אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נתניהו בעצמו יודע שהרעיון שהציע לא טוב" צילום המכון הישראלי לדמוקרטיה

"נתניהו בעצמו יודע שהרעיון שהציע לא טוב"

הכלכלנים מגיבים ל-0% מע"מ על מזון: "ההצעה של נתניהו לפטור ממע"מ מוצרי מזון לא מתכתבת עם המצב הפיננסי של ישראל

09.12.2014, 08:49 | עמרי מילמן

"ההצעה של נתניהו לפטור ממע"מ מוצרי מזון לא מתכתבת עם המצב הפיננסי של ישראל", אומר ל"כלכליסט" פרופ' מומי דהן מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית והמכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, "זו הבטחת בחירות שלא תמומש".

דהן, שהוביל את מכתב הפרופסורים שהתנגדו לתוכנית 0% מע"מ על דירות, מתנגד גם להצעת נתניהו: "אם לא רוצים שהגירעון יחרוג מהרמה שתפגע ביציבות הפיננסית של ישראל צריך לבחור באחת משתי חלופות: או להקטין הוצאות או להעלות מסים". והיות שבישראל הוצאות הממשלה נמוכות יחסית, הפתרון בעיניו הוא העלאת מסים.

פרופ פרופ' עומר מואב. "רעיון גרוע" | צילום: בשמת איבי פרופ

גם הממונה על הכנסות המדינה לשעבר מיכאל שראל, שהתפטר בעקבות תוכניתו של לפיד, מתנגד להצעתו של נתניהו. "אנשים ישלמו קצת פחות על חלב וביצים ולחם אחיד, אך כדי להשלים את החוסר בהכנסות ממסים, המדינה תעלה את המסים האחרים".

פרופ' עומר מואב, מי שהיה יועצו הכלכלי של נתניהו כשהיה שר אוצר, אמר ל"כלכליסט" כי לדעתו מדובר ברעיון גרוע. "מוטב להפנות את המשאבים ישירות לנזקקים או לשיפור השירות הציבורי או להורדת מע"מ כללית. נתניהו אמנם נסוג ברגע האחרון, אבל תמך מאוד בביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות. כלומר הוא יודע שזה רעיון לא מוצלח, גם אם פופולרי בציבור".

מנגד פרופ' אביה ספיבק מאוניברסיטת בן־גוריון ומכון ון ליר טוען שהרעיון כשלעצמו לא רעיון רע, אם עושים אותו בחוכמה: "כשעושים צעדים כאלה המדינה צריכה להיות מוכנה להתערב גם בתהליך התמחור. אין בהכרח צורך לפקח על המחירים, אבל נדרשים צעדים שישמרו על כך שלא המשווקים והיצרנים ירוויחו מהמהלך, ועיקר ההטבה יגיע לאזרחים".

ובכל זאת יש משהו שמסכימים עליו הכלכלנים והוא שפטור ממע"מ על מזון מפוקח גרוע פחות מפטור על דירות חדשות. דהן הסביר כי "הצעתו של לפיד היתה חסרת היגיון כלכלי, משום שהעלות התקציבית שלה ענקית, אך היא גם חסרת היגיון חברתי, משום מדובר בהטבה לקבוצה סלקטיבית מרובת משאבים - אלה שמסוגלים לקנות דירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות