אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
UBS נערך לחקירה פלילית ברשות המסים צילום: בלומברג

UBS נערך לחקירה פלילית ברשות המסים

הבנק השוויצרי שכר את עו"ד רועי בלכר בעקבות חשש שחקירת העלמות המס של ישראלים באמצעות חשבונות ב־UBS תתרחב ותכלול את הבנק עצמו

14.12.2014, 07:24 | תומר גנון

בנק UBS נערך לחקירה פלילית אפשרית בפרשת העלמות המס של עשרות ישראלים באמצעות חשבונות סודיים שהחזיקו בשוויץ. הבנק שכר את שירותיו של עו"ד רועי בלכר ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', פרקליט צווארון לבן בכיר, שבין היתר מייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד. עד כה נחקרו בפרשה כ־30 ישראלים. על שמות חלק מהם הוטל צו איסור פרסום. 

קראו עוד בכלכליסט

עד כה, הבנקאי הבכיר של UBS שנעצר ונחקר בפרשה הוא יועץ ההשקעות רוני אליאס (63), ישראלי המתגורר בשוויץ זה 40 שנה. על פי החשד, אליאס ייעץ לחלק מלקוחותיו לא לדווח לרשויות בישראל על החשבונות שהם מנהלים בבנק. לאליאס 70–80 לקוחות, רובם פנסיונרים. בחקירותיו הוא סירב תחילה לחשוף עליהם פרטים משום שהחוק השוויצרי אוסר זאת על בנקאים. אלא שבהמשך מסר שמות וסכומי כסף מנוהלים של חלק מלקוחותיו. כמו כן, הוא סיפר לחוקרים שהבנק אוסר עליו לייעץ בישראל, ועל כן כשהגיע לארץ לא ייעץ להם על ניהול הכספים. אליאס חזר לשוויץ לאחר מעצרו ביוני ונחקר ברשות המסים שוב לאחרונה, כשהגיע לביקור משפחתי.

אין פעולה במישור הפלילי, בינתיים

 

ככל הידוע, בשלב זה רשות המסים לא חקרה או זימנה לחקירה עובדים בבנק חוץ מאליאס. גורם המקורב לחקירה בישראל אמר בסוף השבוע כי בשלב זה הרשות אינה פועלת במישור הפלילי נגד הבנק או נגד עובדים נוספים בו. עם זאת, חוקרי פקיד שומה חיפה והצפון המנהלים את החקירה בליווי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ערכו בחודש יוני חיפוש במשרדי נציגות UBS בישראל, הנמצאים בהרצליה.

עו"ד רועי בלכר, צילום: יובל חן עו"ד רועי בלכר | צילום: יובל חן עו"ד רועי בלכר, צילום: יובל חן

לפי גורמים הקשורים ל־UBS, הבנק סבור שכל הפעולות של אליאס עבור לקוחותיו הישראלים נעשו על פי חוק. את אליאס מייצגת עו"ד שרון פישמן, שותפה ומנהלת מחלקת מיסוי פלילי במשרד דורון טיקוצקי צדרבוים. לנוכח פרסומים בישראל על אפשרות שרשות המסים תפתח בחקירה גם נגד הבנק עצמו, כמקדם זהירות, החליט הבנק לפנות לעו"ד בלכר ולשכור את שירותיו. ככל הידוע, עד כה רשות המסים לא פנתה לבנק בבקשה לקבל מידע על לקוחות.

במקביל ולאור אמנה בין ישראל לשוויץ שצפויה להיכנס לתוקף באוגוסט 2015 ולפיה הבנקים בשוויץ ימסרו לרשות המסים מידע על חשבונות של ישראלים ולהפך, הודיע UBS ללקוחותיו הישראלים, כמו בנקים שוויצרים נוספים, שעליהם לחתום על התחייבות שהם מנהלים את חשבונותיהם כדין ומדווחים עליהם לרשויות בישראל. כמו כן הוא הודיע ללקוחות כי מי שלא יחתום צפוי לקנסות של מאות יורו. בחלק מהמקרים הבנק אף הודיע על סגירת חשבונות.

מעצר בלובי של הילטון תל אביב

 

פרשת UBS, שהותרה לפרסום לפני כחודש בעקבות עתירת "כלכליסט", החלה בחודש יוני עם מעצרו של יועץ ההשקעות אליאס, בנקאי מאז 1976, שעובד ב־UBS בשמונה השנים האחרונות ולפני כן עבד 17 שנים בבנק לאומי בציריך ועשר שנים בבנק הפועלים בציריך. לפי בקשת המעצר, אליאס טיפל בחשבונות של ישראלים המחזיקים לפחות 2 מיליון פרנק שוויצרי בחשבונותיהם ב־UBS. הוא ייעץ להם בהשקעות במניות, באג"ח, בפיקדונות ובזהב.

אליאס, שכתובתו הרשומה בארץ היא בטירת הכרמל, נעצר בצהרי 26 ביוני בלובי של מלון הילטון תל אביב בעת שנפגש עם אחד מלקוחותיו הגדולים, בעלי רשת מרפאות במזרח אירופה ששמו עדיין אסור לפרסום. לפי החשד, הלקוח ואחיו העלימו, בסיועו של אליאס, מס על רווחים של 15 מיליון יורו שצברו בשנים 2009–2014. חלק מהכספים שימשו את הלקוח לרכישה של רכבי פאר בישראל, ובהם מרצדס S500 מודל 2014 בשווי של 1.1 מיליון שקל.

חוקרי הרשות גילו העברות כספים מחשבונו של בעל השליטה במרפאות לסוכנות הרכב. עם הסרת צו איסור הפרסום על הפרשה מסרה עו"ד פישמן, המייצגת את אליאס, שהוא "מעולם לא סייע ללקוחותיו להעלים הכנסות. כל שעשה מרשנו הוא לטפל בחשבונותיהם בבנק השוויצרי במסגרת תפקידו, במסירות ומקצועיות ובאמצעות מתן ייעוץ פיננסי מיטבי, במטרה להביא למקסום רווחיהם".

במקביל למעצרו של אליאס נערך חיפוש בחדרו בבית המלון וכאמור גם במשרדי נציגות UBS בישראל, ונתפסה רשימה של עשרות לקוחות ישראלים. לטענת הרשות, בחשבונות שאותרו יש מאות מיליוני יורו שמחויבים בתשלומי מס בישראל. כאמור, מאז אותרה הרשימה עצרה וחקרה רשות המסים כ־30 ישראלים שהחזיקו חשבונות לא מדווחים בשוויץ, ובהם עורך דין, רואה חשבון, מהנדס, מתווך נדל"ן ובעל פיצוצייה בתל אביב.

מ־UBS נמסר: "כפי שכבר מסרנו לפני כמה שבועות, עם תחילת הדיווחים בתקשורת בנושא חקירות אזרחים ישראלים על ידי רשויות המס בישראל, הן UBS העולמית והן החברה־הבת הישראלית אינן נתונות לחקירות אלה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות