אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין: "לא נבזבז רזרבות להגנת הרובל, הכלכלה תתגבר תוך שנתיים" צילום: איי פי

משבר ברוסיה

פוטין: "לא נבזבז רזרבות להגנת הרובל, הכלכלה תתגבר תוך שנתיים"

נשיא רוסיה אמר בתגובה למשבר כי הממשלה לא עשתה מספיק כדי להפוך את הכלכלה למגוונת יותר, אך "הכלכלה תתאים את עצמה למצב ולתנאים של מחירי הנפט הנמוכים"; כן מתח ביקורת על הבנק המרכזי ואמר כי היה יכול לפעול מהר יותר

18.12.2014, 11:28 | שירות כלכליסט

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מתח ביקורת על הבנק המרכזי בהקשר למשבר במדינה על רקע הפיחות ברובל ואמר שניתן היה לפעול מהר יותר. הדברים נאמרו היום (ה') במהלך מסיבת העיתונאים השנתית שלו, הנערכת בשעות אלה, ומתקיימת בכל שנה בחודש דצמבר.

קראו עוד בכלכליסט

פוטין עוד אמר "הבנק המרכזי לא יבזבז את הרזרבות לצורך הגנת הרובל. אנחנו לא צריכים לוותר על רזרבות המט"ח שלנו. בתסריט הגרוע ביותר, המצב הקשה יימשך עד שנתיים. לאחר מכן, הצמיחה היא בלתי נמנעת". לדברי פוטין, גורמים חיצוניים משפיעים בראש ובראשונה על המצב, אך הוא מציין כי הממשלה לא עשתה מספיק כדי להפוך את הכלכלה למגוונת יותר. "לדעתי, הבנק המרכזי והממשלה נוקטים בצעדים הולמים לנוכח המצב הנוכחי", הוא המשיך והדגיש כי באופן כללי הכיוון הכללי הוא נכון. "הכלכלה שלנו תתגבר על המצב הנוכחי", הוא טוען ומוסיף כי לפי דעתו זה ייקח לה שנתיים.  פוטין עוד אומר כי צרכי האנרגיה של העולם יאפשרו חזרה לצמיחה.

מוקדם יותר, פוטין החל את מסיבת העיתונאים בפירוט נתונים כלכליים. לדבריו, חלה עלייה בייצור התעשיתי, בעוד ששיעור האבטלה נמוך ועומד על 5.5%. כמו כן, הוא טוען כי התקציב מסתיים בעודף, כך שההכנסות גבוהות מההוצאות. "על אף כל הסערות בשווקים הפיננסיים, ההכנסות יהיו גבוהות מההוצאות", סיכם פוטין. משם הוא ממשיך לסיכום שנתי של נתונים חברתיים כמו שיעור הילודה.

פוטין. "רוסיה היא דב שהמערב מנסה להוציא לו את הטפרים והשיניים", צילום: רויטרס פוטין. "רוסיה היא דב שהמערב מנסה להוציא לו את הטפרים והשיניים" | צילום: רויטרס פוטין. "רוסיה היא דב שהמערב מנסה להוציא לו את הטפרים והשיניים", צילום: רויטרס

פוטין מכחיש: מצב הכלכלה אינו המחיר על סיפוח חצי האי קרים

פוטין נשאל על המחלוקות הבינלאומיות, ועונה כי אנחנו חווים כעת בניית חומות חדשות בעולם. "אנחנו רוצים שהשותפים שלנו יבינו שהדרך הטובה ביותר היא להפסיק לבנות את החומות האלה ולבנות במקום חלל הומניטארי משותף".

השאלה הבאה מגיעה מצד עיתונאי מאוקראינה. פוטין מתחמק מלענות לו על מספר החיילים ששלח לאוקראינה, אלא טוען שמדובר ב"מתנדבים" ומאשים את הממשלה באוקראינה בביצוע פעולות עונשין. "צריך לפתור את המשבר באוקראינה בהקדם האפשרי. אבל הוא ייפתר באמצעים פוליטיים ולא על ידי הפעלת לחץ כלכלי", ענה לשאלה נוספת בנושא.

פוטין מכחיש שמצב הכלכלה הוא המחיר שרוסיה משלמת על סיפוח קרים. בנוגע ליחסי המערב ורוסיה, פוטין משווה את רוסיה לדוב, וטוען שהמערב מנסה לכלוא אותו ולהוציא לו את הטפרים והשיניים.

בגרדיאן הבריטי מדווחים כי 1,259 עיתונאים אושרו להשתתף באירוע. דוברו של פוטין דמיטרי פסקוב בוחר מראש את העיתונאים המקומיים ששואלים שאלות שאושרו לפני כן. באופן מסורתי האירוע נמשך מספר שעות. בשנה שעבר לדוגמה, פוטין נאם במשך יותר מארבע שעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות