אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.92 שקלים צילום: סי די בנק

הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.92 שקלים

היורו איבד 0.8% מערכו לרמה של 4.88 שקלים. בעולם, התערבות אגרסיבית של רוסיה בשוק מחזקת את הרובל במסחר מול הדולר

17.12.2014, 15:53 | שי סלינס

רוסיה התערבה היום (ד') באגרסיביות בשוק המט"ח במטרה לחזק את הרובל. שר האוצר של רוסיה אנטון סילואנוב אמר כי מדינתו מוכרת דולרים בשוק במהלך שהחל היום. סילואנוב: "אנחנו מוכרים דולרים בשוק וזאת מכיוון שאנחנו סבורים שהרובל נסחר בחסר". סילואנוב לא ציין מה היקף ההתערבות בשוק.

ברקע למהלך הדולר שמר על יציבות ונסחר ברמה של 68.5 רובל, וזאת לאחר יומיים של עליות חדות בשיעורים דו ספרתיים של הדולר מול הרובל - עד לשיא של 77 רובל לדולר שנרשם אתמול. 

בשוק המט"ח המקומי, הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.92 שקלים. היורו איבד 0.8% מערכו לרמה של 4.88 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

יום של בהלה כלכלית ברוסיה אתמול בשוקים הפיננסים. ניסיון של הבנק המרכזי לעצור את הפיחות המואץ בערך הרובל על ידי העלאת הריבית מ־10.5% ל־17% בשעה אחת אחרי חצות אתמול (שעון מוסקבה) הביא לקריסה בערך המטבע הרוסי ולנפילות של בורסת מוסקבה. שער הדולר שהיה בתחילת היום 60 רובל לדולר, הגיע לשיא של 77 רובל לדולר ולאחר מכן סיים את המסחר ב-67 רובל לדולר — פיחות של 11% ביום אחד בערך המטבע הרוסי.

בקרמלין הגיבו לאירועים: דוברו של הנשיא פוטין אומר כי הצניחה של הרובל נובעת מרגשות ומאווירה ספקולטיבית. "זה נכון שיש סערה בשוק, אותה ניתן לייחס ברובה לרגשות ולאווירה ספקולטיבית", צוטט בסוכנות החדשות RIA דמיטרי פסקוב, דובר הנשיא. בתוך כך, סרגי שבטסוב, סגן נגידת הבנק המרכזי הרוסי, טען כי ההחלטה הלילה להעלות את הריבית ל-17% הייתה בין אפשרות "ממש גרועה ואפשרות ממש, ממש גרועה". לדבריו, המצב קריטי. "מה שקורה עכשיו לא היה אפילו בסיוטים שלנו לפני שנתיים. אך לרוע המזל איננו יכולים לחזות את האפשרויות קצרות הטווח של השווקים הפיננסים שלנו. שחקנים רבים נמצאים במצב בעייתי בשל האירועים האחרונים". הוא המשיך והזהיר כי למתרחש בימים האחרונים יהיו תוצאות מגוונות.

 

המשבר ברוסיה, צילום: רויטרס המשבר ברוסיה | צילום: רויטרס המשבר ברוסיה, צילום: רויטרס

 

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים כי "העלייה של תחילת השבוע בדולר לעומת השקל היתה זמנית. לאחר הכישלון לפרוץ את רף ה-4 שקלים, הסוחרים העדיפו לממש את פוזיציות הלונג הריווחיות שלהם. גם בעולם הדולר נחלש, בעיקר על רקע הטלטלה בשוק הנפט שמאיימת להכניס את השוק הפיננסי כולו לסחרור מסוכן. החשש מפני קריסה כלכלית של רוסיה מכביד כעת על הסנטימנט בשוק ומבריח את הסוחרים מהדולר, שעומד במוקד הטלטלה הזו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות