אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב דש ולאומי קארד גם יוכרזו כריכוזיים צילום: עומר מסינגר

מיטב דש ולאומי קארד גם יוכרזו כריכוזיים

הממונה על ההגבלים מתקן: בית ההשקעות השני בגודלו וחברת כרטיסי האשראי יתווספו לרשימת הגופים הפיננסיים המשמעותיים שפרסמה הוועדה לצמצום הריכוזיות בסוף השבוע

15.12.2014, 09:06 | תומר גנון

מיטב דש, בית ההשקעות השני בגודלו בישראל, ייכלל ברשימת הגופים הפיננסים המשמעותיים ויוכרז כגוף ריכוזי. בית ההשקעות, המנהל 133 מיליארד שקל, לא נכלל ברשימת הגופים הפיננסים המשמעותיים שפרסמה הוועדה לצמצום הריכוזיות בסוף השבוע. זאת על אף שההגדרה בחוק לגוף פיננסי משמעותי היא "שווי כלל נכסיו של הגוף הפיננסי עולה על 40 מיליארד שקלים חדשים". בית ההשקעות נשלט על ידי קבוצת BRM שבשליטת אלי ברקת וכן על ידי צבי סטפק.

כמו כן, גם חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, המוחזקת על ידי בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי(20%) תוגדר כגוף פיננסי משמעותי.

גם לאומי קארד לא הופיע ברשימת הגופים הריכוזיים שפורסמה בסוף השבוע. לאומי קארד נשלט כאמור על ידי בנק לאומי שהוגדר כגוף פיננסי משמעותי, ומתוקף היותו תאגיד קשור אליו הוא נחשב גם לגוף פיננסי משמעותי.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש. בית ההשקעות מנהל 133 מיליארד שקל, צילום: ישראל הדרי אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש. בית ההשקעות מנהל 133 מיליארד שקל | צילום: ישראל הדרי אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש. בית ההשקעות מנהל 133 מיליארד שקל, צילום: ישראל הדרי

להכרזת לאומי קארד כגוף פיננסי משמעותי יש משמעות גם עבור קבוצת עזריאלי, הנשלטת (24.9%) על ידי בנותיו של איש העסקים דוד עזריאלי שנפטר: שרון, דנה ונעמי.

כאמור, הקבוצה שפועלות בתחום הקניונים והוכרזה כגוף ריאלי משמעותי, מחזיקה במקביל 20% מלאומי קארד. כך יוצא שלקבוצת עזריאלי אחזקה פיננסית וריאלית צולבת. על פי חוק הריכוזיות בתוך חמש שנים עזריאלי תצטרך למכור את אחת האחזקות, או לחלופין לרדת לאחזקה של פחות מ־10% בלאומי קארד.

הוועדה לצמצום הריכוזיות: "הרכבת הרשימות הראשונות היתה מלאכה סבוכה שכללה סנכרון בין מספר גדול של רגולטורים. בהמשך לפרסום האחרון הרשות ממשיכה בבדיקה של נושאים נקודתיים ועדכון הרשימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות