אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תומכי אלקין: החבר'ה מאשדוד ושני אוליגרכים צילום: אלכס קולומויסקי

בחירות 2015

תומכי אלקין: החבר'ה מאשדוד ושני אוליגרכים

ח"כ זאב אלקין מהליכוד נהנה מתמיכתם של אנשי העסקים ולדימיר גוסינסקי ומיכאיל מירילשווילי. הוא דיווח כי בשלושת השבועות האחרונים גייס תרומות של 279 אלף שקל מ־29 אנשים, בארץ ובחו"ל

18.12.2014, 08:11 | רוני זינגר

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו תפס את חבריו למפלגה לא מוכנים: ראשית בהקדמת הבחירות הכלליות, ולאחר מכן בהקדמת הפריימריז לרשימת התנועה לכנסת שמתוכננים להיערך ב־31 בדצמבר (ועוד עשויים להידחות). כעת רבים מהמועמדים, גם הבכירים שבהם הנושאים בתפקידים רשמיים, נמצאים במירוץ כפול - גם לשכנוע המתפקדים וגם לגיוס כספים.

דיווחי התרומות של המועמדים למבקר המדינה חושפים את רשת התומכים והאינטרסים שלהם. כך מתגלה שיו"ר סיעת הליכוד ויו"ר ועדת חוץ וביטחון זאב אלקין נהנה מתמיכתם של אנשי העסקים ולדימיר גוסינסקי ומיכאיל מירילשווילי.

חבר כנסת מתמודד שבמפלגתו מתקיימים פריימריז רשאי לגייס עד 11,480 שקל מתורם בודד. אלקין דיווח כי בשלושת השבועות האחרונים גייס תרומות של 279 אלף שקל מ־29 אנשים, בארץ ובחו"ל, רובם יוצאי ברית המועצות לשעבר. איל ההון ממוצא גיאורגי מירילשווילי תרם לו 11 אלף שקל, וכך עשה גם בנו.

אילוסטרציה, צילום: סבסטיאן שיינר אילוסטרציה | צילום: סבסטיאן שיינר אילוסטרציה, צילום: סבסטיאן שיינר

מהכלא הרוסי להרצליה

מירילשווילי האב עשה את הונו בתחומים שונים, וביניהם הימורים, נדל״ן וענף היהלומים, כשבעבר אף ריצה שמונה שנות מאסר בכלא הרוסי בשל קשירת קשר לביצוע עבירה. בחודש אוגוסט 2000 נחטף אביו, שהיה נשיא הקונגרס היהודי בגיאורגיה, ומאוחר יותר נמצאו גופותיהם של שניים מחוטפיו ומירלשווילי הורשע בהקשר זה. הוא טוען שנעשה לו משפט לא הוגן.

כיום מירילשווילי הוא נשיא קונגרס יהודי סנט פטרסבורג, אך לפני כחמש שנים עלה לישראל, וזו הפעם הראשונה שהוא תורם לפוליטיקאי. לפני כשנתיים הוא רכש 5.2% מהכשרה אנרגיה. בנו נחשב למי שהמציא את ״פייסבוק הרוסי״, רשת VK.

  , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי   , צילום: אלכס קולומויסקי

איל ההון ולדימיר גוסינסקי כבר תרם בעבר לחברי כנסת שונים בליכוד כמו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אולם נכון לעכשיו אלקין הוא היחיד שזכה לתרומתו, בגובה 11 אלף שקל. גוסינסקי עשה את הונו הרב בתאגיד התקשורת מדיה־מוסט שהקים ברוסיה לאחר התפרקות ברית המועצות. בשנות התשעים עלה לישראל ומשך את תשומת הלב הציבורית כשהחזיק כמה שנים במניות ״מעריב״.

תרם ונתרם

חמישה מ־29 תורמיו של אלקין הם בני הקהילה הגיאורגית שבאשדוד, שנוהגת לתרום לו ולאדלשטיין. נקודה מעניינת בהקשר זה היא שבדיוני חוק ההסדרים לפני כחודש התגלע ויכוח בין אלקין, אדלשטיין ויריב לוין לבין חברי הכנסת של יש עתיד סביב הסעיפים התקציביים הנוגעים למסקנות ועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית. אחד הסעיפים נגע להגבלת בתי החולים הפרטיים, ובית החולים אסותא הפעיל לחץ כבד מאוד להפלתו.

המתמודדים על ראשות הליכוד יכולים לקבל תרומות של עד 45,880 שקל, גם אם הגיעו במטבע זר. נתניהו מוביל בסכום התרומות שגייס, כ־371 אלף שקל מתשעה תורמים, רובם תושבי ארצות הברית. משה פייגלין גייס אמנם רק כ־220.5 אלף שקל, אך הם הגיעו מ־213 תורמים, בעיקר מישראל. אלקין הוא השני לנתניהו ואחריו עומד ח״כ נוסף שהתמודד בעבר על ראשות הליכוד, סגן שר הביטחון לשעבר דני דנון, שגייס כ־261 אלף שקל, רובם כולם גויסו מיהודים תושבי ארצות הברית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות