אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שערוריית סמים ענקית מכתימה את האתלטיקה כולה צילום: איי פי

שערוריית סמים ענקית מכתימה את האתלטיקה כולה

ההיקף האמיתי של ניסיון ההסתרה לכאורה של צריכת הסמים באתלטיקה נחשף בעקבות ניתוח מפורט של רשימת המתחרים שבדיקות הדם שלהם הניבו ערכים "חשודים"

11.12.2014, 16:11 | שירות כלכליסט

ההיקף האמיתי של ניסיון ההסתרה לכאורה של צריכת הסמים באתלטיקה נחשף בעקבות ניתוח מפורט של רשימת המתחרים שבדיקות הדם שלהם הניבו ערכים "חשודים", והגילוי מכה גלים בעולם האתלטיקה.עותקים של המסמכים המלאים שנחשפו השבוע על ידי ערוץ WDR הגרמני הגיעו גם לידי העיתון הבריטי הטלגרף. ב-WDR מאשימים את התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) שלא הגיבה למקרים שבהם נתגלו ממצאים חריגים בבדיקות שהיא עצמה ערכה. WADA, הארגון שנלחם נגד סמים ממריצים בספורט, הודיע שיחקור את החשדות.

קראו עוד בכלכליסט

מריה סאבינובה, שזכתה באולימפיאדת 2012 במדליית זהב, חשודה בנטילת סמים ממריצים, צילום: איי פי מריה סאבינובה, שזכתה באולימפיאדת 2012 במדליית זהב, חשודה בנטילת סמים ממריצים | צילום: איי פי מריה סאבינובה, שזכתה באולימפיאדת 2012 במדליית זהב, חשודה בנטילת סמים ממריצים, צילום: איי פי

הרשימה נחשפה שלשום (ג') וכוללת כמה מכוכבי האתלטיקה הגדולים ביותר בבריטניה. ניתוח נוסף של המסמכים מצא שרבים מהאתלטים הידועים בענף סיפקו דגימות דם חשודות, מבלי שאיש יגיב עליהן או יבצע דגימות נוספות. הרשימה כוללת 225 ספורטאים מ-39 מדינות, ביניהם 58 רוסים ו-25 קנייתים. בנוסף, הרשימה כוללת שלושה אלופים מאולימפיאדת לונדון ועוד שורה של זוכי מדליות זהב ומחזיקי שיאים עולמיים בעבר ובהווה. כמו כן, ישנם זוכי מרתון מרחבי העולם, מתחרים בריצות ל-400 מטר ויותר, ספורטאים המתחרים במספר מקצים וכמה שהושעו בשל שימוש בסמים.

ועדת האתיקה של ה-IAF חוקרת את הטענות שהועלו בתחקיר, והוא השלישי שמפרסם הערוץ בתוך פחות משבוע שבו מועלות טענות נגד הגוף המנהל. הארגון לא ערער על האותנטיות של הרשימה, שב-WDR טענו כי השיגו אותו מחושף שחיתויות שתואר כחבר ותיק בוועדת הבריאות והלחימה בסמים של הארגון.

חושף השחיתויות טען כי התוצאות החריגות של בדיקות הדם, אף שלבדן לא מספיקות כדי להוכיח צריכת סמים, היו אמורות להוביל לבדיקות מכוונות של הספורטאים. "לרוע המזל, אף פעם לא שמעתי על בדיקות מכוונות במקרים החשודים".

גם שלושה אתלטיים בריטים מופיעים במסמכים, כששמו של הכוכב הגדול ביותר מתועד תחת הכותרת "חשד אדום", וספורטאי שני מופיע תחת הכותרת "חשד כתום". שמו של הספורטאי השלישי מופיע בעמוד שהכותרת שלו היא "M חשד 2007", שכולל פירוט מקיף של תוצאות בדיקות הדם של המתחרה.

נציגי הספורטאים המפורסמים ביותר ברשימה סירבו להגיב.

עוד ניתן לחשוף בשלב זה שהבדיקות של כמה מהספורטאים ברשימה עוררו תוצאות חשודות יותר מפעם אחת. באחד המקרים, אותו ספורטאי סיפק דגימות חשודות שש פעמים.

חושף השחיתויות התייחס לבדיקות שנערכו בשנים 2006-2008. אולם המסמכים המלאים כוללים מידע מ-2001. כל הבדיקות נערכו לפני אימוץ הדרכון הביולוגי, שמנטר ערכי דם. קרוב לוודאי שתוצאות שהושגו לפני כן לא יוכלו להוביל לפתיחת חקירה לגבי פעילויות עבר של ספורטאים, אלא אם ישנן דגימות קפואות, הנשמרות שמונה שנים.

ניתוח של הרשימה חשף שלושה אלופים מאולימפיאדת לונדון וזוכי מדליות מאולימפיאדות קודמות. ישנם כמאה ביצועים שזיכו את הספורטאים בזהב מתחרויות מרכזיות אחרות, ו-150 שזיכו במדליות כסף וארד. קרוב ל-30 מהספורטאים ששמם מוזכר במסמכים כבר הושעו או שנכשלו בבדיקת סמים בעבר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות