אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס: "יש בועת נדל"ן בישראל, וכשהיא תתפוצץ - תהיה קטסטרופה" צילום: shutterstock

אקסלנס: "יש בועת נדל"ן בישראל, וכשהיא תתפוצץ - תהיה קטסטרופה"

בית ההשקעות מפרסם תחזית פסימית ל-2015: הדירות יתייקרו ב-5%, המסים יעלו - והאבטלה תקפוץ ל-6.4%. "קובעי המדיניות הכלכלית שמו דגש על שער החליפין, האינפלציה והגירעון, ואולם הבעיה החמורה היא מחירי הדיור"

09.12.2014, 13:43 | שי סלינס

"יש בועת נדל"ן בישראל וכשהיא תתפוצץ תהיה קטסטרופה", כך טוענים במחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס, בראשות הכלכלן הראשי יניב חברון, שפרסמה היום (ג') את תחזיותיה ל-2015. 

קראו עוד בכלכליסט

באקסלנס מעריכים כי מחירי הדיור ימשיכו לעלות בשנה הקרובה בכ-5% נוספים. "קובעי המדיניות הכלכלית שמו דגש על שער החליפין, האינפלציה והגירעון, בעוד שבועת מחירי הדיור והזינוק בחובות של משקי הבית הם הבעיה החמורה של המשק. בטווח הארוך, בועת הדיור היא משקולת על הצמיחה, שלא לדבר על קטסטרופה במקרה של התפוצצות הבועה. אני מעריך כי הסיכון הטמון במחירי הנדל"ן ותימחור חסר של סיכוני האשראי גדול הרבה יותר ממעידה בשיעור הגרעון או באינפלציה", כותב חברון.

בנוגע לשוק האג"ח הקונצרני שסופג ירידות שערים בימים האחרונים, מציינים באקסלנס כי הם מזהים הזדמנויות בענפים מסוימים כגון אג"ח של חבורת נדל"ן יזמי בישראל, בנקים, ליסינג וכן באג"ח של חברות נדל"ן מארה"ב. "אנו דווקא רואים בחיוב את גל הנפקות חברות הנדל"ן המניב האמריקאיות שפקד את השוק השנה ומעריכים כי נבנתה קרקע פורייה לקליטת חברות נוספות, במידה שיגיעו. לגבי אג"ח הבנקים, אי הודאות בענף הצטמצמה ביחס לאשתקד, כאשר הבנקים חיזקו את כריות ההון באופן משמעותי וכעת יוכלו להתמקד בחיזוק פעילות הליבה וצמיחת תיק האשראי", כתבו.

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

 

העלאת מסים ב-2015

באקסלנס מוסיפים מייד לאחר הבחירות בישראל צפויה העלאת מסים. "שר אוצר חדש תמיד נוהג לנקות אורוות והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא העלאת מסים בשנה הראשונה, כדי חלילה לא להתמודד עם העלאה כזו רגע לפני בחירות", מסביר חברון. "שיעור האבטלה צפוי לעלות בשנה הקרובה מ-5.9% ל-6.4%. עלייה בשיעור ההשתתפות שאינה רעה במיוחד עבור המשק, יחד עם זאת המשך התייעלות של החברות, ועליית שכר המינימום בהמשך, תוביל לעלייה זו", הוסיף.

לגבי השווקים המתעוררים טוענים באקסלנס כי "לכל הדעות, השווקים המתעוררים מתומחרים זול בהשוואה לשווקים המפותחים, אפילו זול מאוד. אחרי שנים שהמשקיעים בעולם העדיפו לא להיחשף לכלכלת סין, בחודשיים האחרונים הם חוזרים להתעניין והמניות הסיניות מזנקות. בהודו, תמחור שוק המניות הוא נוח. ראש הממשלה החדש מודי עומד בציפיות והראלי יכול להימשך גם ב-2015".

ומה צפוי בכלכלה ובשווקים הגלובליים? באקסלנס מעריכים כי "שוק המניות האמריקאי צפוי לעלות בכ-7%-8% נוספים השנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה