אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: ארה"ב מעוניינת לארח את אולימפיאדת 2024 צילום: בלומברג

רשמית: ארה"ב מעוניינת לארח את אולימפיאדת 2024

ארה"ב תגיש מועמדות לאירוח האולימפיאדה בניסיון לקיים את האירוע בשטחה לראשונה מזה 28 שנים. העיר המארחת תיבחר בספטמבר 2017

17.12.2014, 15:17 | שירות כלכליסט

ארה"ב תגיש מועמדות לאירוח אולימפיאדת 2024, בניסיון לקיים את האירוע בשטחה לראשונה מזה 28 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

תומאס באך, נשיא ה-IOC. וושינגטון, לוס אנג תומאס באך, נשיא ה-IOC. וושינגטון, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו ובוסטון ערכו השבוע מצגות בפני הוועד האולימפי האמריקאי | צילום: אימג'בנק, Gettyimages תומאס באך, נשיא ה-IOC. וושינגטון, לוס אנג

וושינגטון, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו ובוסטון ערכו השבוע מצגות בפני הוועד האולימפי האמריקאי (USOC), שהצביע פה אחד להעביר מועמד לוועד האולימפי הבינלאומי (IOC). יו"ר הוועד לארי פרובסט אמר כי בחודש הבא הוועד ידון בכל אחת מההצעות של הערים, מתוך מטרה לבחור נציגה לפני סוף ינואר.

"זה תיקו בין ארבעת הצדדים", אמר במהלך שיחת ועידה עם כתבים. "אנחנו ניקח את הזמן, אנחנו נעבור הליך ארוך ומחושב, ונבחר את העיר שלדעתנו היא בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לזכות".

ארה"ב לא אירחה אולימפיאדה מאז קיום אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי ב-2002. אולם האירוע הואפל על ידי שערוריית מכירת קולות, שהובילה לכך ש-10 חברי הוועד האולימפי הבינלאומי הושעו או נאלצו להתפטר. הפעם האחרונה שארה"ב אירחה אולימפיאדת קיץ הייתה ב-1996 באטלנטה.

ארה"ב לא הציגה עיר מועמדת עבור אולימפיאדת 2020, וטוקיו נבחרה. ניו יורק ושיקגו סיימו במקום הרביעי בהתמודדות על אירוח אולימפיאדות 2012 ו-2016. ריו דה ז'נרו נבחרה לאירוח 2016, זאת על אף שהנשיא ברק אובמה טס במיוחד ברגע האחרון כדי לנסות ולהעלות את הסיכויים של שיקגו.

היעדר של מועמדת אמריקאית במכרז האחרון, צוין על ידי 105 החברים המצביעים בוועד האולימפי הבינלאומי, הדגיש פרובסט. "בכל הדרגים, חברי ה-IOC והמנהיגים, מעודדים אותנו לקדם הגשת מועמדות", הסביר.

תאריך היעד להגשת מועמדות עומד על ה-15 בספטמבר, ועד למאי, 2016 ב-IOC אמורים לצמצם את הרשימה. בוועד הודיעו בתחילת החודש כי העיר המארחת תיבחר סופית בסביבות ספטמבר 2017. הזוכה תארח גם את המשחקים הפראולימפיים.

בנוסף, ראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי הודיע גם כי המדינה תגיש מועמדות עבור 2024. לרומא, שביטלה את ההצעה שלה לאירוח אולימפיאדת 2020 בשל העלויות הגבוהות, עשויות להצטרף גם פריס שאירחה את האירוע ב-1924, המבורג ומארחת אולימפיאדת 1936, ברלין, כך לפי דיווח בבוסטון גלוב.

בשבוע שעבר, חברי ה-IOC תמכו בתכנית 40 הנקודות של הנשיא תומאס באך, שנועדה להפחית את העלות של הגשת מועמדות ואירוח האולימפיאדות באמצעות הענקת האפשרות להגשת הצעות משותפות של כמה ערים.

עם זאת, פרובסט ציין כי קרוב לוודאי שארה"ב לא תגיש הצעה של כמה ערים ביחד.

באך, סייף גרמני לשעבר, מעוניין להפוך את המשחקים למודרניים יותר לאחר שהמכרז לאירוח אולימפיאדת החורף ב-2022 כולל רק שתי מועמדות: בייג'ינג ובירת קזחסטן אלמטי. שש ערים אחרות פרשו מהמרוץ בשל היעדר תמיכה מקומית וחששות לגבי תג המחיר העולה.

אולימפיאדת החורף שהתקיימה השנה בסוצ'י, עלתה סכום שיא של 51 מיליארד דולר, לעומת התחייבות מ-2007 לתקציב של 12 מיליארד דולר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות