אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צניחת המטבע הרוסי: התושבים מודאגים, מצטיידים במוצרי יסוד צילום: Flickr / Ed Yourdon

צניחת המטבע הרוסי: התושבים מודאגים, מצטיידים במוצרי יסוד

ברחובות מוסקבה החלו תושבים לאגור מוצרי יסוד כמו מזון ותרופות לפני העלאות המחירים; תושבת סנט פטרסבורג: "המצב הכלכלי בחודשים האחרונים מדאיג ומלחיץ, אך מה שקרה עכשיו הוא קטסטרופה"

16.12.2014, 16:10 | שירות כלכליסט

במוסקבה לא נצפו היום (ג') תורים בכניסה לבנקים או סימנים ברורים אחרים לפאניקה, לאחר שהמטבע הרוסי ספג את הפיחות הגדול ביותר שלו מאז המשבר הגדול של שנת 1998. מאז תחילת השנה התושבים מפנימים את ההשלכות של צניחת הרובל, אולם בחלק מהחנויות מיהרו הלקוחות לרכוש סחורות שיובאו לפני הפיחות במטבע, שעדיין נמכרות במחירים הקודמים.

קראו עוד בכלכליסט

חלק מהקמעונאים כבר העלו מחירים, בעוד שאחרים מתכוונים לעשות זאת בקרוב. אתמול בלילה דווח על תורים ארוכים שהשתרכו באיקאה, לאחר שהרשת הודיעה כי בהמשך השבוע תעלה מחירים. במקביל, רבים החלו לאגור מוצרי יסוד כמו מזון ותרופות.

"אני לא סומכת על המוצרים הרוסיים. תמיד רכשתי ייבוא אירופי", סיפרה נדיה קובליובה הפנסיונרית. היא מיהרה לבית מרקחת במרכז הבירה כדי לאגור כדורים לטיפול בלחץ דם גבוה. "אין לי הרבה חסכונות, אך חשבתי שעדיף שאוציא את מה שיש לי ואקנה כדורים שיספיקו לי לחודשים הבאים, לפני שהמחירים יעלו".

 

מוסקבה, צניחת הרובל, צילום: רויטרס מוסקבה, צניחת הרובל | צילום: רויטרס מוסקבה, צניחת הרובל, צילום: רויטרס

 

בעוד שרבים ברוסיה טוענים שעדיין לא הפנימו עד הסוף את ההשלכות של צניחת הרובל, אחרים מודים כי הם במצב של הלם. "המצב הכלכלי בחודשים האחרונים מדאיג ומלחיץ, אך מה שקרה עכשיו הוא קטסטרופה", סיפרה יוליה קרילובה (43) מסנט פטרסבורג לסוכנות החדשות AFP.

"לא ישנתי כל הלילה, רק חשבתי מה לעשות. העסק שלי בשלבי גסיסה. הצניחה האחרונה בשווי המטבע מצביעה על כך שהמצב רק הולך ומדרדר, כך שלא ברור למה לצפות ולא נראה שהתחתית באופק".

 

בשבועות האחרונים נרשמו יותר התקהלויות בחנויות. הרוסים ממהרים לרכוש פריטים יקרים, מחשש שכוח הרכישה שלהם הולך ומתכווץ. מכירות המכוניות, לדוגמה, בעלייה מאז נובמבר.

הבוקר, העלה הבנק המרכזי של רוסיה את הריבית במשק ב-6.5% לגובה של 17%, בניסיון לבלום את צניחת שער המטבע הרוסי. היום, בחלק מהסופרים ברחבי מוסקבה, רמות המלאי של מוצרי יסוד היו נמוכות מהרגיל.

אחת הקונות, שביקשה שלא להזדהות בשמה, עברה מחנות לחנות והשוותה בין מחירי הכוסמת, שמחירו זינק בחודשים האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות