אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורי קירשנר ויובל אבני פורשים מגיזה צילום: תומריקו

אורי קירשנר ויובל אבני פורשים מגיזה

קרנות ההון סיכון הישראליות נמצאות בטלטלה. שני שותפים בכירים עוזבים את הקרן הותיקה גיזה, רק יממה לאחר שרונה שגב-גל ואיתן בק הודיעו גם כי הם פורשים מקרן ההון סיכון פיטנגו

17.12.2014, 11:26 | אסף גלעד

הטלטלה בענף ההון סיכון הישראלי מגיעה גם לגיזה, אחת מקרנות ההון סיכון הותיקות בישראל. השותפים אורי קירשנר ויובל אבני צפויים לעזוב את הקרן כבר בחודש ינואר הקרוב, והקרן - שכבר מתוכננת לגיוס נוסף ב-2015 - צפויה כעת לוותר על השקעות חדשות בתחומי המוליכים למחצה ומדעי החיים שאותם הובילו קירשנר ואבני.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול נחשף (ג') כי שני שותפים בכירים אחרים, הפעם בקרן פיטנגו, רונה שגב-גל ואיתן בק, גם הם פורשים מהקרן שלהם - שנה אחת בלבד לאחר שלקחו חלק מוביל בגיוס הקרן החדשה של פיטנגו. הבוקר גם נחשף ב"כלכליסט" כי השניים הוצאו מהדירקטוריונים בכל חברות הסטארט-אפ בהם כמשקיעים מטעם פיטנגו.

אורי קירשנר, פורש מגיזה, צילום: תומריקו אורי קירשנר, פורש מגיזה | צילום: תומריקו אורי קירשנר, פורש מגיזה, צילום: תומריקו

קירשנר ואבני עזבו את גיזה סביב חילוקי דעות על המבנה העתידי של הקרן ועל סמכויות ניהוליות. לאחר פרישתם, ישארו בקרן רק השותפים המייסדים: זאב הולצמן, צבי שכטר ואייל ניב - המתפקד כמנכ"ל גיזה והשותף המרכזי המבצע את מרבית ההשקעות החדשות של הקרן. מעמדו של ניב בקרן התחזק והפך לדומיננטי במוחד בעקבות מעורבתו בהשקעה בסטארט-אפ Extreame I.O, שסיפקה החזר משמעותי.

ההשקעה ב-Extreame I.O הייתה חלק מקרן גיזה 5, כאשר כל הגיוס לקרן עמד על 85 מיליון דולר. רק ההחזר על Extreame I.O עמד על 95 מיליון דולר, ולפי קלפרס קרן גיזה 5 סיפקה למשקיעים תשואה שנתית של 40%.

קירשנר הצטרף לגיזה לפני כ- 15 שנה. בשמונה השנים האחרונות הוא שימש כשותף מנהל בקרן. בין השקעותיו בעבר ניתן למנות את אקטימייז, אופלאס וכן אקסטרים איי.או, כאשר כולן נמכרו ברווח נאה. בין השקעותיו הנוכחיות ניתן למנות את אלטייר סמיקונדוקטור ומינטיגו. הוא צפוי להמשיך ולעסוק בתחום ההשקעות הטכנולוגיות, ומסר ל"כלכליסט": "גיזה 5 היא קרן חזקה עם חברות טובות, והמערכת שאני משאיר מאחורי היא חזקה".

יובל אבני מצידו הצטרף לקרן בשנת 2008 כשותף בתחום מדעי-החיים ובין החברות שהשקיע בהן נכללות לייפבונד, אייסקיור, ויז'ן קייר ונאבטק. השניים צפויים לעת עתה להישאר כחברים בדירקטוריון של חברות הפורטפוליו שלהם.בגיזה אישרו את הפרטים. הולצמן אף הוסיף כי קרן גיזה 6, שהגיוס שלה ייחל במחצית השניה של השנה הבאה, תתמקד בתחומי ההייטק: תוכנה, מערכות מידע ואינטרנט של הדברים. בנוסף, גיזה צפויה לגייס שותף חדש לקרן העתידית.

ענף ההון סיכון הישראלי רשם שינויים שמשמעותיים רבים בכוח האדם במהלך השנה האחרונה. מלבד השינויים בפיטנגו, יזהר שי גייס לקרן ההון סיכון החדשה שלו את עדי פונדק מינץ מג'מיני ואת אהוד לוי מורטקס; יפעת אורון עזבה את ורטקס לטובת תפקיד מנכ"לית לאומי-טק, זרוע השקעות ההייטק החדש של בנק לאומי, ואילו רינה שאינסקי תעזוב את תפקידה כשותפה מלאה בכרמל ונצ'רס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
8 שותפים בגיזה עזבו ב 4 השנים האחרונות – הסיפור המלא בפנים...
בגלל שב 5 שנים האחרונות לא היה לקרן כמעט אף אקזיט מוצלח למעט מזל חד פעמי עם Extreme IO. מאז 2009 נכשלה גיזה לגייס קרן נוספת פעם אחר פעם ולכן היא כנראה תודיע על סוף דרכה בחודשים הקרובים. זה גרר ריבים וחילוקי דעות בין אייל ניב וזאב הוצלמן לבין כל שאר 8 השותפים בקרן שהחליטו לעזוב את גיזה ב 4 השנים האחרונות: המנכ"ל אורי קירשנר שהודיע היום על עזיבה בגלל חילוקי דעות, המנכ"ל שלפניו שוקי ארליך, אור ישראלי, ירון ואלר, אלקה ניר, עזר צורף, שמואל חפץ, יובל אבני...
ירון  |  18.12.14
2.
אני נשאר חלק מהתעשייה ולא הולך לשום מקום
והתחזית שלי לגבי ההיי טק בישראל היא החיובית ביותר האפשרית. מעולם מצבנו לא היה טוב יותר. אכן אפשר לפעמים למכור טכנולוגיות שהגיעו להבשלה חלקית אבל בדרך כלל מוכרים חברות עם ביצועים מוכחים, בסיס לקוחות , נתח שוק , טכנולוגיה מובילה. ובכל הדברים האלו יש שיפור ניכר ועניין הולך וגובר. חג שמח
אורי קירשנר , תל אביב  |  17.12.14
1.
כנראה הבועה התנפצה.לקחו את המעשר לכיס וכעת לבזוז משהו אחר?
יש פה סוג של תחזית לא טובה. השוק צפוף וקשה, כנראה כבר אין למי למכור חברות במחיר מוגזם, רין רעיונות מבטיחים, משקיעים שהתפכחו מאשליית היי טק מרויח היי - וניכוו בעסקאות והשקעות שלא הצליחו והסבו הפסדים של סכומים ענקיים. אולי המנהלים כבר עשו לכיסם סכומי עתק - ואז הולכים לדרכם. בתקופתנו אי אפשר להמנע ממחשבות כאלו של העדפת טובה אישית על פני כל דבר אחר.
דג ברשת  |  17.12.14