אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות הפנסיה גרעו 0.05% מקצבת החוסכים הפעילים צילום: שאטרסטוק

קרנות הפנסיה גרעו 0.05% מקצבת החוסכים הפעילים

הסיבה להפסד שנרשם בתשעת החודשים הראשונים של 2014 היא תשלום ריבית של 4% לפורשים לפנסיה, בזמן שהריבית בשוק היא אפסית

11.12.2014, 07:57 | רחלי בינדמן

שתי קרנות הפנסיה הגדולות בישראל, מנורה מבטחים מקבוצת הביטוח מנורה ומקפת מקבוצת הביטוח מגדל, רשמו בתשעת החודשים הראשונים של 2014 גירעון אקטוארי של 0.05% בשל עיוות בחישוב הקצבה המשולמת לפנסיונרים החדשים ‑ כך עולה מנתוני הדוחות הכספיים שפרסמו באחרונה הקרנות.

פרופ' עודד שריג, לשעבר המפקח על הביטוח, התריע לפני כשנה וחצי כי הריבית שלפיה מחושבת הקצבה הפנסיוניות אינה הולמת את ריבית השוק, ודרש לבצע את ההתאמות המתבקשות.

סכום הקצבה מבוסס על ריבית היסטורית של 4%, , בזמן שבמשק שוררת סביבת ריבית אפסית כבר כחמש שנים. במצב זה הפורשים החדשים מקבלים קצבה פנסיוניות חודשית שמבוססת על הנחת ריבית הגבוהה משמעותית מזו שקיימת בפועל. מכיוון שקרן פנסיה מבוססת על מנגנון ערבות וסבסוד הדדי, כל סכום עודף שמשולם לפנסיונרים החדשים נגרע מכספי החוסכים הפעילים.

לפי הערכות, ההתאמות המתבקשות לריבית השוק יגרעו מכספי הפנסיונרים החדשים 10% מהקצבה החודשית. על רקע בעיה זו הקפיא בזמנו שר האוצר יאיר לפיד את המהלך של שריג, ודרש מאגף שוק ההון באוצר למצוא פתרון שיפגע פחות בציבור הפורשים החדשים. אלא שמאז עזב שריג את תפקידו, ובמקומו מונתה דורית סלינגר, שבינתיים לא הציגה פתרון חלופי.

 

בשלב זה מדובר אמנם בגריעה שולית יחסית של 0.05% מקצבת החוסכים הצעירים, אלא שללא נקיטת צעדים מתאימים ילך ויגדל השיעור שבו הם מסבסדים את הפורשים, בעיקר על רקע העלייה הצפויה במספר הפורשים בשנים הקרובות (בעשור הקרוב צפויה יציאה המונית לפנסיה של ילידי 1945).

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות