אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרמיירליג תשדר משחקים בימי שישי מעונת 2016/17 צילום: איי אף פי

הפרמיירליג תשדר משחקים בימי שישי מעונת 2016/17

רשתות הטלוויזיה הבריטיות BT וסקיי יחלו במלחמת מחירים במיליארדי ליש"ט עבור השליטה בשידורי הכדורגל, זאת לאחר שבפרמיירליג השיקו ביום שישי את תהליך המכירה, ויותר משחקים מוצעים מבעבר, כולל בימי שישי בערב

14.12.2014, 13:36 | שירות כלכליסט

רשתות הטלוויזיה הבריטיות BT וסקיי יחלו במלחמת מחירים במיליארדי ליש"ט עבור השליטה בשידורי הכדורגל, זאת לאחר שבפרמיירליג השיקו ביום שישי את תהליך המכירה, ויותר משחקים מוצעים מבעבר, כולל בימי שישי בערב.  

קראו עוד בכלכליסט

אוליבייה ז אוליבייה ז'ירו מארסנל. מועמד יחיד לא יורשה לזכות ביותר מ-126 משחקים, והחבילה של משחקי יום שני בערב תכלול גם 10 משחקים בימי שישי בערב בעונה | צילום: איי אף פי אוליבייה ז

היריבות – לצד מתמודדות קטנות יותר כמו דיסקברי ואל ג'זירה – יתחרו על שבע חבילות של זכויות למספר כולל של 168 משחקים. מועמד יחיד לא יורשה לזכות ביותר מ-126 משחקים, והחבילה של משחקי יום שני בערב תכלול גם 10 משחקים בימי שישי בערב בעונה.

במכירה הקודמת, שנערכה לפני שלוש שנים, הפרמיירליג מכרה את זכויות השידור החי ל-154 משחקים בעונה עבור 3 מיליארד ליש"ט. סקיי רכשה חמש חבילות זכויות, שהכילו 116 משחקים ביחד, בעוד ש-BT רכשה שתי חבילות של 38 משחקים.

לטענת האנליסטים היריבות בין BT וסקיי עשויה לגרום לכך שהסכום עבור הזכויות לשלוש השנים הבאות יטפס ל-5 מיליארד ליש"ט. בפעם שעברה BT השתמשה ב-BT ספורט כדי להחזיר לעצמה נתחי שוק שהפסידה באינטרנט והציעה את המשחקים בחינם למנויי האינטרנט שלה.

עם זאת, חקירה של רשות התקשורת הבריטית (Ofcom) בעקבות תלונה שהגישה וירג'ן מדיה, תאפיל על המכרז. מפעילת הכבלים לא מתכוונת להתחרות על רכישת הזכויות, אך יש לה הסכמים עם BT וסקיי. אולם לטענתה הפרמיירליג הפכה את הצפייה במשחקי הכדורגל ליקרה מדי עבור אוהדים רבים מדי בכך שהגבילה את ההצע. בווירג'ן ביקשו מרשות התקשורת להתערב בהתבסס על חוק התחרות ולחייב את הפרמיירליג לאפשר ליותר מערוץ אחד לשדר חלק מהמשחקים. בווירג'ן ציינו כי בליגות אירופיות בכירות אחרות כל המשחקים זמינים לשידור חי.

לפי תכניות המכרז שפרסמו בפרמיירליג ביום שישי, יותר משחקים ישודרו בשידור חי, אולם המשחקים המתחילים בשעה שלוש בצהריים עדיין לא יורשו לשידור, וכל הזכויות יישארו בלעדיות לערוץ אחד. "התנאים האלה יוצרים הצעה אטרקטיבית לערוצי השידור ולאוהדים, ובמקביל מאפשרים להמשיך ולהגן על ה'תקופה הסגורה' של משחקי שבת בשלוש בצהריים", מסר דובר מטעם הפרמיירליג. "המטרה היא לעודד נוכחות במגרשים והשתתפות בכל רמות הספורט בשעה המסורתית שבה משחקי הכדורגל בליגה האנגלית נתקיימים ברחבי המדינה".

רשות התקשורת הבריטית הזמינה את נציגי הפרמיירליג והקבוצות הבכירות לפגישה בשבוע הבא, שתדון בהתקדמות החקירה.

מכרז זכויות השידור יימשך עד אמצע פברואר. לפי הערכת חלק מהאנליסטים, אין סבירות גבוהה שהמחיר הסופי יעמוד בסופו של דבר על 5 מיליארד ליש"ט, שייצג זינוק של 60% בשווי, זאת בשל מגבלות פיננסיות שחוות המתמודדות הראשיות. סקיי צברה חובות לאחר שהשתלטה על סקיי איטליה וסקי דויטשלנד, בעוד ש-BT מתכננת השתלטות על O2 או EE, ובמקביל מתמודדת עם הרחבה של גירעון הפנסיה שלה.

מכרז נוסף עבור הזכויות לשידור באינטרנט של תקצירי המשחקים, חבילה שכיום בבעלות מו"ל העיתונות News UK, תימכר בנפרד בשלב מאוחר יותר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות