אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של נתניהו, נפט והאסון האקולוגי בערבה צילום: אמיל סלמן

חקר ביצועים: השבוע של נתניהו, נפט והאסון האקולוגי בערבה

וגם: חוקרים גילו פרצת אבטחה בעלי אקספרס, עתירה בפרשת פינטו, ברוסיה נערכים לשנת ה-63, וחגיגת האג"ח נמשכת

11.12.2014, 09:09 | כתבי כלכליסט

הקמפיינים יצאו לדרך

רק שבוע לתוך קמפיין הבחירות, וכבר שמענו את נתניהו מבטיח שנשלם 0% מע"מ על מוצרי מזון, ואת הרצוג מבטיח שבתוך שישה חודשים הוא יוריד את מחירי הדירות, ותכף נראה איזה קסמים ישלפו לפיד ובנט וכחלון וליברמן ובאופן כללי כל מי שזז. תארו לעצמכם שהיה איזה גוף ממשלתי, בלתי תלוי ועצמאי, שהיה לוקח את כל המצעים ומנתח את התוכניות הכלכליות של המפלגות השונות: מה כל אחת תעשה, כמה היא תעלה, מאיפה יבוא הכסף, על חשבון מי, כמה היא תעלה את המסים, ואיך היא תשפיע על האבטלה והצמיחה. שנדע מי מקשקש ומי דובר אמת, ושנבחר איזה מחיר אנחנו רוצים לשלם לטובת מה. זו לא פנטזיה, אגב; בהולנד קיים גוף כזה. אבל נו, פה זה לא אירופה.

שאול אמסטרדמסקי

בנימין נתניהו , צילום: רויטרס בנימין נתניהו | צילום: רויטרס בנימין נתניהו , צילום: רויטרס

נדל"ן אמריקאי בדרך למטה

יזמי הנדל"ן האמריקאים פושטים כבר חודשים על הבורסה הישראלית ומגייסים כאן הון באמצעות איגרות חוב. בארץ מתריעים שוב ושוב מפני איכות המוצר הפיננסי הזה, וגם בוול סטריט יש מי שאומרים מפורשות: "מדובר בכסף טיפש", כפי שהגדיר זאת השבוע פיננסייר ניו יורקי ותיק וממולח בשיחה איתי בעת ביקורו כאן. אם לא די בכך, הוא הוסיף, בארצות הברית הגיוס בישראל יכול להיחשב תמרור אזהרה: "יש אצלנו אמירה - 'כשהגרמנים באים, אתה יודע שזה נגמר'". המשקיעים מגרמניה, הוא הסביר, תמיד מופיעים במנהטן בשיא הבועה, ושנתיים מהרגע שבו הם מגיעים הכל קורס. עכשיו, הוא חושד, הכסף הישראלי הטיפש שזורם לניו יורק - שהוא כמובן הפנסיות של כולנו - מבהיר שהחגיגה עומדת לפני סיום.

אורי פסובסקי

 

עוד פרצות אבטחה

חוקרים גילו פרצת אבטחה בעלי אקספרס, שמאפשרת להשתלט על עגלת הקניות שלכם! ורגע, יש גם פרצה בוואטסאפ, שמאפשרת למחוק לכם הודעות! ואתם חושבים שהאפליקציות שאתם מורידים בטוחות? הצחקתם! והמלחמה הבאה? מלחמת סייבר! ההאקרים באים, ההאקרים כבר כאן, ההאקרים יודעים עליכם הכל מזמן. זה הזמן להתגעגע לתקופה שבה סתם איבדתם מסמכים חשובים וגנבו לכם מזומן בחו"ל. זה הזמן לחיות בפאניקה דיגיטלית מתמדת. ברררררר.

דור צח

אילוסטרציה אילוסטרציה אילוסטרציה

גראס בספורט לפעמים צריך את זה

שני כדורסלנים זרים של מכבי חיפה נעצרו אחרי שבדירה שלהם מצאו מריחואנה, והם שוחררו מהקבוצה. אלא ששיחות עם שחקני כדורסל אמריקאים בישראל מעלות שאחת הסיבות העיקריות לכך שהם מעוניינים לשחק פה היא שאין כאן יותר מדי בדיקות סמים. חלקם, אגב, מעשנים מסיבות בריאותיות. "כל כך הרבה חבר'ה שאני מכיר עושים את זה כדי להילחם בכאבים", סיפר בלייק גריפין, כוכב לוס אנג'לס קליפרס מה־NBA, "כדורסלנים חווים הרבה פציעות, וכדורים או זריקות נגד כאבים עושים נזקים קשים לטווח הארוך - הרבה יותר ממריחואנה". אפילו מאמן סיאטל סיהוקס, אלופת הסופרבול, מאמין ש"צריך לדאוג לשחקנים ולאפשר להם לעשן". אבל לא, הרבה יותר קל למשטרה להשיג כותרת בזיל הזול, ולקבוצה קל יותר לצקצק בלשון ולמהר לשחרר, במקום לחשוב על השחקנים שלה והקשיים שלהם.

אוריאל דסקל

מחיר הנפט ממשיך לרדת

2015? ברוסיה נערכים בכלל לשנת ה־63: בשנה הבא יחגוג הנשיא ולדימיר פוטין יום הולדת 63, הנפט יעצור ב־63 דולר לחבית, ובעקבותיו הדולר יזנק ל־63 רובל, יותר מכפול משערו בתחילת 2014. מאחורי הבדיחה הזאת, שרצה השבוע ברוסיה, מסתתרת עובדה מטרידה: בישראל אולי התוהו ובוהו הפוליטי בלתי נסבל, אבל ברוסיה דווקא היציבות השלטונית היא הבעיה הגדולה. אם תרחיש ה־63 יתממש, המתח הכלכלי והפוליטי בתוך המדינה יפרוץ החוצה ויחמם עוד יותר את המלחמה הקרה. וזה כבר לא מצחיק.

סופי שולמן

ולדימיר פוטין , צילום: איי אף פי ולדימיר פוטין | צילום: איי אף פי ולדימיר פוטין , צילום: איי אף פי

עתירה בפרשת פינטו

שופטי בג"ץ גינו השבוע בחריפות את היחסים בין תת־ניצב אפרים ברכה לרב יאשיהו פינטו. כשעורכת הדין המייצגת את ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), אמרה כי בין השניים "היה קשר רוחני", הגיבה השופטת מרים נאור: "ועל כך אין אלא להצר". גם אם הקשר הרוחני לא גלש לקשר חומרי, ההסתופפות של שוטרים, טייקונים ועבריינים בחצרי האדמו"רים היא תופעה שראוי להוקיע. אם קצין משטרה זקוק לסעד רוחני, שיתכבד וילך לרב של משטרת ישראל. ואם הוא לא מצליח לזהות נוכל מדופלם כמו פינטו - ספק אם הוא מתאים לשמש ראש יאח"ה.

משה גורלי

אסון אקולוגי בערבה

דליפת הנפט השערורייתית בצינור של קצא"א לא רק מחייבת לקיחת אחריות רחבה של כל הנוגעים בדבר, ולא רק דורשת הסרה של לפחות חלק ממגבלות הצנזורה על פעילות החברה הזאת, נפוחת המשכורות והג'ובים, שנכשלה כעת כישלון אדיר. כל זה נכון, אבל צריך לזכור שדליפת הנפט מציבה מראה גם מול הציבור והתקשורת הישראליים. כל כך עמוק הפנמנו ש"צריך לשתוק", כל כך התרגלנו לחיות תחת הוראות ביטחון כאלה ואחרות, כל כך הרבה פעמים ראינו שחיתות ממשלתית במנגנוני ענק מנופחים ולא שקופים, כל כך עייפנו מהסיכוי לקבל תשובות ומהתקווה לשנות — שהאסון בערבה לא טלטל אותנו כפי שראוי שהוא יטלטל אותנו. גם אנחנו צריכים לקחת אחריות, להפסיק לישון ולהיזכר שראוי לנער את כל המערכות, כל הזמן.

נעמה סיקולר

דליפת נפט בבאר אורה, צילום: רן ליאור דליפת נפט בבאר אורה | צילום: רן ליאור דליפת נפט בבאר אורה, צילום: רן ליאור

מחטף נתניהו צריך יועץ שגם עושה

יום שני בבוקר. ארבע שעות לפני התכנסותה של ועדת הכספים, החברים מקבלים מיילים עם בקשות להעברת 95 מיליון שקל להתנחלויות, 70 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות ועוד כמה מיליונים להר חומה, גילה ואלעד (אחר כך הסכומים גדלו). על החתום: בנימין נתניהו. אנשי יש עתיד מיהרו להזעיק את היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון בטענה שמדובר בשוחד בחירות, וינון הזדרז לנסח חוות דעת שהוקראה בוועדה. דעתו, הוא כתב, "לא נוחה", והוא "היה מעדיף שזה יהיה אחרת", וגם ״ראוי היה שבקשות כאלה יגיעו מבעוד מועד״, ובכל זאת סיכם שמדובר ב"מצב חריג", ערב פיזור הכנסת, ולכן אִפשר אותו. אז לא, לא מדובר במצב חירום של "חייבים לאשר לפני הפיזור", ומדובר במצב חריג מסיבות אחרות - בגלל העברת כספים לאלקטורט מובהק רגע לפני פריימריז ובחירות. תפקידו של היועץ המשפטי לכנסת אינו לעקם את האף ולהתפתל עם "דעתי לא נוחה"; תפקידו לקבוע שאין מקום להעברות תקציביות כאלה. זה בדיוק התפקיד שלו, וברגעים כאלה הוא נבחן.

רוני זינגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות