אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיהו הגאון שגרם לכם לפחד מדאע"ש?

דו"ח טכנולוגי

מיהו הגאון שגרם לכם לפחד מדאע"ש?

הודי בן 24, שלא עבר כל הכשרה בתחום הדוברות או המדיה החברתית, נעצר באשמת הפעלת חשבונות המדיה החברתית של המדינה האיסלאמית, פייסבוק מנסה להגן על הגולשים מפני ממשלת ארה"ב וגוגל מפחדת מפוטין

14.12.2014, 15:28 | יוסי גורביץ
אימת הלילה, האמיר של טוויטר

בעידן המדיה החברתית הרבה יותר קל ליצור, לצרוך ולהפיץ מידע ורעיונות. בהתאם, קל יותר לבצע דיסאינפורמציה ולהטיל אימה. הדוגמה הטובה ביותר היא דאע"ש, ארגון הטרור הרצחני שהתנפח למימדי גודזילה ברשת, בעוד גודלו האמיתי ויכולותיו בשטח שנויים במחלוקת. ואת ניפוח המפלצת לא עשתה חטיבת יח"צ, דוברות ומדיה חברתית, חמושה בתקציבי עתק ובקמפיינים משוכללים. אלא בעיקר מהנדס תוכנה צנום מהודו.

משטרת בנגלור הודיעה בסוף השבוע שהיא עצרה את מהדי מסרור ביסוואס (24), כחשוד בכך שהוא היה המוח שמאחורי אימפריית המדיה החברתית של דאע"ש. זהותו של ביסוואס נחשפה בתכנית של ערוץ 4 הבריטי. על פי הטענות, ביסוואס הוא איש הייטק לבוש היטב ביום, שבלילה הופך ללוחם מדיה חברתית מטיל מורא של המדינה האיסלמית. ביסוואס, על פי החשד, הוא האיש שמפעיל את חשבון הטוויטר המשפיע @ShamiWitness.

מאהדי ביסוואס, צילום: Indian Police Department מאהדי ביסוואס | צילום: Indian Police Department מאהדי ביסוואס, צילום: Indian Police Department

כמו כל החשבונות החשובים של דאע"ש, גם את החשבון הזה טוויטר הרגה. המלחמה במדיה החברתית, שבה נראה היה שדאע"ש מנצח בקלות, נגמרה לפני כמה חודשים כשממשלת ארה"ב הזכירה לטוויטר ופייסבוק שעם כל הכבוד לחופש הביטוי (ואין הרבה ממנו), הן עדיין כפופות לחוק האמריקאי ולפיכך תסתומנה את הפה למי שהיא רוצה להשתיק. דאע"ש מצאה את עצמה נבעטת מטוויטר ופייסבוק וגולה לרשת החברתית דיאספורה, שם היללה וחרוק השיניים. 

ביסוואס הספיק להתראיין לפני שנעצר ובמהלך הראיון הוא הסביר שהוא תומך "ברוב" הפעולות של דאע"ש, אבל למרבה הצער לא יכול להתנדב בעצמו. "ההורים שלי צריכים אותי", אמר. הוריו, אגב, הביעו בו תמיכה לאחר שנעצר וטענו שהוא הופלל. למזלו של ביסוואס, השם שלו נחשף על ידי תחנת טלוויזיה בריטית, ובשבוע שבו פורסם דו"ח העינויים של ה-CIA, אחרת יש סיכוי סביר לגמרי שהוא לא היה נעצר אלא נחטף ומונח באיזה חדר חקירות במתקן חשאי עד קץ הדורות. 

אז בסוף האויב הגדול מהאינטרנט היה ילד בן 24 עם אפס הכשרה פורמלית במדיה חברתית, שבכל זאת הוריד את הצד השני על ברכיו עד שזה הוריד את השאלטר, ילד בן 24 עם המון רעיונות רדיקליים אבל אחד שבסופו של דבר נשאר בבית כדי להאכיל את המשפחה.

אחד מעמודי הפייסבוק של דאע"ש אחד מעמודי הפייסבוק של דאע"ש אחד מעמודי הפייסבוק של דאע"ש

זה יותר עצוב ממאיים, ובמידה רבה זה הסיפור של דאע"ש: ארגון רצחני שהצליח להפחיד את המערב - ואז יצאה ההפחדה משליטה; כיום, את רוב היח"צ שדאע"ש צריך עושה התקשורת המערבית. בפועל, מדובר בארגון שלא מצליח לכבוש עיר מנותקת של הכורדים כבר כמה חודשים - וגם לא מנסה להתקדם לעבור דרום עיראק השיעית, כי הוא יודע שאין לו סיכוי שם. בסופו של דבר, הסיפור של דאע"ש הוא הסיפור של קריסתה של עיראק, קריסה שנובעת מהפלישה האמריקאית לשם, שערערה גם את משטר אסד. השאלה שהמערב צריך לשאול את עצמו היא מה יש באידיאולוגיה של דאע"ש שמושך כל כך הרבה צעירים.

משחק על דיקטטורה? מצונזר!

אפל ידועה בתור חברה נטולת כל סובלנות לחופש הביטוי. לענקית האמריקאית יש אפילו מעין משטרה חשאית פנימית, שצדה עובדים שמדליפים מידע ללא סמכות. לאורך ההיסטוריה, אפל צנזרה כל דבר: קומיקסים, טקסט קלאסי ואפילו מילונים. אם אתם מזכירים מיניות באיזשהו אופן, תצונזר; אפל מאמינה בתפיסה מאוד ויקטוראנית בכל הנוגע לתוכן.

   

לפני כמה שנים אמזון העלימה מהקינדלים של משתמשיה עותקים של "1984", דיסטופיית המשטר האפל של ג'ורג' אורוול שעוסקת לא מעט בהעלמת מידע. צחקו עליה אחרי זה שנים. השבוע אפל נכנסה לאותה הטריטוריה.

יש משחק בשם Papers, Please שזכה לביקורת חיובית לא מבוטלת. אתם מגלמים בו דמות של פקיד הגירה במדינה מזרח אירופית עם נטיות פאשיסטיות מתגברות. המטרה שלכם היא להקשות ככל האפשר על כניסתם של מבקשי מקלט. הרעיון של המשחק היא להראות באיזו קלות, ברגע שמשהו מוגדר כ"חוק" או "תקנה" הוא ייתפס כלגיטימי בעיני השחקן, גם אם הוא מפלצתי לעילא.

המשחק Papers, Please המשחק Papers, Please המשחק Papers, Please

אפל, מצידה, צנזרה את המשחק והסירה אותו. היא צנזרה משחק על הכניעה לממסד טוטליטרי כי הוא הכיל "תמונות עירום" קריקטוריות. הביטו נא בצילומי המסך של המשחק: בהתחשב בגרפיקה שלו, כנראה שהתמונות לא היו מגרות אף אחד. לא משנה שהמטרה שלהן היתה להראות את התועבה שבמכונה שהופכת אדם לבורג קטן. היה שם עירום מרומז? זה הספיק לאפל כדי לצנזר.

האם לאפל באמת חשובה הצנזורה הזו? כלל וכלל לא, משום שלאחר שספגה ביקורת ונוצר רעש תקשורתי, היא החזירה את המשחק לחנות המקוונת שלה. הצנזורה היא הדחף הראשוני שלה וזה מה שהיא עושה כברירת מחדל. 

פייסבוק נגד ממשלת ארה"ב

פייסבוק הולכת לבית המשפט כדי להגן על הפרטיות של המשתמשים שלה; כן, אני יודע. זה נשמע כמו בדיחה. מארק צוקרברג הרי התפרסם בכך שאמר שאין בעצם פרטיות ושהוא לא מאמין בה - ושאנשים יתרגלו לחיות בלעדיה. אבל מאז שנחשף היקף שיתוף הפעולה בין חברות כלכלת המידע האמריקאיות ומנגנוני השו-שו של ארה"ב, צוקרברג שינה את טעמו. הוא קלט שמצב שבו הוא נתפס כסייען של כוחות האופל, ולא רק כמי שמוכר את המידע שלך למפרסמים, עשוי להיות קטלני לפייסבוק.

אז עכשיו הרשת החברתית מערערת על 381 צווי הבאה שהוצאו נגדה. החברה ניסתה למנוע ישום שלהם ולא הצליחה ועכשיו היא דורשת לדחות את היכולת להגיש צווי הבאה המוניים כאלה. המידע שהיא אולצה להעביר כלל את תכולתם של 381 חשבונות ושימש להגשת כתבי אישום בשל הונאה כנגד 130 שוטרים ועובדי ציבור אחרים. אבל ב-30 מהמקרים, אף שהרשויות אספו את כל המידע מהחשבונות, לא הוגש שום כתב אישום. נגד לפחות 30 משתמשים, הממשלה עקבה ללא עילה.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק | צילום: בלומברג מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג

בתי המשפט לא בטוחים שלפייסבוק יש את הזכות לייצג את המשתמשים שלה, ודאי במקרה שבו המשתמשים לא מודעים לכך שיש נגדם חקירה והם לא ייפו את כוחה של פייסבוק. החברה מתעקשת שיש עניין ציבורי בכך שהיא תתנגד לצווים הללו. בקרוב תהיה הכרעה, והיא מושכת את תשומת הלב של תומכי פרטיות ברחבי ארה"ב, שעדיין לא מצליחים להתגבר על ההלם שבכך שפייסבוק נמצאת בצד שלהם.

קצרצרים

1. גוגל הודיעה שהיא תציית לחוק הרוסי שדורש, החל מינואר, שכל חברה תחזיק את מידע המשתמשים הרוסים שלה על שרתים שנמצאים על אדמת רוסיה. בהתאם, היא תסגור את המשרד הרוסי שלה. בגוגל כנראה מקווים שאם לא תהיה לה נציגות פיזית בקלפטוקרטיה של פוטין, המשטר יעזוב אותה לנפשה. זה נשמע אופטימי: מה שסביר לא פחות, בהתחשב בחוסר המעצורים של פוטין ברדיפתו אחרי כל שריד של התנגדות מקוונת, הוא שרוסיה תחסום את גוגל. לטכנו-אוטופיסטים שחושבים שמהלך כזה יוציא את הרוסים לרחובות, יש לנו מבזק: הם לא יצאו לרחובות כשפוטין גנב את הבחירות והם לא יצאו לרחובות כשפוטין רצח עיתונאים שחשפו את העובדה שהפיגועים שבגללם החלה מלחמת צ'צ'ניה השניה היו מפוברקים. אין סיבה לחשוב שהם יצאו עכשיו.

מפחיד את גוגל. פוטין, צילום: אי פי איי מפחיד את גוגל. פוטין | צילום: אי פי איי מפחיד את גוגל. פוטין, צילום: אי פי איי

2. מארק צוקרברג אמר שעד כמה שזה תלוי בו (וזה די תלוי בו) לא יהיה כפתור Dislike. למה? כי פייסבוק לא רוצה אתכם ביקורתיים. אנשים ביקורתיים לא מקליקים על פרסומות. היא רוצה אתכם מבודרים. היא רוצה שתגידו שזה מרגש, מדהים, מאממממם. היא לא רוצה שתשימו לב לפגמים. אנשים ששמים לב לפגמים עוד עשויים להפסיק, לפחות לכמה זמן, להתבדר ולצרוך. אז לא יהיה כפתור דיסלייק, למרות שאנשים רוצים בו. לצוקרברג הספיק אביב ערבי אחד, כשכולם היו רציניים ועשו מהפכות ולא קנו שום דבר. מהפכות לא מושכות מפרסמים, בלשון המעטה.  

3. מחוקקים גרמנים פנו לבית המשפט הגבוה לחוקה במדינה ודרשו ממנו להורות לממשלה לספק לאדוארד סנודן אישור מעבר בטוח, כדי שיוכל להגיע לגרמניה ולהעיד שם על תכנית הריגול האמריקאית נגד גרמניה. ועדת חקירה בנושא כבר הוקמה בבונדסטג. בית המשפט, כמקובל, התחמק מתפוח האדמה הלוהט הזה, בתואנה שהערכאה הנכונה היא בית משפט אחר. הממשלה האמריקאית לחוצה מהאפשרות הזו, ותובע אמריקאי לשעבר שלח מכתב ליועץ המשפטי של השגרירות הגרמנית בארה"ב, בו כתב שכל חבר בונדסטג שישתתף בשימוע של סנודן יהיה חשוף לסודות של ארה"ב - ואם הוא ידבר עליהם הוא יהיה צפוי להעמדה לדין אם יגיע לארה"ב. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות