אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יזמים - השקיעו בעסק את הלב והנשמה צילום: שאטרסטוק

יזמים - השקיעו בעסק את הלב והנשמה

כשהיזמים חדורי מוטיבציה ונהנים מעצם הדבר, זה מושך עובדים מצוינים, מוביל לתוצאות מעל הממוצע, ומביא לקוחות; רויטל הנדלר, יזמת אינטרנט סדרתית, מגלה השבוע את המרכיב הסודי השביעי הדרוש להקמת עסק

11.12.2014, 12:39 | רויטל הנדלר

אם עקבתם אחר הסודות הדרושים להקמת עסק עד כאן - זה מרשים. עכשיו אתם צריכים לוודא שלא תעשו מרוב התלהבות את הטעות שאני עשיתי, ואשר גיליתי שעוד הרבה יזמים עושים - להחליט לפתוח עסק חדש, בלי להתחשב במציאות הכוללת של החיים האישיים.

קראו עוד בכלכליסט

הנה השאלות שאתם צריכים לאול את עצמכם לפני שאתם קופצים למים:

1. עד כמה הרעיון של העסק מדליק אתכם?

הרבה יזמים חושבים על רעיון טוב, ממש טוב, אחרי בדיקות היתכנות הם גם מבינים שיש לו פוטנציאל כלכלי ענק, אבל לרגע לא עוצרים לחשוב האם בזה הם רוצים להתעסק ביומיום למשך לפחות עשר שנים קדימה. המציאות מוכיחה, שאפילו סטארטאפים, שהם יחסית תעשייה שמקצרת תהליכים, דורשת שהיזמים המקוריים ישארו 10 שנים ויותר בחברה לפני שיעברו לדבר הבא. ולכן, הרעיון של העסק שלכם צריך לא רק להיות טוב עסקית וכלכלית, אלא גם טוב לכם - להדליק אתכם ולעניין אתכם ולגרום לכם אושר ברמה האישית.

2. עד כמה העמקתם והבנתם איך ייראה היומיום שלכם, והאם זה מתאים לכם?

צריך להבין שפתיחת עסק היא משאבת זמן ואנרגיות גדולה מאוד. זה אחד הדברים היותר קשים ומאתגרים שתעשו בחיים, וחשוב לשאול את השאלה - האם זה מתאים לכם בנקודת הזמן הזו בחיים? יזמת מוכשרת אחת שליוויתי כמנטורית, הייתה בדיוק בנקודה הזו, היא רצתה להתגרש ובו בעת הייתה בתהליך מואץ של הקמת סטארטאפ. מיליון הסחות דעת ותחושות קשות הן לא קרקע פרויה ותומכת להקמת עסק חדש, ולכן, בעצתי, היא עצרה את הפעילות וחזרה אליה בשלב מאוחר יותר מחוזקת יותר.

האם יש לכם תשוקה לגבי העסק שלכם? , צילום: שאטרסטוק האם יש לכם תשוקה לגבי העסק שלכם? | צילום: שאטרסטוק האם יש לכם תשוקה לגבי העסק שלכם? , צילום: שאטרסטוק

3. עד כמה חשוב בעיניכם שהעסק הזה יהיה בעולם (לטובת אחרים)?

כדי להקים עסק מצליח דרושות אנרגיות רבות וכן התמודדות עם הרבה קשיים. כל עסק יזמן לנו אתגרים אישיים ומקצועיים והתמודדות לא קלה, כשהקמת העסק חשובה לנו מעבר לרווחתנו האישית - אנחנו מונעים מתוך שליחות למען אחרים, וזה נותן לנו הרבה יותר אנרגיות להתמודדות מול הקשיים הצפויים.

4. האם יש לכם חלום ילדות שאתם ממש רוצה לממש?

אני מקווה שהתשובה על השאלה הזו היא - כן, וזה בדיוק העסק שלי או לפחות קרוב אליו. התשוקה שלכם להקמת העסק היא קריטית להצלחה שלו, ואם אתם מקימים את העסק בתקווה שתעשו ״מכה״ ואז תתפנו לחלום הישן והטוב, תחשבו שנית. ככל שתעשו מה שאתם אוהבים - כך הסיכוי שהעסק יצליח יגדל ויתעצם.

5. עד כמה אתם מוכנים להקריב נוחות בחיים שלכם כדי שהעסק הזה יצליח?

לכל דבר בחיים יש מחיר. ועדיף שנבין ונדע איזה מחיר אנחנו מוכנים לשלם, כדי לקבל את הדבר. כך נוכל לייצר החלטות נבונות יותר בחיינו. איזה מחיר אתם מוכנים לשלם כדי שהעסק יצליח? אין כאן תשובה נכונה או לא נכונה, אבל הבהירות הזו, במחיר שאתם מוכנים לשלם, תעזור לכם בעתיד לקבל החלטות נכונות יותר לעסק שלכם. והנה דוגמא אישית ממני: היום כשאני אימא, אני לא מוכנה לשלם את המחיר ולהיעלם מהבית ולכן אעדיף לבחור שותפים עסקיים חזקים שעובדים ומעורבים לפחות כמוני בעסק, במחיר של פחות מניות ושליטה, בניגוד לשיקולים שלי בהקמת AllJobs לפני עשור, אז הייתי רווקה, ויכולתי לשלם את המחיר של עבודה מאומצת בשעות לא שעות, לקחת על עצמי להיות המובילה הראשית והיחידה, ולהרוויח בגדול כשבחרתי שותפים בכירים, שאמנם לא יכלו לעבוד איתי פול טיים בעסק, אבל תמכו בי ועזרו לי לצמוח ולגדול. כך שעצם הידיעה מה המחיר שאתם מוכנים לשלם - תיצור עבורכם החלטות נכונות ותומכות להצלחת העסק.

לסיום, האמת המרה צריכה להיאמר, עסקים מצליחים כשהיזמים חדורי מוטיבציה, מונעי שליחות ונהנים מעצם הדבר. זה מושך עובדים מצוינים וחדורי מוטיבציה, מביא לתוצאות מעל הממוצע, מושך לקוחות, שכמו שכבר אמרנו, מרגישים את הדבר הזה שמעבר ואלה המרכיבים הסודיים האמיתיים של הצלחה.

המרכיב הסודי השביעי - תוודאו שהלב והנשמה שלכם בעסק ולא רק הכיס.

הכותבת היא יזמת אינטרנט סדרתית, מייסדת AllJobs וממקימי BreezoMeter ו-TechForGood.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות