אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש הקש בפרשת השוחד בחברת החשמל במגעים להסכם עד מדינה צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

איש הקש בפרשת השוחד בחברת החשמל במגעים להסכם עד מדינה

שלמה דניאל, החשוד שבאמצעות חשבונותיו בשוויץ עברו כספים מקונצרן האנרגיה הגרמני סימנס לבכירים בחברת החשמל בתמורה להטיית מכרזים, נמצא בשבועות האחרונים במגעים עם הפרקליטות. על פי המידע החדש כבר נעצרו בכירים נוספים

09.12.2014, 07:09 | תומר גנון

שלמה דניאל, החשוד ששימש כאיש הקש שבאמצעות חשבונותיו בשוויץ עברו כספים מקונצרן האנרגיה הגרמני סימנס לבכירים בחברת החשמל בתמורה להטיית מכרזים, נמצא במגעים לחתימה על הסכם עד מדינה. דניאל מסר לפרקליטות "ראשי פרקים" – גרסה ראשונית של המידע שימסור אם יקבל מעמד של עד מדינה וחסינות מפני העמדה לדין.  

קראו עוד בכלכליסט

ללמוד מההיסטוריה כדאי לפרקליטות לבדוק את עד המדינה בציציות הפרקליטות צריכה ללמוד מההיסטוריה ולהיזהר לא להתקע שוב עם עד מדינה שמספר רק מה שנוח לו תומר גנוןלכתבה המלאה

לפי גורם המקורב לחקירה, הראיות נגד דניאל על העברת כספים לבכירים בחברת החשמל התחזקו לאחרונה ואף עלו חשדות נוספים, וייתכן שזו אחת הסיבות לכך שהוא פתח במגעים עם הפרקליטות לחתום על ההסכם.

דניאל הוא גיסו של מנכ"ל סימנס ישראל בעבר, אורן אהרונסון, ששימש כעד מדינה נגד השופט לשעבר דן כהן. כהן הורשע ביולי 2013 ונידון לשש שנות מאסר על קבלת שוחד של 1.1 מיליון אירו מסימנס בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל, בתמורה להטיית מכרז.

שלמה דניאל , צילום: אוראל כהן שלמה דניאל | צילום: אוראל כהן שלמה דניאל , צילום: אוראל כהן

על פי הכרעת הדין, אהרונסון טווה מנגנון שוחד באמצעות חשבונות הבנק של גיסו דניאל וחברת קש כדי לשחד את כהן. דניאל נשפט בעבר בשוויץ על הפעולות שביצע כדי להעביר כסף לכהן, והתיק הסתיים בהטלת קנס ללא הרשעה.

הרשעת כהן לא סיימה את הפרשה: סימנס, הסתבר, העבירה לאהרונסון כ־20 מיליון דולר כשוחד לבכירים בחברת החשמל, אך לכהן הגיעו מיליונים בודדים. ביוני האחרון התחדשה החקירה בניסיון לגשר על הפער. על פי מידע שהתקבל מהרשויות בשוויץ, ממנגנון השוחד שטוו אהרונסון ודניאל נהנו לכאורה גם בכירים נוספים בחברה.

לאור המידע הפרקליטות החליטה לבטל את הסכם עד המדינה עם אהרונסון, בטענה שלא מסר את כל המידע לגבי מקבלי השוחד בחברה. יחד איתו נעצר גם גיסו דניאל, שזכה לחסינות מהעמדה לדין בפרשת דן כהן כחלק מההסכם עד המדינה שעליו חתם אהרונסון.

בעקבות המידע החדש, עצרו חוקרי הרשות ביוני את חיים בר־נר, סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין 2002 ל־2005 ועד לאחרונה מנהל היחידה לפיתוח עסקי ייצור. הוא נחקר בחשד לקבלת שוחד והלבנת הון.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים למגעים עם סנגורים". תגובת סנגורו של דניאל לא התקבלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות