אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלב נוסף של בדיקות - ועדיין לא ברור אם יש מכרה יהלומים בקישון

שלב נוסף של בדיקות - ועדיין לא ברור אם יש מכרה יהלומים בקישון

שלב ב' של שפע ימים שכלל 97 קידוחים בגדה המזרחית של הקישון הניב 168.5 קראט של אבני חן - אבל הכדאיות הכלכלית עדיין מוטלת בספק

14.12.2014, 12:15 | גיל קליאן

הנבואה של הרבי עדיין לא מתגשמת. חברת חיפושי אבני החן שפע ימים, שסוקרת את הקרקע של נחל הקישון בעקבות נבואה של הרבי מליובאוויטש, הודיעה כי לאחר שלב ב' של קידוחים עדיין אין תוצאות חד משמעיות לגבי כדאיות כלכלית של כריית אבני חן סמוך לחיפה.

קראו עוד בכלכליסט

שלב א' של קידוחי החברה כלל בדיקה של שטח קרקע של 45 דונם לאורך נחל הקישון. שלב ב' שהושלם כעת כלל שטח של 90 דונם בגדה המזרחית של הנחל, בו בוצעו 97 קידוחים.

במבט ראשון החברה דיווחה על ממצאים מעודדים. כלשון הדיווח: "במסגרת בדיקת החומר שנאסף בשלב ב' של תוכנית הקידוחים אותרו כ-168.5 קראט של ממצאים מסוג קורנדום, ספיר, רובי ומויאסנייט. יצויין כי בכל אחד מהקידוחים נמצאו ממצאים; בחלק מהקידוחים שיעורי הריכוזיות של הממצאים נעו בין 0.15 ל-1 קראט לטון ואילו בחלק אחר של הקידוחים, המצוי בשני מוקדים ספציפיים שבאזור, היו שיעורי הריכוזיות גבוהים יותר ונעו בין 1.09 ל-4.16 קראט לטון".

אבל, בהמשך הדו"ח מדגישה שפע ימים כי אין בממצאים האלה על מנת להעיד חד משמעית על כדאיות כלכלית בכריית אבני חן באזור, וכי יידרשו לחברה בדיקות נוספות. "רק הוצאת כמויות משמעותיות (יותר) של חומר באמצעות פתיחת תעלות תאפשר לחברה לבחון האם ישנן כמויות של אבנים יקרות שיכולות להצביע על קיומו של מרבץ ואם לאו. עוד יודגש, כי אין כל וודאות כי אכן יימצאו מרבצים בעלי כדאיות כלכלית בשטחי ההיתרים בהם פועלת החברה (באמצעות חברת הבת) או כי תא השטח הממוקד כאמור אכן מכיל בתוכו אבנים יקרות בכמויות מסחריות".

יהלומים יהלומים יהלומים

שפע ימים נכנסה לבורסה בתל אביב בדלת האחורית באמצעות מיזוג עם השלד הבורסאי אלוני מיתר באפריל 2012. במסגרת המיזוג קיבלו בעלי השליטה בחברת חיפוש היהלומים שפע ימים - וחברת פרטו שעסקה בתיווך המיזוג - 99% ממניות אלוני מיתר ושינו את שם החברה הבורסאית לשפע ימים. ב-1988 ביקר אריה גוראל, ראש עיריית חיפה דאז, אצל הרבי מליובאוויטש, במהלכה אמר לו הרבי כי "בחיפה יש ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות".

לאחר מספר שנים, בהתבסס על קביעתו של הרבי, פנו קבוצת חסידי חב"ד לאבי טאוב (שבבעלותו החברה) על מנת שיפעל לממש את נבואתו של הרב. החברה פועלת כבר שנים בחיפוש יהלומים באזורי נחל הקישון והכרמל. בכל עשרות קידוחי הסקר והמדגמים שנעשו עד עתה נמצאו 77 יהלומים, מרביתם מיקרו יהלומים, ואבני חן נוספות. ממצאים אלו עדיין לא מהווים אינדיקציה לכדאיות הקמת מכרה יהלומים באחד מאזורי החיפוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות