אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת פסגות: "אם הייתי חושב שדוד אדרי עושה משהו לא בסדר, לא הייתי מבצע עסקה" צילום: בועז אופנהיים

פרשת פסגות: "אם הייתי חושב שדוד אדרי עושה משהו לא בסדר, לא הייתי מבצע עסקה"

כך העיד היום ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדלן לשעבר, במסגרת תיק פסגות בעקבות שיחה שבה נשמע אומר למנכ"ל הברוקרז' על עסקה מתואמת: "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה לפני דקה". מיטל בעדותו: "אמרתי את זה אולי כעקיצה"

21.12.2014, 11:25 | תומר גנון

"אם הייתי חושב שדוד אדרי עשה משהו לא בסדר לא הייתי מבצע את העסקה. אמרתי דברים בשיחה אולי כעקיצה". כך העיד היום (א') בבית המשפט ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן לשעבר, במסגרת תיק פסגות. זאת בעקבות שיחה מדצמבר 2008 בינו לבין מנכ"ל הברוקרז' של בית ההשקעות על עסקה מתואמת לרכישת אג"ח של החברה שבה אמר לאדרי: "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה לפני דקה". מיטל נשמע אומר בנוסף בשיחה: "לא הייתי משקיע סנט על העסקה".

קראו עוד בכלכליסט

הרקע לשיחה שנחשפה ב"כלכליסט" והושמעה היום, היא עסקה שבה דלק נדל"ן רכשה מבית ההשקעות אג"ח סדרה ה' בהיקף של 5 מיליון שקל בשלהי 2008. לנוסטרו של פסגות היו באותם ימים אחזקות משמעותיות באג"ח של דלק נדל"ן. אדרי ומנהל חדר המסחר של פסגות, שי בן דוד, הגיעו לסיכום עם מנכ"ל דלק נדל"ן דאז, איליק רוז'נסקי, לפיו הוא ירכוש לחשבון החברה אג"חים בערך נקוב של 20 מיליון במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק - פרמיה של כ-30%.

על מנת להבטיח את קיום העסקה, ולסגור את הפער בין שווי האג"ח בבורסה (17 אג') לשווי בעסקה (25 אג'), בימים הסמוכים לקיומה אדרי ובן דוד ביצעו רכישות של אג"ח סדרה ה' לחשבון הנוסטרו במחירים גבוהים משערי העסקאות האחרונות בבורסה. לטענת הפרקליטות, אדרי פעל במרמה כדי לעלות את שער האג"ח בטרם העסקה.

ערן מיטל. הוקלט כאומר "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה לפני דקה", צילום: צביקה טישלר ערן מיטל. הוקלט כאומר "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה לפני דקה" | צילום: צביקה טישלר ערן מיטל. הוקלט כאומר "הייתם חכמים, משכתם את השער למעלה לפני דקה", צילום: צביקה טישלר

בסך הכל הרכישות של הנוסטרו בפעילות התרמתית לכאורה עמדו על כ-2 מיליון שקל. הפער נסגר, והעסקה יצאה לפעול דרך הבורסה, ודווחה כעסקה מתואמת. נוכח ההחזקה המשמעותית הנותרת של חשבון הנוסטרו באג"ח דלק נדל"ן, עלה שווי חשבון הנוסטרו ביותר מ–41% משוויו קודם לתחילת הפעילות התרמיתית. שווי חשבון הנוסטרו בסוף השנה הינו, בין היתר, מרכיב בנוסחת התגמול של אדרי ובן דוד. על כן הפרקליטות טוענת שהתרמית סייעה להם לקבל בונוסים.

"מה חשבת על זה שהנייר עלה קרוב למחיר העסקה?", שאל התובע עמית בכר את מיטל. "הרי אמרת בשיחה: 'אתם הייתם חכמים משכתם את השער למעלה?'.

מיטל: "הייתה עליה בשער. אמרתי את זה אולי כעקיצה. אין משמעות למשפט הזה. אמרתי משהו כבדרך אגב. לא יכול לתת פרשנות. זה מילה מתוך משפט".

בכר: "למה אמרת לאדרי "'לא הייתי משקיע סנט על העסקה'"?

מיטל: "אני התעסקתי אז בייעוץ פיננסי. בנושא התזרים. מבחינה תזרמית מעניין אותי אג"ח קצר ולא ארוך. אבל לקנות או לא זה היה שיקול של המנכ"ל דאז, איליק רוז'נסקי. לא שלי".

"לא הרגשת שאתה חלק בקונספירציה?", שאלה עורכת דינו של אדרי, נוית נגב, את מיטל.

מיטל: "לא הרגשתי, ולא חשבתי. לא היה לי מושג ולא חשבתי שמשהו לא בסדר. אם היה משהו כזה לא הייתי מבצע את העסקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות