אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמזיאן מסרב להגיע לישראל כדי למסור עדות נגד בן זקן בפרשת מנופים צילום: אוראל כהן

גרמזיאן מסרב להגיע לישראל כדי למסור עדות נגד בן זקן בפרשת מנופים

בעקבות זאת דורש התובע בתיק לאפשר לגבות את העדות בשיחת ועידה בווידיאו. על פי אחד האישומים, בעל השליטה לשעבר במנופים פעל להרצת מניית החברה

09.12.2014, 08:14 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

נאדר גרמזיאן, איש העסקים היהודי־קנדי, הודיע שלא יגיע לישראל בינואר 2015 כדי לשמש כעד תביעה במשפטם של ג'קי בן זקן, לשעבר בעל השליטה במנופים פיננסים, ואיתן אלדר, פעיל בשוק ההון — כך עולה מהודעת מייל מ־27 בנובמבר ששלח פרקליטו של גרמזיאן, עו"ד דודי זילברבוים, למחלקת ניירות ערך בפרקליטות. 

קראו עוד בכלכליסט

גרמזיאן היה אמור להעיד בתאריכים 4 ו-7 בינואר 2015, עם חידוש הדיונים המשפטיים בפרשת מנופים פיננסים. בהודעת פרקליטו לא צוין מדוע נבצר מגרמזיאן להגיע להעיד.

בעקבות זאת התובע בתיק, עו"ד אמיר טבנקין, ביקש בסוף השבוע מהשופט דוד רוזן שיאשר לו לפנות לרשויות בקנדה ולבקש את עזרתן בגביית עדותו של גרמזיאן בשיחת ועידה בווידיאו. "גרמזיאן הוא תושב קנדה, ולפיכך אין אפשרות לכפות עליו להתייצב למתן עדות בישראל", נכתב בבקשה. על פי הודעת מייל שצורפה לבקשה, טבנקין שוחח עם גרמזיאן לפני כשלושה שבועות, והבהיר לו את נחיצות עדותו. גרמזיאן, כך לפי ההודעה, "הביע נכונות לשתף פעולה" והפנה את טבנקין לפרקליטו עו"ד דודי זילברבוים. במייל התשובה שנשלח לתובע לפני כשבועיים, הודיע הפרקליט כי גרמזיאן לא יוכל להגיע לארץ, אולם הוא יסכים להעיד בשיחת ועידה בווידיאו.

מימין ג מימין ג'קי בן זקן ונאדר גרמזיאן | צילום: אוראל כהן מימין ג

ניסיון להכניס את חברת מנופים למדד ת"א־100

נגד בן זקן ואלדר הוגשו באוקטובר 2013 שני אישומים בפרשת מנופים פיננסים: על הרצת מניות מנופים ועל הנעה בתרמית של המניות. על פי האישום השני, בן זקן ואלדר שתלו מידע כוזב ב"כלכליסט", ולפיו משפחת גרמזיאן ניהלה בסוף נובמבר 2010 מו"מ עם בן זקן כדי להיכנס כשותפה בחברת הנדל"ן המניב מנופים, בזמן שבפועל המו"מ היה בכלל על כניסה כשותפה ברישיון חיפוש הגז והנפט שמן. הסיבה למהלך, כך לפי כתב האישום, היתה רצונם של השניים להעלות את שער מניית מנופים כדי שהחברה תעמוד בדרישות הבורסה להיכנס למדד ת"א־100.

ג ג'קי בן זקן | צילום: אריאל שרוסטר ג

פרקליטיו של בן זקן מתנגדים לווידאו קונפרנס

גרמזיאן נחקר ברשות ני"ע בישראל בנוגע למו"מ שקיים עם בן זקן בסמוך להנפקה בנובמבר 2010. "עובדה זו אינה מלמדת שהוא נכון להתייצב לעדות במשפט", טוענת הפרקליטות. "הודעתו נגבתה שלא במסגרת היענות העד לזימון רשמי לחקירה, אלא כאשר הגיע באקראי לישראל וזומן על אדמת ישראל לחקירה ברשות ני"ע". הגרסה שמסר גרמזיאן לחוקרים תומכת בתזה של הפרקליטות, שלפיה הוא לא ניהל מו"מ עם בן זקן על כניסה למנופים.

על פי הבקשה שהגישה הפרקליטות כדי לאשר שיחת ועידה עם גרמזיאן, עדותו "חיוניות להוכחת האישום שלפיו בן זקן ואלדר מסרו בצוותא מידע כוזב לעיתונאי על אודות משא ומתן מתקדם לכאורה".

באי כוחו של בן זקן, עורכי הדין נבות תל־צור וירון ליפשס, מתנגדים לבקשת הפרקליטות, ודורשים מהשופט רוזן להורות על זימונו של גרמזיאן למתן עדות ישראל, בין היתר משום שלטענתם הוא הסכים בעבר להגיע להעיד.

"מסירת עדותו של גרמזיאן בישראל, בפני בית המשפט ובאולמו, תאפשר חקירה יעילה יותר, אשר שומרת על זכותו של הנאשם להליך הוגן וראוי ואף תביא לחיסכון בכספי ציבור", כתבו השניים. החלטת השופט רוזן טרם ניתנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות