אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרנובסקי יכניס שותף לפעילות בישראל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

גרנובסקי יכניס שותף לפעילות בישראל

גרנובסקי שרכש לפני פחות משנה את אמבלייז ובאמצעותה את וילי פוד, במגעים למכירת 50% מהחברה־הסבתא של אמבלייז לקבלן הירושלמי אהרון בלום, זאת כדי לשלם חובותיו על רכישת אמבלייז

10.12.2014, 06:48 | גולן חזני

איש העסקים היהודי־אוקראיני אלכסנדר גרנובסקי מנהל מגעים מתקדמים להכנסת שותף לשליטה באמבלייז ובחברת וילי פוד. ל"כלכליסט" נודע כי גרנובסקי מנהל מגעים להכנסת שותף ל־50% ממניות חברת ישראל 18 (לשעבר חב"ד 770) לקבוצת משקיעים מהמגזר החרדי שבראשה עומד הקבלן החרדי מירושלים אהרון בלום.

קראו עוד בכלכליסט

לא עומד בתשלומים

בלום הוא הבעלים של חברת "אור מבואות ירושלים" הפעילה בבנייה לקהילה החרדית בין היתר ביישובי עוטף ירושלים. הכנסת השותף נעשית, ככל הנראה, כחלק מהניסיון של גרנובסקי לפרוע את חובותיו בסכום של 11 מיליון דולר לקרן פורטיסימו, נפתלי שני ומוכרים נוספים, חובות במסגרת השלמת העסקה לרכישת השליטה בחברת אמבלייז (או בשמה החדש בי.אס.די קראון). המגעים של גרנובסקי עם בלום נערכים סביב תשלום של 50–60 מיליון שקל לגרנובסקי תמורת 50% ממניות חברת ישראל 18.

גרנובסקי פרץ לתודעת התקשורת הישראלית כשרכש את השליטה בחברה הבורסאית זד.בי.איי, שבאמצעותה רכש את השליטה באמבלייז. מאוחר יותר, באמצעות אמבלייז, חבר לנוחי דנקנר בניסיון לשמר את השליטה באי.די.בי בידי דנקנר. עם זאת, הפסידו השניים בקרב על החברה לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה. אולי למזלם הגדול של גרנובסקי ודנקנר, שכן נכון לעכשיו, בעלי השליטה החדשים מופסדים בכמיליארד שקל על השקעתם באי.די.בי פתוח.

השליטה באמבלייז נרכשה בשלוש מנות של תשלומים ובהיקף כולל של 60 מיליון דולר. התשלום האחרון לא הושלם וגרנובסקי, כאמור, נותר חייב 11 מיליון דולר, זאת לאחר שילם 20 מיליון דולר מתוך 31 מיליון דולר שנדרש. באמצעות קופת אמבלייז רכש בסופו של דבר גרנובסקי 62% ואת השליטה ביבואנית המזון וילי פוד מידי האחים ויליגר תמורת 268 מיליון שקל. על רכישת וילי פוד מופסד גרנובסקי, נכון להיום, ב־50% "על הנייר", זאת ביחס למחיר השוק (אחזקתו של גרנובסקי בווילי פוד עומדת היום על 134 מיליון שקל). לאחר ביצוע הרכישה נותרו בקופת אמבלייז 56 מיליון דולר (190 מיליון שקל).

ישראל 18 העמידה כמה בטוחות כנגד התחייבויותיה למוכרים באמבלייז ובהן צ'ק של 5 מיליון דולר לפקודת נפתלי שני מטעם חברה בבעלותו של אברהם וולף, הרב הראשי של אודסה, שכיהן בעבר כיו"ר בי.ג'י.איי. (החברה־הבת של זד.בי.איי שמוזגה עמה בינתיים). גרנובסקי עצמו ערב בערבות אישית להבטחת ההתחייבויות כלפי המוכרים, למעט חלקה של פורטיסימו.

מו"מ שלא מבשיל

מהנהלת החברה נמסר כי גרנובסקי ושותפו שניאורסון קיבלו מיום רכישת השליטה בבי.אס.די (לשעבר אמבלייז) הצעות רבות לשותפות שנדחו בזמנו על ידם. בחודשים האחרונים החליטו גרנובסקי ושניאורסון לבחון אפשרות להכנסת שותף מבין מספר הצעות שהוצעו להם, והם החלו בהידברות עם המציעים בפגישות שטרם הבשילו להסכם מחייב.

אלכסנדר גרנובסקי, צילום: אוראל כהן אלכסנדר גרנובסקי | צילום: אוראל כהן אלכסנדר גרנובסקי, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות