אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקריסה הכלכלית ברוסיה תשפיע קשות על התיירות הנכנסת לישראל

הקריסה הכלכלית ברוסיה תשפיע קשות על התיירות הנכנסת לישראל

שוק תיירות המרפא מרוסיה צפוי להיפגע במיוחד מהמצב הכלכלי הרעוע במדינה

19.12.2014, 07:59 | יוסי פישר

המשבר הכלכלי ברוסיה מתעצם והופך לקריסה כלכלית של ממש. שער החליפין של הרובל לעומת המטבעות המרכזיים בעולם צונח בצניחה חופשית ואתמול הגיע לשפל היסטורי של 79 רובל לדולר אחד.  

קראו עוד בכלכליסט

כאשר מנתחים את ההשפעות של הקריסה הכלכלית ברוסיה על הכלכלה העולמית ועל ישראל, עיקר הדגש ניתן להשפעות על הייצוא לרוסיה, הפגיעה בחברות הישראליות המשקיעות בשוק הרוסי בדגש על פעילות הנדל"ן - אך מה לגבי התיירות?

מאז ביטול חובת הוויזות לאזרחי רוסיה הפכה ישראל ליעד תיירות מבוקש. עשרות טיסות מדי שבוע מקשרות את מוסקווה וערים מרכזיות אחרות בפדרציה הרוסית עם ישראל. חברת הדגל הרוסית אירופלוט מפעילה שלוש טיסות יומיות בקו מוסקבה נתב"ג. גם חברת התעופה השנייה בגודלה ברוסיה, טראנס אירו, פועלת בקו בתדירות גבוהה.

מהו אם כן גודל נתח השוק של התיירות הרוסית לישראל?

על פי נתוני הדו"ח הסטטיסטי של משרד התיירות לשנת 2013 - התיירות מרוסיה לישראל היא השנייה בגודלה אחרי ארה"ב בפער מזערי של 1%. התיירות מרוסיה עמדה על נתח שוק של 17% מסך התיירות לישראל ובמספרים אבסולוטיים – 603 אלף מבקרים.

בנתח השוק של מבקרי היום (מבקרים ליום אחד) מדינות חבר העמים לשעבר הן מרכיב מרכזי ביותר. במספרים אבסולוטיים - 235 אלף מבקרי יום, מתוכם מבקרי היום הרוסיים עמדו על 193 אלף המהווים 73% מסך מבקרי היום ממדינות חבר העמים לשעבר.

שוק התיירות הנכנסת מרוסיה מתחלק למספר קבוצות עיקריות:

1. תיירות צליינית בקבוצות.

2. תיירות בודדים או כפי שמוגדרים בשפה המקצועית FIT'S.

3. ביקורי קרובים ומשפחות.

4. תיירות רפואית.

5. תיירות עסקית.

6. תיירי יום.

אלו נתחי שוק נפגעים מהקריסה הכלכלית? התשובה בגדול היא שכל נתחי השוק נפגעים רק יש כאלו שנפגעים יותר מהאחרים והשפעתם על התיירות הנכנסת גדולה מאוד.

שוק תיירות המרפא מרוסיה הוא המרכיב העיקרי בכלל שוק תיירות המרפא לישראל. ההכנסות למשק נאמדות במאות מיליוני שקלים מדי שנה. אין ספק כי שוק זה ייפגע מאוד.

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה , צילום: איי פי ולדימיר פוטין נשיא רוסיה | צילום: איי פי ולדימיר פוטין נשיא רוסיה , צילום: איי פי

הפיחות הדרמטי בשער הרובל יביא לכך שעלויות הטיפולים בישראל הנקובות בדולרים יביאו את תיירי המרפא לחפש מדינות בהן העלויות לטיפולים רפואיים זולות יותר דוגמת טורקיה, יוון ואפילו מדינות באסיה בדגש על תאילנד ואולי אף מלזיה ואינדונזיה.

תיירות הצליינות בקבוצות גם היא נפגעת באופן משמעותי. תיירי היום כבר 'מצביעים ברגליים', ובשנת 2014 קיימת נפילה של מעל 40% בתיירות היום לישראל, שכאמור השוק הרוסי הוא המרכיב הגדול ביותר בו.

השווקים שנפגעים פחות הם התיירות העסקית (החברות משלמות את ההוצאות), ביקורי המשפחות והקרובים ותיירות ה-FIT'S שבדרך כלל מורכבת מתיירים במעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר ממבקרי היום וקבוצות הצליינים.

האם ניתן לעשות משהו על מנת להציל את התיירות הנכנסת מרוסיה? אין תשובה ברורה לכך מכיוון שמדובר במשבר שאת סופו לא ניתן לראות באופק והוא אינו קשור למצב בישראל אלא למצב ברוסיה עצמה .

ישראל אינה המדינה היחידה הנפגעת מהמצב. שכנתנו ממערב - קפריסין פרסמה הערכות של צפי לירידה של 40% בתיירות הנכנסת מרוסיה בשנת 2015. בשנת 2013 עמדה התיירות מרוסיה לקפריסין על 650 אלף תיירים.

מדינת נוספת שהתיירות הרוסית היא מרכיב מרכזי בכלכלתה היא טורקיה. איזור דרום טורקיה מה שנקרא גם הריביירה הטורקית של אנטליה קולט כ:4.5 מיליון תיירים בשנה מרוסיה. קריסה של התיירות מרוסיה לטורקיה תשפיע קשות על התל"ג הטורקי ותיצור מוקדי אבטלה באזורי התיירות אז בהקשר זה אולי נראה חיזורים מחודשים של המלונאים הטורקיים אחר הנופשים הישראלים לאחר שאחרונים נזנחו לטובת ההמונים מרוסיה והמשבר ביחסים בין ישראל והטורקים.

ומה עושה משרד התיירות הישראלי? משרד התיירות בשביתה כבר מעל שבועיים. שר התיירות נסע לארה"ב וקנדה על מנת 'לקדם' תיירות מצפון אמריקה ולהיפרד מתפקידו בקדנציה הזו. אז אולי באמת הגיע הזמן להוציא את שיווק התיירות של ישראל מידי המדינה?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות