אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה בשם הזמרים: "רשות השידור חייבת מיליונים לאלפי מבצעים" צילום: עמית שאבי

תביעה בשם הזמרים: "רשות השידור חייבת מיליונים לאלפי מבצעים"

אשכולות, החברה שגובה תמלוגים עבור האמנים המבצעים בארץ, תובעת 20 מיליון שקל מרשות השידור בטענה שהם הופלו במשך שנים בתשלומי תמלוגים לעומת מלחינים ופזמונאים

16.12.2014, 09:21 | אופיר דור

רשות השידור מפלה את האמנים המבצעים בישראל בתשלום תמלוגים לעומת פזמונאים ומלחינים - כך טוענת אשכולות, החברה הגובה תמלוגים עבור אלפי אמנים מבצעים בארץ, בתביעה שהגישה בשבוע שעבר נגד רשות השידור והועמדה על כ־20 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות עו"ד ברק בר־שלום ממשרד מלצר ושות', טוענת אשכולות כי שיעור התמלוגים שהעבירה רשות השידור אליה עודכן בהדרגה מדי שנה מאז שנות התשעים עד שהגיע בשנים האחרונות ל־0.6% מהכנסותיה. לשם השוואה, טוענת החברה כי התמלוגים המשולמים על ידי רשות השידור לאקו"ם (אגודת הקומפוזיטורים, מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל) עומדים על כ־2.5% מתקציב הרשות, כ־20 מיליון שקל, אף שזו מחזיקה בידיה זכויות כמעט אך רק ליצירות מוזיקליות, ולא לתכנים טלוויזיוניים.

בית רשות השידור בתל אביב, צילום: מאיר אזולאי בית רשות השידור בתל אביב | צילום: מאיר אזולאי בית רשות השידור בתל אביב, צילום: מאיר אזולאי

אשכולות טוענת כי בשנת 2010 היא הגישה דרישה לרשות השידור להעלות באופן משמעותי את התמלוגים שמשולמים לה, כך שיעמדו על 1.5% מהכנסותיה השנתיות של רשות השידור - כ־12 מיליון שקל. בין הצדדים נוהלו מגעים, אך אלה לא הבשילו. על פי התביעה, המשא ומתן נגדע עם ההכרזה על כניסתה של רשות השידור לפירוק, בעקבות כניסתו לתוקף של חוק השידור הציבורי בחודש אוגוסט האחרון.

החוק העביר את סמכויות הניהול של הרשות לכונס הנכסים הרשמי (כנ"ר), וקבע כי זה יגדיר את המועד האחרון שעד אליו ניתן להגיש תביעות נגד הרשות. לאחר שהכנ"ר קבע כי המועד האחרון להגשת תביעות נגד הרשות יהיה בסוף השנה, היתה חייבת אשכולות להגיש כעת את התביעה נגד הרשות, כדי שלא לאבד את זכויותיה.

לטענת אשכולות, המייצגת 32 אלף שחקנים, זמרים, בדרנים ורקדנים, סכום התמלוגים שהיא תובעת מרשות השידור נקבע "על דרך ההמעטה, בהתאם לכל אחת מהשיטות השונות המקובלות בעולם לקביעת שיעור התמלוגים למבצעים". אשכולות טוענת כי אף שבעשור האחרון הקפיאה רשות השידור את עדכון שיעור התמלוגים למבצעים לנוכח מצבה הכלכלי הקשה, השימוש שעשתה הרשות בביצועים המוגנים רק הלך וגבר, ובאלה נעשה שימוש גם בפלטפורמות נוספות של הרשות, למשל באינטרנט.

"כיום אין ספק שהאמנים המבצעים הנם הגורם המרכזי המניע, דוחף ונותן את הטון בכל התעשייה המסחרית של המוזיקה, הטלוויזיה והקולנוע", טוענת אשכולות בתביעתה. "בהתאם לכך, אף מעמדו של האמן המבצע עלה באופן משמעותי, והגישה המקובלת היא שיש לראות באמן המבצע לפחות כשווה ערך ליוצר מכל הבחינות, לרבות שיעור התמלוגים שלהם זכאים היוצר והמבצע".

על פי התביעה, שיעור התמלוגים שמעבירה רשות השידור זעום בהשוואה לתמלוגים שמשולמים על ידי תאגידי שידור במדינות אחרות בעולם. כך, למשל, מצביעה אשכולות על פסיקה בריטית, שבמסגרתה נקבע כי תחנות רדיו מסחריות באנגליה יחויבו לשלם למבצעים תמלוגים בגובה של 4%–7% מהכנסותיהן השנתיות.

"תשלום התמלוגים יכול גם לתרום לקידום ופיתוח היצירה והתרבות הישראליות, וגם לשפר במקצת את מעמדם הכלכלי הקשה של אמנים מבצעים רבים בישראל, שמתפרנסים מעמל כישרונם בדוחק רב, וחלקם הגיעו עד פת לחם", מסכמת אשכולות.

מכונס הנכסים הרשמי נמסר כי כתב התביעה טרם התקבל על ידיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות