אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלי פיראט-ביי: "לא בטוח שהאתר יחזור לפעול" צילום מסך: http://thepiratebay.org/

מנהלי פיראט-ביי: "לא בטוח שהאתר יחזור לפעול"

גולשים בכל העולם ובארץ צריכים למצוא לעצמם אתר שיתוף קבצים אלטרנטיבי: אחרי שנרדף על ידי רשויות החוק במשך שנים, ונסגר וקם מחדש עשרות פעמים, אתר שיתוף הקבצים הגדול בעולם כנראה חוסל סופית

16.12.2014, 13:45 | רפאל קאהאן

האדמין שניהל את אתר פיראט-ביי, הידוע רק כ"מר 10100100000", מסר בראיון לאתר TorrentFreak כי הוא לא בטוח האם האתר הפופולרי יחזור לפעול. מנהלי אתר שיתוף הקבצים הגדול בעולם שוקלים כעת את דרכם, לאחר שרשויות החוק השוודיות פשטו על חוות השרתים שאירחה אותו והביאה לסגירתו.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הראיון, האדמין הסביר כי פיראט-ביי הופעל בעבר על ידי צוות גדול שמנה בין 30 ל-50 איש, המהווים את הגרעין הקשה של קהילת שיתוף הקבצים. לדבריו, כל החלטה על עתיד האתר תתקבל באופן קולקטיבי, על ידי כל הקהילה, ועד כה לא הוחלט על חזרה לפעילות.

הפגנה כנגד הרשויות במהלך משפט פיראט ביי. היום, אומר אחד מהמייסדים לשעבר, לאף אחד לא אכפת, צילום: אי פי אי הפגנה כנגד הרשויות במהלך משפט פיראט ביי. היום, אומר אחד מהמייסדים לשעבר, לאף אחד לא אכפת | צילום: אי פי אי הפגנה כנגד הרשויות במהלך משפט פיראט ביי. היום, אומר אחד מהמייסדים לשעבר, לאף אחד לא אכפת, צילום: אי פי אי

זאת תגובה מפתיעה, לאחר שבשנים האחרונות האתר נסגר,הותקף ושותק עשרות אם לא מאות פעמים על ידי רשויות החוק ברחבי העולם, אך תמיד חזר לפעילות מספר שעות או ימים לאחר מכן - על ידי החלפת דומיין, שירות פרוקסי, חוות שרתים, ניתוב מחדש או כל אמצעי טכנולוגי אחר. הנהלת האתר אף החלה לפעול להקמת שירות אירוח בענן וחוות שרתים הטמונות בלב בונקרים, ושקלה למקם שרתים על לווינים ובלוני אוויר, מחוץ לתחום השיפוט של כל מדינה עוינת.

בעקבות סגירת האתר, שהיה בין מאה האתרים הפופולריים בעולם, אתרי שיתוף הקבצים המתחרים החלו לפרוח וכך גם שורה של אתרים המתחזים לאתר המקורי, או מציעים שירותי מירור לאתר - ובפועל לא כללו תוכן חדש, או אפילו התקינו רוגלות על מחשבי המשתמשים או דרשו תשלום. עד כה האתר היחיד שזכה לסוג של גושפנקה רשמית הוא the old Pirate bay, שהוקם כמחווה לפני מספר ימים. אתר זה אינו כולל כל רוגלות או דרישות תשלום, שומר על העיצוב המינימליסטי של האתר המקורי ומתוחזק על ידי צוות אתר חיפוש הקבצים Isohunt.

פיראט-ביי מצליח כבר שנים לתעתע ברשויות החוק ובארגוני זכויות היוצרים. הוא הפך לנושא הדגל עבור קהילת שיתוף הקבצים והציג את המנפיסט האנרכיסטי Kopimi, שאומר כי תוכן צריך להיות זמין לכולם, ובחינם. אבל למרות ההתהדרות בהגנה על זכויות הגולשים, אנשי האתר הואשמו לא פעם בקשרים עם גורמים ניאו נאצים וכן עם עבריינים. חלק מהפרסומות הפורנוגרפיות שהוצגו באתר נקשרו לארגוני פשע העוסקים בסחר בנשים. צוות מקימי האתר המקורי אף נשפט ונאסר באשמת הפרת זכויות יוצרים לתקופות שנעו בין 4 ל-10 חודשי מאסר בפועל.

לאחרונה, דובר האתר לשעבר, פיטר סונדה הצהיר כי הוא שמח שהאתר ירד סוף סוף, מכיוון שהוא איבד דרכו והפך להיות "מכונת באנרים לויאגרה ופורנוגרפיה". הוא הוסיף: "האתר הפך למה שהתנגדנו לו... בפעם האחרונה שהורידו את האתר, אלפים יצאו לרחובות. היום זה לא הפריע לאף אחד, ואני ביניהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אני שמח שהורידו את האתר מהרשת
דבר ראשון, הוא העלה תכנים שמוגנים בזכויות יוצרים במקום לקדם קוד פתוח, תוכנה חופשית ומדיה חופשית שלא מוגנת בזכויות יוצרים. דבר שני, העובדה שהוא מכיל פרסומות מצביעה על מניעים מסחריים שלא עולים בקנה מידה אחד עם הערכים של האתר, הם היו צריכים לאמץ את המודל של ויקיפדיה. דבר שלישי, אני מקווה שיכחידו את את שיתוף הקבצים בביטורנט ויפתחו במקום טכנולוגיה מבוזרת לחלוטין, בביטורנט אומנם ההורדה מבוזרת לחלוטין אבל יש לך תלות במנועי חיפוש לטורנטים על מנת למצוא את הקובץ ברשת הביטורנט ולהוריד אותו. צריך פרוטוקול שיתוף קבצים חדש שמתחילתו ועד סופו הוא מבוזר באופן שלא מאפשר להשבית אותו כמו במקרה הזה, כולל חיפוש הקבצים.
17.12.14