אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: התחזקות הדולר ממשיכה לתרום לעלייה ביצוא הסחורות צילום: רויטרס

הלמ"ס: התחזקות הדולר ממשיכה לתרום לעלייה ביצוא הסחורות

בחודשים ספטמבר עד נובמבר עלה יצוא הסחורות, ללא יהלומים, בשיעור שנתי של 8.7%, בהמשך לעלייה של 3.4% שנרשמה בו בשלושת החודשים הקודמים

11.12.2014, 14:10 | אמנון אטד
העליות החדות יחסית שנרשמות בארבעת החודשים האחרונים בשער הדולר מול השקל ממשיכות לתרום לעלייה ביצוא הישראלי. מנתוני המגמה של סחר החוץ שמפרסמת היום (ה') הלמ"ס מתברר כי בשלושת החודשים ספטמבר-נובמבר עלה יצוא הסחורות, ללא יהלומים, בשיעור שנתי של 8.7%, בהמשך לעלייה בשיעור שנתי של 3.4% שנרשמה בו בשלושת החודשים הקודמים.

קראו עוד בכלכליסט

היצוא התעשייתי ללא יהלומים עלה בתקופה הנסקרת בשיעור שנתי של 7.5%, בהמשך לעלייה של 3.2% בשלושת החודשים הקודמים. ביצוא תעשיות ההייטק, המהווה כ-42% מכלל היצוא התעשייתי ללא יהלומים, נרשמה בתקופה זו עלייה של 9.6% בחישוב שנתי, לאחר ירידה של 3.2% בשלושת החודשים הקודמים.

יצוא סחורות, צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא סחורות | צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא סחורות, צילום|: SHUTEERSTOCK

מנתוני הלמ"ס מתברר עוד כי יבוא הסחורות, ללא יהלומים וחומרי אנרגיה, ירד בחודשים ספטמבר-נובמבר בשיעור שנתי של 5.3%, בהמשך לירידה גדולה יותר של 7.4% שנרשמה בו בשלושת החודשים הקודמים. יבוא חומרי הגלם, ללא יהלומים וחומרי אנרגיה, ירד בתקופה הנסקרת בשיעור שנתי של 4.4%, בהמשך לירידה של 7.4% בשלושת החודשים הקודמים. לעומת זאת, ביבוא מוצרי הצריכה נרשמה בתקופה זו עלייה של 4.1% בשיעור שנתי, בהמשך לעלייה של 3.7% שנרשמה בחודשים יוני-אוגוסט.

כתוצאה ממכלול שינויים זה, הסתכם הגירעון המסחרי של ישראל (הפער בין כלל יבוא ויצוא הסחורות) ב-11 החודשים הראשונים של השנה בכ-3.9 מיליארד שקל בממוצע לחודש, המשקפים גירעון שנתי של כ-46.3 מיליארד שקל. זאת לעומת גירעון מסחרי של כ-51.3 מיליארד שקל שנרשם בשנת 2013, ושל כ-70.4 מיליארד שקל בשנת 2012.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות