אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אליעזר פישמן: "עושים כל שנדרש על מנת לצאת מהמצב הזה ברווח" צילום: עמית שעל

אליעזר פישמן: "עושים כל שנדרש על מנת לצאת מהמצב הזה ברווח"

בעל השליטה בכלכלית ירושלים בשיחה עם "כלכליסט" על המשבר ברוסיה שהביא את האג"ח של חברת הנדל"ן לתשואות זבל. פישמן: "האינטרס של פוטין זהה לשלנו - לייצב את המצב הכלכלי במדינה"

16.12.2014, 12:52 | שי סלינס

"אנחנו עושים את כל הפעולות הנדרשות על על מנת לצאת מהמצב הזה מורווחים ולא מפסידים", כך אומר אליעזר פישמן בשיחה עם "כלכליסט" בתגובה לירידות החדות באיגרות החוב של החברות שבבעלותו - כלכלית ירושלים ומירלנד.  

קראו עוד בכלכליסט

"חשוב להבין, אומר פישמן, "בסופו של דבר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין יש אינטרס זהה לשלנו - וזה לייצב את הכלכלה והמטבע המקומי".

פישמן מסביר כי לרוסיה יש מספיק מזומנים על מנת לצאת מהמשבר וכי התציב שלה מאוזן. "ירידת הנפט והפיחות של הרובל מאזנות את התקציב של רוסיה - לא יהיה חסר לרוסיה כסף. למעשה, הם יוכלו להמשיך ולמכור את המטבע עד אשר הם יצליחו לייצב אותו", מסביר פישמן.

הצניחה במחיר הנפט והיחלשות הרובל מהוות שילוב קטלני שפוגע באופן מהותי במירלנד, הזרוע של כלכלית ירושלים ברוסיה.

 

נכון להיום, האג"ח של מירלנד נסחרות בתשואות של אג"ח זבל המגיעות לרמה של 150% ומעידות על חוסר האמון של המשקיעים באשר ליכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדן.

 

למירלנד חוב של 965 מיליון שקל כלפי מחזיקי שש סדרות האג"ח של החברה הנסחרות בבורסה. מירלנד עוד הספיקה לגייס 144 מיליון שקל רק לפני שלושה חודשים בריבית נוחה של 5.5%, בין המשקיעים הבולטים אז היו קרנות הנאמנות של ילין לפידות (24 מיליון שקל), קרנות הנאמנות של מיטב דש (19 מיליון שקל) והגמל של אקסלנס נשואה (10 מיליון שקל).

 

מוקדם יותר היום מידרוג הודיעה על הכנסת דירוג סדרות האג"ח של מירלנד לבחינת דירוג (Credit Review) עם השלכות שליליות. "בחודשים האחרונים התעצמו ההתפתחויות שליליות בכלכלת רוסיה, בין היתר לאור הרעה במצב הגיאופוליטי וביחסים עם מדינות המערב וירידה משמעותית של מחירי הנפט בעולם",כתבו בחברת הדירוג.

 

אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן אליעזר פישמן | צילום: אוראל כהן אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן

 

הצניחה של הרובל והמשבר

המשבר ברוסיה קיבל הלילה תפנית חדה כשהבנק המרכזי במדינה הקפיץ את הריבית בשיעור של 6.5% לרמה של 17%. המהלך של הבנק הגיע לאחר שאתמול צלל הרובל הרוסי ביותר מ-10%. עם זאת, מהלך העלאת הריבית שאמור היה לחזק את המטבע המקומי כשל - והרובל הרוסי המשיך להיחלש גם היום.

 

נגידת הבנק המרכזי של רוסיה הודיעה כי ההחלטה שלה להעלות את שיעורי הריבית מגבירה את הסיכונים הנלווים להימורים נגד הרובל, מטבע שלטענתה השווי הנוכחי שלו נמוך מדי מכפי שהוא אמור להיות. "עלינו להפוך את האסטרטגיות של הספקולנטים לבעלות סיכון גבוה יותר", אמרה אלווירה נביולינה, בהצהרה שפורסמה בערוץ הטלוויזיה הציבורי Rossiya24 TV, הראשונה מאז העלה הבנק המרכזי את הריבית לשיעור של 17%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות