אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחור יורד: 5 סיבות לצלילת מחירי הנפט צילום: בלומברג

ניתוח כלכליסט

שחור יורד: 5 סיבות לצלילת מחירי הנפט

מחיר הנפט יורד לשפל מאז קיץ 2009; זה מה שקורה כשטכנולוגיות חדשות, "הכרזת מלחמה" מצד אופ"ק, דולר חזק ונסיבות גיאופוליטיות מורכבות חוברים להם יחדיו

12.12.2014, 13:59 | שי סלינס

פוליטיקה, טכנולוגיה ואינטרסים של מדינות - הם רק חלק מהסיבות שאנחנו רואים את הנפט בשפל שלא נראה מאז המשבר הכלכלי הגדול של 2008. אתמול (ה') ירד הנפט לשפל של פחות מ-60 דולר לחבית, וזאת לראשונה מאז קיץ 2009. מה עשוי לשנות את המגמה ולעורר גל של עליות?

קראו עוד בכלכליסט

מחיר חבית הנפט, שגדולה אגב מסתכם בקצת פחות מ-159 ליטר, היא ללא ספק אחד מהסיפורים המרכזיים של 2014 וסביר ימשיך להעסיק את העולם גם בשנה הבאה. החוזים על הזהב השחור שנסחרים בבורסות של לונדון וניו יורק צללו ביותר מ-40% מתחילת 2014 עד למחיר השפל של היום.

אלו הן חמש הסיבות המרכזיות למגמת ההיחלשות.:

תעשיית פצלי שמן

יכולות ההפקה ההולכות והגוברות ממקורות שונים, כגון פצלי שמן, גרם לעודף היצע עצום בעולם שמקורו בארה"ב - והיווה אחת מהסיבות העיקריות לירידת המחירים.

ההפקה של תוצרי הנפט על ידי פצלי שמן מתבצעת על ידי החדרת מוטות ברזל לעומק של כמה מאות מטרים לאדמה, ולאחר חימום אטי הם אמורים להוציא מרבצי נפט שכלואים בשכבות הסלע. המרבצים מועברים למאגרים ומפיקים מהם בנזין, סולר ותוצרי לוואי אחרים. בכל מקרה, הפקת נפט מפצלי שמן היא טכנולוגיה זולה ומהירה בהרבה מאשר בטכנולוגיות המקובלות.

עם זאת, כעת כשמחירי הנפט נמוכים, חברות רבות בארה"ב המתבססות על טכנולוגיית פצלי השמן עוצרות פרויקטים, בעוד שמשקיעים מתחילים לתהות כמה יעילות הן הטכנולוגיות האחרות ברמת מחירים כזו נמוכה.

"מי שמתעסק בפצלי שמן בימים אלו נמצא בקשיים תזרימיים ונאבק על מנת לשרוד", כתב אנליסטים האנרגייה הבכיר של JBC ENERGY. "אנחנו לא יכולים לדמיין מצב שבו ההיצע בשוק הנפט יגדל עוד יותר - חברות יתרסקו ולא יוכלו להתאושש".

אובמה. ישבור את השוק?, צילום: בלומברג אובמה. ישבור את השוק? | צילום: בלומברג אובמה. ישבור את השוק?, צילום: בלומברג

עדות ליעילות בהפקת נפט באמצעות פצלי שמן קיבלנו לפני יומיים עם פרסם המלאים בארה"ב. משרד האנרגיה האמריקאי עדכן כי מלאי הנפט מסוג קרוד במדינה גדל בשבוע אחד בלבד ב-1.454 מיליון חביות - כשהצפי עמד על ירידה של 2.24 מיליון חביות. מלאי הדלקים המזוקקים טיפס ב-5.577 מיליון, כשהצפי עמד על עלייה של 920 אלף חביות בלבד ומלאי הדלקים קפץ ב-8.197 מיליון, כשהצפי עמד על עלייה של 2.58 מיליון חביות בלבד.

אופ"ק

ההחלטה של אופ"ק מנובמבר האחרון שלא לשנות את כמות הייצור היומית של חביות הנפט על 30 מיליון חביות ביום - היתה הסימן הראשוני לתחילת גל הירידות החדות.

האנליסטים טוענים כי ההחלטה של הארגון היא למעשה הכרזת מלחמה על מחירי הנפט בעולם. "אופ"ק מנעה כל אפשרות של התאוששות במחירי הנפט וחזרה לרמות שראינו לפני חצי שנה", כך טוען קרסטן פריטש מקומרצבנק בגרמניה, "אי אפשר להבין את ההחלטה של אופ"ק בדרך אחרת חוץ מאשר כהכרזת מלחמה על המחירים - במיוחד על רקע העובדה כי צפוי גל עצום של עודפי היצע במחצית השנייה של 2015 שיגיע מכיוון עיראק ולוב".

אופ"ק הוא קרטל המורכב מהמדינות אלג'יריה, איראן, עיראק, כווית, לוב, ניגריה, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, ונצואלה, אנגולה ואקוודור. מטרת הארגון היא לקבוע עם חברות הנפט את קצב הפקת הנפט, מחיריו וזיכיונות עתידיים.

אופ"ק. מה רוצים שם?, צילום: בלומברג אופ"ק. מה רוצים שם? | צילום: בלומברג אופ"ק. מה רוצים שם?, צילום: בלומברג

לפי ההערכות הארגון מחזיק בכ-70% ממלאי הנפט בעולם, כאשר שרי הנפט של המדינות החברות בארגון מתכנסים כל חצי שנה בוינה על מנת להחליט בין השאר על כמויות הייצור.

ביקוש עולמי חלש

יש גם צד אחר לירידת המחירים החריפה - הביקוש. הכלכלה הסינית המדשדשת, המשבר שחווה רוסיה בעקבות הסנקציות מהמערב ואי היכולת של אירופה להתאושש מהמשבר - הם האשמים העיקריים לביקוש העולמי הנמוך לנפט.

פוטין. משגע את השווקים, צילום: אי פי איי פוטין. משגע את השווקים | צילום: אי פי איי פוטין. משגע את השווקים, צילום: אי פי איי

ראיה לכך קיבלנו היום מסוכנות האנרגיה הבינלאומית שהורידה את תחזית הביקוש העולמית לנפט בפעם הרביעית ב-5 החודשים האחרונים. לפי הסוכנות הגידול בביקוש יהיה נמוך ב-230 אלף חביות ביום מאשר בהערכה הקודמת בתחילת נובמבר. כעת צופים בסוכנות כי הביקוש יעמוד על 93.3 מיליון חביות נפט ביום - הרמה הנמוכה ביותר מזה 5 שנים.

המצב הגיאופוליטי

המתיחות בין רוסיה לאוקראינה, בין ארה"ב לסוריה וסביב הגבול הצפוני של עיראק היו גורמים מרכזיים בעליית המחירים במחצית השנה הראשונה של 2014. אולם, מהר מאוד התברר כי הערכת סיכונים גיאופוליטיים אלו היתה מעט מוגזמת ובהתאם לכך ירד רכיב זה מתמחור חבית הנפט.

דאעש. עוד "תרומה" של הארגון דאעש. עוד "תרומה" של הארגון דאעש. עוד "תרומה" של הארגון

למרות זאת, רבים מהאנליסטים עדיים סבורים כי ההתאוששות המהירה במחירי הנפט, אם וכאשר תתרחש, תתחיל מאירוע גיאופוליטי זה או אחר בעולם.

הדולר החזק

התחזקות הדולר שהתבטאה בעלייה של 11% מתחילת השנה במדד הדולר (משווה את הדולר מול 6 מטבעות מרכזיים בעולם) הייתה בין הגורמים העיקריים לירידת המחירים.

חשוב להבין שהקורלציה הגבוהה ביותר של מחירי הסחורות היא עם הדולר. חבית נפט נסחרת בדולרים וכאשר המטבע האמריקאי מתחזק - יקר יותר לרכוש חבית נפט - ומכאן המחיר יורד.

דולר. ירוק על השחור, צילום: בלומברג דולר. ירוק על השחור | צילום: בלומברג דולר. ירוק על השחור, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
טכנולוגייה פסלי שמן, נשמע מוזר ןלא מעשי,
מה זה להכניס צינור ולחמם ו !!!!! אופק גם לא ברור, אם אופק יזם את הירידות אז למה מדינות אופק בוכות? מחירים נמוכים נםט יעזור להגברת פעילות כלכלית בעולם לכןלטווח בינוני ארוך ביקושים יגדלו, ומחירים בהתאם, מה שברור שכ-160 ליטר זהב שחור לא יתכן שירד מ-50 או 60 דולר לכו לקנות 160 ליטר מים מינראלים ותראו כמה עולה! אני רואה 70 דולר מחיר שיווי משקל לכל הבלגן הזה בטווח בינוני
pan  |  13.12.14
4.
תגובה לנתן
ראשית, כותרת התגובה שלי היתה: הסיבה השישית, משמע, לא פסלתי סיבות אחרות (לגטימיות בעצמן), שמצויינות בכתבה, רק הוספתי סיבה נוספת שלא צויינה. שנית יש להבחין בין הפורמליות לבין המציאות הפוליטית. כל מי שמבין באופק יגיד לך שסעודיה היא הפיל בחדר, והיא זו הקובעת את המדיניות של אופק. למעט המשפט הראשון בתגובה שלך, אני די מסכים עם שאר תגובתך.
צחי  |  12.12.14
3.
לצחי
אתה ממש טועה. סעודיה ואיראן חברות שתיהן באותו ארגון, אופ"ק, והארגון מקבל החלטות פה אחד. אופ"ק נמצא כרגע במלחמת מחירים מול הנפט האמריקאי, שהוא זול בהרבה בגלל טכנולוגיית פצלי השמן כפי שהוסבר פה בכתבה, ובנוסף הביטול של האיסור האמריקאי בין העשרות שנים שאסר על ייצוא נפט ותזקיקיו מארה"ב לעולם. בניגוד לחברות האמריקאות, מדינות אופ"ק יכולות להתמודד תקופה מסויימת עם הפסדים על כל חבית נפט שהם מוכרים, כי כמו שאמרת לארגון יש עודפי הכנסות מהמחירים הגבוהים שהיו בשנים האחרונות. אנחנו, והכוונה לעולם כי בישראל לא נהנים באמת מהירדיות החדות במחיר, רק מרוויחים מהמאבק הזה בין גוש אופ"ק לבין ארה"ב.
נתן  |  12.12.14
לכל התגובות