליועץ המשפטי של הכנסת כדי לעצור את העברת הכסף.

ואולם, על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת מדובר בהעברה חוקית שכן מדובר במצב חריג: "חשבנו שנכון היה להעביר את הפניות להעברה הללו מוקדם יותר. יחד עם זאת ולמרות שחשבנו שגם במקרה הזה היה נכון לאפשר זמן התכוננות, היועמ"ש של הכנסת קיבל את העובדה שיש מצב חריג מאוד לאור העובדה שהערב קרוב לוודאי שיעבור חוק התפזרות הכנסת ואנחנו משאירים את ההחלטה לשיקול דעתו של יושב ראש הוועדה".

ח"כ סתיו שפיר. הורחקה 4 פעמים מהדיון, צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. הורחקה 4 פעמים מהדיון | צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. הורחקה 4 פעמים מהדיון, צילום: עומר מסינגר

ההחלטה גררה קריאות מצד חברת הכנסת סתיו שפיר שקראה: "העברה לשטחים זה מצב חירום? מה ההגדרה למקרה חריג?".

תמיכת החרדים בסעיף ההעברה להתנחלויות היא חלק כולל מהסכמות רחבות שהוסכם עליהם באחרונה בין המפלגות החרדיות לנתניהו. בראש הסכמות אלה הקמפיין שבו יפתחו בש"ס סביב הדרישה להסרת המע"מ מעל מוצרי יסוד מפוקחים, דרישה התואמת במדויק את תכניתו הכלכלית של נתיהו, כפי שנחשפה בשבוע שעבר ב"כלכליסט".

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) מסר בעקבות זאת: "יצא המרצע מן השק. הדיל המסריח של נתניהו עם החרדים בשירות הימין הקיצוני, הביא לאישור כספים להתנחלויות במסווה של העברה חיונית לביטחון". דבריו של שלח מתייחסים גם לתמיכה של החרדים בהעברה לביטחון ובתוכה הוחבאה העברה למעלה אדומים, לאלעד ולהר חומה. למרות כל זאת כאמור ברגע האחרון ובשל הקושי להגיע להשגת רוב בטוח, בוטל הדיון והוא יתקיים בימים הקרובים.

הוועדה אישרה: 3.6 מיליארד שקל לכיסוי הוצאות צוק איתן

בטרם ננעל הדיון הצליחה הוועדה לאשר העברה בסך 3.6 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון - העברה שגררה ויכוח סוער נוסף. מקור ההעברה מגיע מקיצוץ רוחבי שאישרה הממשלה בספטמבר, וזאת עבור כיסוי הוצאות "צוק איתן". בנוסף, משמשים להעברה זו גם עודפי תקציב משורה של משרדי ממשלה.

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, צילום: עטא עוויסאת יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי | צילום: עטא עוויסאת יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, צילום: עטא עוויסאת

סלומינסקי אמר היום כי "מצער לראות שפעם אחר פעם השמאל בישראל מתייחס למתיישבים ביהודה ושומרון כאילו היו נטע זר בעמנו, בעוד שבפועל מדובר ביהודים-ישראלים מהטובים בבני העם, שהכספים המיועדים עבורם באים לאפשר להם חיים נורמליים המגיעים להם בדיוק כמו לתושבי רמת אביב ג'".

ח"כ אראל מרגלית, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, אמר: "נתניהו מנסה לעשות מחטף עבור ההתנחלויות בדקה ה-90 לפני הבחירות. תחושת המיאוס מממשלת הימין עולה על גדותיה ואנחנו נשים לזה סוף".

עוד הוסיף מרגלית: "הממשלה יצרה קו עימות חברתי שהוא לא פחות חמור מקו העימות הביטחוני ולכן הוא יתנפץ לה בפנים בבחירות הקרובות. בהעברת הכספים הזו פוגעים באמהות שרוצות לשלוח ילדים למעונות היום, בצעירים שנאלצים לתפוס טרמפים במקום לנסוע בבטחה בתחבורה הציבורית ובאוכלוסיות שלמות בפריפריה המשוועות להשתלב בשוק העבודה".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) קבל על כך שהבוקר נדרשת ועדת הכספים לדון בהעברת כספים להתנחלויות בניגוד לסיכום שהושג בעבר בועדת הכספים שלפיו הח"כים יקבלו מראש את הנתונים על העברות תקציביות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות