אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחו"ל אין תקדים חיובי להשפעה של הורדת המע"מ על מזון צילום: דוד הכהן

בחו"ל אין תקדים חיובי להשפעה של הורדת המע"מ על מזון

ברוב המדינות החברות ב־OECD שהשיתו מע"מ מופחת על מוצרים לא נטו להרחיב את ההפחתה למוצרים נוספים עם השנים

09.12.2014, 08:49 | רן אברמסון

מע"מ מופחת על מוצרי מזון הוא שכיח יחסית במדינות אחרות ובפרט במדינות האיחוד האירופי, שם המזון הוא קטגוריית המוצרים העיקרית שעליה מפחיתות הממשלות את המע"מ. עם זאת, השפעתו על מחיר מוצרי המזון אינה ברורה. נוסף על מיעוט המחקרים שעקבו אחר מחיר מוצרי מזון שעליהם הופחת מע"מ לאורך השנים, קיים גם קושי לבודד את השפעת הפחתת המע"מ על המחיר מגורמים אחרים שעשויים להשפיע עליו.

כך למשל, ממעקב אחר מחיר מוצרי המזון בפינלנד, שם הופחת המע"מ עליהם מ־17% ל־12% בשנת 2009, נראה כי הצעד לא הועיל להורדת יוקר המחיה. בדיקה שנערכה שנה לאחר ההפחתה לימדה כי מחיר קבוצת מוצרי המזון עלה ב־3.7%, לעומת עלייה של 1.2% בלבד בקבוצת המוצרים האחרת. עם זאת, במחקר של האיחוד האירופי שמביא את תוצאות המעקב מצוין כי בפרק הזמן שבו נערכה הבדיקה חלו גם שינויים במחירי חומרי גלם, שעשויים היו להטות את התוצאות.

הורדות המע"מ בחו"ל לא הוכיחו את עצמן , צילום: shutterstock הורדות המע"מ בחו"ל לא הוכיחו את עצמן | צילום: shutterstock הורדות המע"מ בחו"ל לא הוכיחו את עצמן , צילום: shutterstock

מעבר לחשש כי הפחתת המע"מ על מוצרי מזון תפגע בהכנסות המדינה מבלי להוריד את יוקר המחיה, ה־OECD סבור כי מע"מ דיפרנציאלי עלול להוביל להפחתות מסים בלתי פוסקות. ואולם, לפי נתונים שפרסם בשנה שעברה מכון ון ליר, ברוב המדינות החברות ב־OECD שהשיתו מע"מ מופחת על מוצרים לא נטו להרחיב את ההפחתה למוצרים נוספים עם השנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות