אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את תוכנית "מחיר מטרה": 20,500 דירות ישווקו עד סוף 2015 צילום: איתמר סיידא

הממשלה אישרה את תוכנית "מחיר מטרה": 20,500 דירות ישווקו עד סוף 2015

לפי הנוסח המתוקן של התוכנית תוגדל ההטבה למשפרי דיור על חשבון רוכשי דירה ראשונה, מה שמרחיב תיאורטית את טווח הזכאים ל־1.5 מיליון משקי בית נוספים. שר הבינוי: "בשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון"

21.12.2014, 12:29 | יעל דראל ורוני זינגר

הממשלה אישרה הבוקר (א') את תוכנית "מחיר מטרה" - תכנית הדיור שקידם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. נוסח ההחלטה המעודכן אושר עם שורת שינויים לעומת התוכנית המקורית.

על פי התוכנית, בוטלו המכסות למשפרי דיור והתקבלה הצעה משופרת שנותנת עדיפות למחוסרי דירה. הממשלה קבעה יעד גדול יותר מכפי שהיה בתחילה, של 20,500 ילחידות דיור במכרזים שישווקו עד סוף 2015. התוכנית צפויה לצאת לדרך בימים הקרובים. זאת, לאחר שהבוקר נודע כי תוכנית אחרת שקודמה במקביל, "דירה להשכיר" נעצרה ברגע האחרון הבוקר בוועדת הכספים בהוראת ראש הממשלה.

 

קראו עוד בכלכליסט

השינוי המרכזי הוא הגדלת ההטבה למשפרי דיור על חשבון רוכשי דירה ראשונה. כך, בניגוד לסיכומים המקוריים, לא יוקצו 70% מהדירות לרוכשי דירה ראשונה, אלא תינתן להם עדיפות בלבד, ביחס של 3 ל־1, כאשר התוכנית תבוצע בהגרלה.

שר הבינוי אורי אריאל אמר בעקבות אישור התכנית: "אני מודה לראש הממשלה שנרתם לדיונים על מנת להגיע לסיכום שאפשר לסגור את הפינות האחרונות של תכנית מחיר מטרה. מדובר בתוכנית מצוינת שהשקענו בה מחשבה רבה, דיונים והתייעצויות רבות מספור ושטרחנו עליה בשנה האחרונה. מדובר ביום מרגש ביותר עבור כל המעורבים בה וכעת אנחנו רוצים לצאת לדרך ולהשפיע על שוק הדיור באמצעות שיווק מוגבר של אלפים רבים של יחידות דיור בהוזלה משמעותית בשנים הקרובות. אנחנו יוצאים לדרך ובשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון".

מדובר בפשרה בין המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד הבינוי, שביקשו להגדיל את סיכוייהם של משפרי הדיור באמצעות ביטול ההקצאות, לבין משרד האוצר שביקש להשאיר את ההקצאה המקורית. לפי התוכנית, שמטרתה היא בין היתר להביא לירידת מחירים כוללת בשוק הדיור, דריסת רגל משמעותית יותר למשפרי הדיור אמורה לתרום למהלך כזה.

מודיעין. מכרז ראשון - השבוע, צילום: גיא אסיאג מודיעין. מכרז ראשון - השבוע | צילום: גיא אסיאג מודיעין. מכרז ראשון - השבוע, צילום: גיא אסיאג

עם זאת, לפי גורמים באוצר, השפעת התוכנית עלולה להיות דווקא שלילית בכך שהיא תגביר את לחץ הביקושים בשוק, שכן היא מרחיבה תיאורטית את טווח הזכאים לדירות לכ־1.5 מיליון משקי בית נוספים. הנוסח קובע כי במסגרת מכרזי מחיר מטרה יימכרו 80% מהדירות שייבנו על ידי הקבלן במחיר הנמוך ב־20% ממחיר השוק. לפי ההחלטה, ככל שימצאו הקבלנים הניגשים למכרז כי התנאים יוצרים ערך קרקע שלילי, יוכלו להציע מחיר 0 על הקרקע, ולהפחית את מספר הדירות המוזלות שייבנו על ידם לעד 60% מכלל הדירות.

המכרז הראשון של התוכנית — שבו ישווקו כ־1,800 יח"ד בשכונת נופים במודיעין — ייצא לדרך כבר השבוע. בהמשך צפוי לצאת מכרז לכ־1,500 יח"ד במודיעין וכ־3,000 יח"ד במכרז בראש העין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
כמה שאלות
מישהו מבין למה כבר חודש רץ ברדיו המון פירסומים של תוכנית מחיר מטרה של משרד השיכון אם רק אישרו אותו בממשלה השבוע? ועדיין אין דירה אחת כזאת לקנות בכל הארץ (כי קודם כל צריך לשווק את הקרקעות לקבלנים). אפילו אי אפשר להוציא תעודת זכאות עדיין. למה הוציאו מיליוני שקלים של כספי ציבור על הפרסומות האלה? האם נשאר למשרד השיכון כספי תקציב שרצו להוציא לפני סוף השנה? האם אין דברים יותר מועילים שמשרד השיכון יכול לעשות עם הכסף? ולמה מתכננים לשווק רק 50,000 דירות של מחיר מטרה ב-5 השנים הקרובות שזה פחות מרבע מכלל הבניה המתכוננת בתקופה הזאת? מה שיקרה זה שיהיו 5 או 6 מעונינים לכל דירה בתוכנית ואז יערכו הגרלות. כלומר חלק מאוד קטן מהאוכלוסיה יזכה להטבה של בין 150,000- 350,000 ש"ח כל אחד ושאר האוכלוסיה לא יקבל כלום. האם לא עדיף לחלק את הכסף כך שההטבה תיהיה לכלל האוכלוסיה למשל ע"י הפחתה מס רכישה או הורדת מס ה blow על הדלק או באלף ואחד דרכים אחרות?
נחי , ירושלים  |  23.12.14
33.
נו באמת..
הממשלה הזאת רק יודעת לפנק, לפנק, לפנק את הקבלנים והיזמים כמובן, אשר לא מעטים מהם מסתובבים מדושני עונג במרכז הליכוד. תראו איזה יופי - זה עתה הקבלנים הקפיצו את המחירונים שלהם ב-20% (סביב הסיפור של ביטול מע"מ אפס וסיפורים על "הסתערות" על משרדי מכירות) והנה בתזמון מושלם הם מקבלים מהמדינה קרקעות חינם תמורת זאת שהם יחזרו למחירי אוקטובר 2014 בחלק (60%) מהדירות שהם ימכרו בכל פרויקט.
22.12.14
32.
בינואר 1990 על עמוד שער למטה שמאול היתה כתבה קטנה :
"בעלי דירה שניה זורקים דייר וותיק ולוקחים עולה שאפשר לקחת ממנו פי שלוש כי מידינה משלמת עליו." ביוני כתבו על עולה שניזרקה לרחוב כי מידינה משלמת רק חצי שנה. ביגלל שאין מועדון בעלי דירה שניה - אנשים חשבו כי זה מה שכתוב בעיתון זה מה שנכון לעשות. ומייד הוקמו מחנות אוהלים של חסרי בית בגינות עירוניות. אחרי זה המכונה "מידינה" עשתה עוד כמה קונצים ליגרום לציבור תנאי חיים של עבדות. אגב- ברזים עם מים נקיים ברחוב - והפסקת פעילות של יצרני משקאות קלים.
אף אחד  |  22.12.14
לכל התגובות