אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וורהול עם כל דבר צילום: Cindy Johnson

וורהול עם כל דבר

מייקל דייטון הרמן, האיש שמאשר כל מרצ'נדייז של אנדי וורהול, מסביר למה המסחור הבוטה הוא בעצם מילוי הצוואה של האמן עצמו. כן, כולל הוודקה

14.12.2014, 08:47 | רעות ברנע

אחרי התיקים, החולצות, היומנים ושלל המרצ'נדייז שנעשו תוך שימוש באמנות שלו, אם הלכתם לאחרונה לקניות ונדמה היה לכם שנתקלתם בבקבוק של וודקה עם ציור של אנדי וורהול - אתם לא שיכורים. מדובר בפרויקט חדש שמושק בימים אלה ברחבי העולם - "Absolut Warhol", מהדורה מיוחדת של בקבוקי וודקה אבסולוט שעליהם מוטבע ציור של וורהול - ומותח עד הקצה את מסחור האמן.

"היחסים ההיסטוריים של וורהול עם המותג הביאו אותי לחשוב על מחווה שכזו", אומר מייקל דייטון הרמן, המנהל האחראי לשיתופי פעולה בקרן אנדי וורהול, "וורהול היה האמן הראשון שיצר עבודה מוזמנת עבור אבסולוט ב־1986. אני חושב שזה נהדר שבעבר וורהול עצמו קיבל השראה ליצור מהבקבוק, והיום המותג מקבל השראה מהאמנות של וורהול. יש פה סגירת מעגל".

מודל לחיקוי

 

קרן אנדי וורהול לאמנות היא ארגון ללא מטרות רווח שמטרתו קידום האמנות. הארגון הוקם ב־1987, לאחר מותו של וורהול, מגדולי האמנים האמריקאים בכל הזמנים, והוא משקיע בפרויקטים אמנותיים שונים ובשיתופי פעולה מסחריים.

"בצוואתו העביר וורהול את כל נכסיו להקמת הקרן", מסביר הרמן, "ומאז הקרן משקיעה במיזמים ובאמנים שונים ברחבי העולם. עד היום חילקנו מלגות בסכום של 250 מיליון דולר. אם מסתכלים על האמנים המצליחים ביותר בעולם היום, כמו ליידי גאגא, ג'יי זי ומארק ג'ייקובס - כולם רואים באנדי וורהול דמות מעוררת השראה, כי זה לא שוורהול שבר את החוקים, הוא פשוט התעלם מהם. זה מה שהופך אותו למודל לחיקוי עבור אמנים מכל התחומים".

איך אתם בוחרים במה להשקיע?

"אנחנו בוחנים כל הצעה שמגיעה אלינו. רוב הפרויקטים שאנחנו בוחרים בסופו של דבר להשקיע בהם הם מיזמים אקספרימנטליים, נועזים, מאתגרים וחדשים".

ומאיפה מגיע הכסף?

"מכמה מקורות: משקיעים פרטיים, מכירת יצירות האמנות של וורהול שאנחנו עושים היום דרך בית המכירות הפומביות כריסטי'ס, ופרויקטים מסחריים שאנחנו משתפים בהם פעולה, כמו אבסולוט".

החופש להיות

 

כאמור, בקבוק הוודקה עם ציורו של וורהול ממש אינו חריג. וורהול הוא אולי האמן שיצירותיו מוטבעות על הכמות הגדולה של מרצ'נדייז ברחבי העולם, כשכל פריט כזה עובר את אישורו של הרמן. "לקרן יש זכויות על כל המרצ'נדייז, ואחת המטרות שלנו היא שיתוף הפעולה בין האמנותי למסחרי. זה חלק מהתרבות שלנו היום", הוא אומר.

המהדורה המיוחדת של אבסולוט. "הדימויים של וורהול דיברו לאנשים בכל מקום בעולם" , צילום: AWF המהדורה המיוחדת של אבסולוט. "הדימויים של וורהול דיברו לאנשים בכל מקום בעולם" | צילום: AWF המהדורה המיוחדת של אבסולוט. "הדימויים של וורהול דיברו לאנשים בכל מקום בעולם" , צילום: AWF
 הציור המקורי של וורהול, צילום: AWF הציור המקורי של וורהול | צילום: AWF  הציור המקורי של וורהול, צילום: AWF

 

ומה זה אומר מבחינה כלכלית? כמה יעלה לי להדפיס וורהול על תחתונים, למשל?

"שאלה טובה. כל דבר כזה נעשה בצורה שונה, אין חוקים. האם נאשר הדפסה על תחתונים? יכול להיות. אנחנו מסתכלים על כל הצעה באשר היא, וכל עסקה מתומחרת בצורה שונה. הזכויות הן בעלות ערך, אבל התהליך פתוח תמיד למשא ומתן".

כל המרצ'נדייז והמסחור הזה לא קצת מורידים מערכו כאמן?

"העובדה שוורהול בימי חייו לא היה מוכן להיכנע לשום קונבנציה היא מה שהפכה אותו לאיקונוקלסט, מישהו שמתנגד לכל דעה או השקפה מקובלת. המהלכים שביצע במשך חייו תואמים לאותם שיתופי פעולה שהוא ממשיך באמצעות היצירות שלו לאחר מותו. בראיון ל'וילג' וויס' ב־1966 הוא אמר: 'אני מאשר להשתמש בשמי בכל אלה: ביגוד, סיגריות, ציוד סאונד, תקליטי רוקנ'רול, כל דבר, סרטים, אוכל, הליום, שוט, כסף! אהבה ונשיקות, אנדי וורהול'. בכך אנחנו בעצם ממלאים את בקשותיו".

הדימויים של וורהול הפכו לאיקוניים יותר משל כל אמן אחר. למה?

"אני מאמין שיש לזה שתי סיבות. הראשונה היא שוורהול יצר דימויים אוניברסליים שדיברו לאנשים בכל מקום בעולם. השנה למשל הצגנו רטרוספקטיבה שלו בהונג קונג, שאליה הגיעו מבקרים מכל רחבי מזרח אסיה, והתגובות היו מדהימות. היכולת שלו לדבר לאנשים היא שהפכה אותו לאמן כל כך יוצא דופן. הסיבה השנייה היא הרעיון שבבסיסן של היצירות שלו - החופש להיות מי שאתה. זה רעיון שיוצר הזדהות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות