אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשלון למתנגדי תוכנית הדולפינריום: התוכנית אושרה מבחינה תכנונית צילום: מיכאל קרמר

כשלון למתנגדי תוכנית הדולפינריום: התוכנית אושרה מבחינה תכנונית

לאחר עשר שנים של מאבקים החליטה הוועדה המחוזית בתל אביב לדחות את מרבית ההתנגדויות. עם זאת שאלת הזכויות בקרקע תוחזר לוועדה המקומית

16.12.2014, 13:56 | יעל דראל

סאגת תוכנית הדולפינריום רחוקה מסיום: לאחר כעשר שנים שבהם מקודמת התוכנית החליטה הוועדה המחוזית בתל אביב, לדחות את מרבית ההתנגדויות ולאשר את התוכנית השנויה במחלוקת מבחינה תכנונית בלבד ותחת תנאים. המשמעות: הוועדה המחוזית, בראשות גילה אורון, נתנה אישור תכנוני-עקרוני לתוכנית שיאפשר את פינוי מבנה הדולפינריום הנטוש מטיילת תל אביב ואת בנייתן של כ-250 יחידות דיור וכ-450 חדרי מלון במגרש הממוקם מזרחית לשם, ברחובות הרברט סמואל-הירקון-הכובשים.

קראו עוד בכלכליסט

יוסף בוכמן יוסף בוכמן יוסף בוכמן

עם זאת, השאלה העקרונית שעמדה בבסיס מאבקם של מתנגדי התוכנית, לפיה היזם – איש העסקים היהודי-גרמני יוסף בוכמן – מקבל זכויות מפליגות ולא פרופורציונליות בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים – נותרה בעינה ותגיע בקרוב לדיונים בוועדה המקומית תל אביב. הסיבה לכך פשוטה: הוועדה המחוזית קבעה בהחלטתה כי הוראות האיחוד והחלוקה של התוכנית – אותן הוראות העוסקות בזכויות הקנייניות של התוכנית – יבוטלו וייקבעו מחדש בהליך תכנוני מלא, שבו ייאלצו בעלי הקרקע – עיריית תל אביב, רשות מקרקעי ישראל, ובוכמן, לקבוע את הזכויות בשטחים. ללא תוכנית כזו, לא יינתנו היתרי בנייה בתוכנית.

במובנים רבים מדובר בכשלון למתנגדי התוכנית, חלקם תושבי השכונות הסמוכות (כרם התימנים ונווה צדק – י"ד), שכן ההחלטה משאירה את מרבית קווי המתאר של התוכנית על כנם, כולל זכויות בנייה בהיקף של כ-46,000 מ"ר, תוך דחיית מרבית ההתנגדויות שביקשו לצמצם את התוכנית משמעותית בטענה כי היא חוסמת את הגישה לחוף ומונעת מהציבור שטחים. התוכנית שאושרה כוללת הקצאת כ-300 חניות לטובת הציבור וקובעת בין השאר כי פרויקט המגורים העתידי שיוקם במגרש המזרחי יקצה כ-20% מיחידות הדיור בו, לטובת דירות קטנות.

מתנגדי התוכנית, שצפויים להגיש התנגדויות במסגרת ההליך המחודש בוועדה המקומית, הם בין השאר תושבי שכונת כרם התימנים ובעלי עסקים באזור המיוצגים על ידי עו"ד איל מאמו, ראש מחלקת תכנון ובנייה במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ועו"ד דנה פריד , לצד כ-90 מתושבי שכונת הכובשים, המיוצגים על ידי עו"ד עומר קריסטל. השומה, אותה ערך איל טדי הראל, שמאי מקרקעין וכלכלן, הוערך שווי הנכס בדולפינריום ב־42 מיליון שקל ושווי הנכס החדש שיקבל היזם בכ־1.3 מיליארד שקל.  

מעיריית תל אביב נמסר, "תוכנית הדולפינריום הינה חלק מהמאמץ העירוני לפתוח את טיילת החוף, לכל אורכה, מהרצליה לבת ים. מדובר במאמץ נרחב שכלל בינוי ופיתוח של חסמים רבים שהיו לאורך הטיילת: גשר רדינג, נמל תל אביב, בריכת גורדון, מדרון יפו ועוד. אנו מקווים שתוכנית הדולפינריום תסלול את הדרך להסרת מפגע הדולפינריום, לשם פתיחת הטיילת לרווחת הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות