אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפיר: עמלות ההנפקה המתיקו את הירידה ביום המסחר הראשון צילום: רודי אלמוג

שפיר: עמלות ההנפקה המתיקו את הירידה ביום המסחר הראשון

ענקית התשתיות ירדה ב־4.2% עם תחילת המסחר בבורסת תל אביב. אך המוסדיים, שמהווים 97% מהקונים של מניות החברה, ספגו הפסד זניח. זאת הודות לעמלת ההתחייבות המוקדמת שהפחיתה 3.5% ממחיר המניה ביום ההנפקה

10.12.2014, 08:32 | יניב רחימי

משקיעים בשוק ההון קיבלו את חברת שפיר הנדסה, שבשליטת האחים שפירא, עם כתף קרה. שער המניה של שפיר בסוף יום המסחר הראשון בבורסה בתל אביב היה נמוך ב־4.2% מהמחיר ששילמו המשקיעים מקרב הציבור שרכשו את המניה בהנפקה, שחלקם עמד על 3% מכלל הרוכשים.  

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת המשקיעים המסווגים, שאחראים על 97% מהמניות שנרכשו בהנפקה, התמונה פחות עגומה. ההפסד פחות צורב ועומד על 0.7%, זאת הודות לעמלת התחייבות מוקדמת של 3.5% שמקזזת חלק מהירידה ביום המסחר הראשון.

ההנפקה של שפיר נחשבת להנפקה הגדולה ביותר בבורסה לני"ע בתל אביב מאז שקבוצת עזריאלי הפכה לציבורית ביוני 2010. עם שווי שוק של 2.1 מיליארד שקל, דרכה של שפיר למדד ת"א־100 כבר סלולה והיא צפויה להימנות בין החברות הנסחרות בו כבר בעדכון הקרוב שיחול בינואר 2015.

במסגרת ההנפקה גייסה שפיר 439 מיליון שקל, מתוכם שולמו 22 מיליון שקל כעמלות הנפקה למנהלי הקונסורציום, לחתמים ולמשקיעים מסווגים, ו־5.5 מיליון שקל ששימשו להכנת התשקיף. מהתמורה נטו שתגיע לשפיר, 32.4 מיליון שקל ישמשו לאחר השלמת ההנפקה לצורך פירעון שטר הון לבעלי השליטה, האחים שפירא (הראל, ישראל, גיל וחן).

בין המשתתפים בטקס פתיחת המסחר שהתקיים אתמול בבוקר בבורסה בתל אביב היו הראל שפירא, שמכהן כיו"ר וכמנכ"ל משותף בחברה, ישראל שפירא, שמכהן גם כדירקטור וכמנכ"ל משותף בחברה, יו"ר הבורסה אמנון נויבך, מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט ומנהלת המחלקה הכלכלית בבורסה חני שטרית־בך. הראל שפירא אמר בטקס הפתיחה כי "המעבר הזה, מחברה פרטית לציבורית, הנו מכונן. הוא לא נעשה ללא מחשבה או כלאחר יד, ודאי לא עבור אקזיט מהיר או רצון לפגוש את הכסף. אנחנו מבינים לחלוטין את האחריות הרובצת עלינו, שעה שהציבור הרחב הפך לשותף בחברה".

בין המשתתפים הגדולים בהנפקת שפיר בולט בית ההשקעות אלטשולר שחם, שרכש בהנפקה מניות בשווי של 182 מיליון שקל וכפועל יוצא מכך יחזיק 8.3% משפיר באמצעות חברת הגמל והפנסיה (5.4%) וחברת ניהול קרנות הנאמנות (2.9%). האחים שפירא ידוללו בעקבות ההנפקה ויחזיקו כל אחד ב־20% משפיר, וביתר המניות, המהוות 11.7% מהחברה, יחזיק הציבור.

מימין: חני שטרית־בך, אמנון נויבך, יוסי ביינארט, הראל וישראל שפירא בטקס אתמול, צילום: רודי אלמוג מימין: חני שטרית־בך, אמנון נויבך, יוסי ביינארט, הראל וישראל שפירא בטקס אתמול | צילום: רודי אלמוג מימין: חני שטרית־בך, אמנון נויבך, יוסי ביינארט, הראל וישראל שפירא בטקס אתמול, צילום: רודי אלמוג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות