אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ המשפטי חשד שהכסף להתנחלויות הוא שוחד בחירות צילום: צביקה טישלר

היועץ המשפטי חשד שהכסף להתנחלויות הוא שוחד בחירות

בקשה להעברת כספים לרשויות ביהודה ושומרון שהתקבלה רק שלשום, עוררה את תשומת לבו של יהודה ויינשטיין שביקש הבהרות ממשרד האוצר. חוות דעת שהתקבלה שכנעה אותו שההעברה תוכננה מראש. הסכום תפח בתוך יום ב־13 מיליון שקל

10.12.2014, 09:39 | משה גורלי, רוני זינגר ועמרי מילמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ביקש אתמול הבהרות ממשרד האוצר בנוגע להעברה תקציבית של 108.2 מיליון שקלים להתנחלויות, בחשד שמדובר בשוחד בחירות. היועץ סבר שהייעוד, ההיקף והעיתוי של ההעברה אינם עולים בקנה אחד עם ההגבלות המוטלות על ממשלת מעבר, שלא להוציא הוצאות חריגות. אולם חוות דעת של משרד האוצר, לפיה מדובר בהעברות מתוכננות מראש הפיסה את דעתו והיא אושרה בוועדת הכספים.

קראו עוד בכלכליסט

תשומת לבו של היועץ המשפטי התחדדה משום ששר האוצר בפועל הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, וההעברה שאותה ביקש רק שלשום מיועדת לציבור שאליו הוא פונה בבחירות. על פי משרד המשפטים, האוצר העביר חוות דעת שההעברות להתנחלויות היו מתוכננות ונועדו לאפשר לרשויות ביהודה ושומרון לעמוד בהתחייבויותיהן. לפי האוצר, רק במקרה הצטלבו תשלומי סוף השנה עם מועד הבחירות המתקרב. ממשרד המשפטים נמסר כי "לאחר בחינת חוות הדעת ממשרד האוצר, שהועברה אתמול בהתאם לבקשתו של היועץ המשפטי, הוחלט שלא להתערב בהחלטה להעביר את התקציב".

 ניסן סלומינסקי ניסן סלומינסקי  ניסן סלומינסקי

האוצר: אנחנו פנינו ליועץ

גורמים באוצר הסבירו אתמול ל"כלכליסט" כי מרבית הבקשות שעלו אתמול לוועדת כספים הן מימוש של החלטות ממשלה קודמות, והם נובעים מהנטייה להשאיר החלטות לסוף השנה. הם הוסיפו כי היה זה האוצר שפנה מיוזמתו ליועץ המשפטי בנוגע להעברה של 27 מיליון שקל עבור מענקים ביטחוניים ליהודה ושומרון. לדברי הגורם, ההעברה הגיעה רק לאחרונה ולמרות שב־14 השנים האחרונות הגיעה בקשה דומה בסוף כל שנה, החליטו באוצר להחמיר ולפנות ליועץ, שאישר אותה.

לאחר שהיועץ החליט שלא להתערב, הודיע יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי כי הוא מעלה את ההעברה להצבעה. שלשום כשלה הקואליציה באישורה, אולם אתמול היא עברה לאחר שחברי הכנסת מהאופוזיציה — אלעזר שטרן מהתנועה, יצחק כהן מש"ס ונציג מרצ — לא הגיעו לדיון. בחדר הישיבה נכחו ראש המועצה האזורית שומרון מסיקה, וראשי מועצת יש"ע אבי רואה ומתניה שפירא. ביום שבו המתינה ההעברה, היא תפחה מ־95 מיליון שקל ל־108 מיליון שקל.

"אתם רק מגרבצים"

בטרם ההצבעה הטיחה ח"כ סתיו שפיר מהעבודה באנשי הבית היהודי: ״אתם גונבים את הכסף מהדרום, מהקיבוצים. אתם מעבירים גרושים למועצות האזוריות בדרום ובצפון לעומת מה שאתם מעבירים להתנחלויות״. ח"כ איילת שקד מהבית היהודי הגיבה: "לא עשיתם שום דבר למדינה, רק אנחנו, יגאל אלון מתהפך בקברו. אנחנו עושים ואתם מגרבצים״.

הוועדה אישרה אתמול העברה של 4.4 מיליארד שקל, בהם 780 מיליון שקל למשרד החינוך, 427 מיליון שקל לרשות השידור ו־470 מיליון שקל למשרד הבריאות. מספר העברות עוררו מחלוקת כמו העברת 29 מיליון שקל לשירותי דת, מתוכם 7 מיליון שקלים ל״חיזוק הקשרים הרוחניים והדתיים עם התפוצות״ שנציג האוצר לא ידע להסביר לאן הם מיועדים.

הוועדה אישרה גם העברות של 112 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, לאחר שנציג האוצר ציין כי משרד האוצר ״התבלבל״ ושכח להכליל בבקשה המקורית 25 מיליון שקל. במסגרת ההעברה למשרד החינוך, נכללו 70 מיליון שקלים לישיבות ולרשת חינוך המעיין התורני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות