אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפיר: "המלצות ועדת הריכוזיות במחצבות עשויות להשפיע עלינו לרעה" צילום: רודי אלמוג

שפיר: "המלצות ועדת הריכוזיות במחצבות עשויות להשפיע עלינו לרעה"

חברת התשתיות פרסמה את האזהרה על רקע החלטות הוועדה העשויות לחייב אותה לסגת מאחזקותיה במחצבות ברחבי הארץ

18.12.2014, 10:33 | תומר גנון

"ככל שטיוטת הדו"ח תבשיל לכדי החלטות מחייבות, עלולה להיות לכך השפעה לרעה על פעילות הקבוצה אם כי בשלב זה אין עדיין ביכולתה של החברה להעריך את ההשפעות". כך דיווחה אתמול בלילה שפיר הנדסהלמשקיעיה בבורסה, בעקבות פרסום דו"ח הביניים של הועדה לבחינת הריכוזיות בענף המחצבות, בראשות רם בלינקוב.  

קראו עוד בכלכליסט

המלצתה העיקרית של הועדה היא לדרוש מחברות בעלות שליטה בשווקים אזוריים, כגון שפיר המחזיקה ב-30% מהשוק בישראל, להחזיר לידיה מחצבות הכורות חצץ, גיר חול ועוד.

הוועדה שהוקמה בדצמבר 2013 וחברים בה 8 משרדים ממשלתיים, ממליצה למדינה לנהל מו"מ מול הגורמים הריכוזים כגון שפיר, שמחזיק למשל מעל מחצבה אחת באזור ירושלים, כדי לצמצם את אחיזתם בענף. תמורת החזרת מחצבה ממליצה הועדה כי תוארך ההרשאה לכרות במחצבה אחרת. אם הדבר לא יתאפשר במו"מ, ממליצה הועדה לפעול בדרך של חקיקה בתוך חצי שנה.

בנוסף, וכאמצעי לחץ על המחצבות וכניסיון למתן את עליות המחירים החדות (30% בתוך 5 שנים), ממליצה הועדה לשקול הכנסה לפיקוח מחירים של חומרי מחצבה. זאת אם לא תיבלם מגמת עליית המחירים בענף, או עם המדינה תתקל בקשיים לקבל מחצבות בחזרה לידיה.

ביום ראשון דיווחה שפיר למשקיעים, ששורה של חברות בקבוצת התשתיות והחציבה שבשליטתה נכללו ברשימת הגופים הריכוזיים שפורסמה ביום חמישי שעבר, וכי לדבר "עשויות להיות השלכות משמעותיות על הקבוצה ופעילותה אשר עלולות לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בכל הנוגע לסיכויי הקבוצה לזכות במכרזים עתידיים ובקבלת הרשאות חדשות".

על פי הפרק השני בחוק הריכוזיות שנכנס לתוקף ביום חמישי שעבר, על גופים ריכוזים לקבל אישור מיוחד כדי להשתמש בתשתית חיונית למדינה. על רגולטור שירצה להקצות זכות – רישיון, חוזה או קבלת אחוזי שליטה – לגוף שנכלל ב"רשימה השחורה" כגון שפיר, מוטלת חובה להתייעץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות, שבראשות הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה.

דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: עומר מסינגר דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: עומר מסינגר דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: עומר מסינגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות