אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעל 15 אלף טונות של קרקע מזוהמת הוצאו משמורת הטבע עברונה והאזור צילום: רן ליאור

מעל 15 אלף טונות של קרקע מזוהמת הוצאו משמורת הטבע עברונה והאזור

קצא"א טענה בתחילה כי "רק" מיליון עד מיליון וחצי ליטרים של נפט גולמי דלפו בערבה, אבל אתמול הודתה: באסון האקולוגי דלפו כ-5 מיליון ליטרים

08.12.2014, 12:54 | יעל דראל

עד כה הוצאו 15,278 טון של קרקע מזוהמת משמורת הטבע עברונה ומחוצה לה, באזור שבו אירעה דליפה מצינור הנפט של קצא"א, כך עולה מנתונים שמסר המשרד להגנת הסביבה. בהערכת מצב שהתקיימה היום, בהשתתפות מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, ובהשתתפות אנשי רשות הטבע והגנים, נציגי קצא״א וגופים נוספים, הוחלט להציב בשטח עשרות אמצעי ספיגה לאורך מסלול השיטפון הצפוי מחר, בניסיון למזער את הנזק שהגשמים באזור יגרמו לטבע.

במשרד להגנת הסביבה דיווחו כי אנשי רשות שמורות הטבע והגנים, האחראים על אזור שמורת הטבע עברונה, פועלים בשעה זו עם אנשי קצא״א לטיפול בשלוליות הנפט הקטנות שעוד נותרו בשטח. פינוי הקרקע המזוהמת מבריכות הנפט הגדולות מצוי על פי ההערכות לקראת סיום. זאת ועוד, במשרד ציינו כי קצא״א נערכת כעת לבצע צילומי אינפרא אדום בשמורה על מנת להעריך את מצב עצי השיטה בשטח - ואת מידת הפגיעה בהם מהנפט.

קראו עוד בכלכליסט

עקב החשש כי מחר יחלו באזור שיטפונות, שיגרמו לכמויות הנפט שעוד נותרו בשטח לזרום אל מימי מפרץ אילת, במשרד להגנת הסביבה נערכים במקביל גם להצבת אמצעים חוסמים (אמצעים ייעודיים לספיגת כתמי נפט) גם במימי מפרץ באילת, באזור החופים הצפוניים.

 

דליפת הנפט בערבה, צילום: רן ליאור דליפת הנפט בערבה | צילום: רן ליאור דליפת הנפט בערבה, צילום: רן ליאור

מוקדם יותר דיווח המשרד להגנת הסביבה כי מנתונים שהעבירה אמש חברת קצא״א למשרד עולה כי באסון בבאר אורה דלפו כ-5 מיליון ליטרים של נפט גולמי. זאת, בניגוד לדיווחי קצא"א מתחילת האירוע, לפיהם דלפו בין מיליון למיליון וחצי ליטרים.במשרד להגנת הסביבה הדגישו כי "במשרד הגיבו בספקנות לנתונים הראשוניים שמסרה קצא״א". 

זאת ועוד, על פי דיווחי החברה אמש, עד כה נשאבו כשני מיליון ליטרים של נפט מהשטח - ופונו כ-13,000 טון של קרקע מזוהמת. לפי שעה הקרקע המזוהמת מפונה מהאתר לאתר הפסולת נמרה, בבאר אורה, הסמוך למקום הדליפה. זאת על מנת להקדים את הגשמים שצפויים להגיע כבר מחר על פי התחזיות ולהחריף את הנזק האקולוגי לשמורת הטבע עברונה.

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי "המשרד נערך לשיטפון שעלול להתרחש מחר עם ציוד ספיגת זיהום מתוגבר. כמו כן, נבנו סכרים בשטח השמורה על מנת למנוע מהזיהום להגיע למפרץ במקרה של שיטפון". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות