אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה: עיריית בת ים מחזקת חברות גבייה פרטיות על חשבון האינטרס הציבורי צילום: צביקה טישלר

עתירה: עיריית בת ים מחזקת חברות גבייה פרטיות על חשבון האינטרס הציבורי

החברה לאוטומציה בשלטון המקומי טוענת כי העירייה שילבה למכרז אחד את הפעלת הגבייה של מערך החנייה ואת ניהול מערך המידע ושירותי התוכנה

21.12.2014, 14:46 | מערכת כלכליסט

נגד עיריית בת ים הוגשה לפני כמה ימים עצירה בטענה כי היא מחזקת את חברות הגבייה הפרטיות על חשבון האינטרס הציבורי בכך ששילבה למכרז אחד את הפעלת הגבייה של מערך החנייה ואת ניהול מערך המידע ושירותי התוכנה.

את העתירה הגישה החברה לאוטומציה בשלטון המקומי, באמצעות משרד עוה"ד רונן ברק, לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בעתירה, המפונית גם כלפי חברות הגביה מ.ג.ע.ר, מילגם ושוהר, דורשת החברה להורות לעירייה לפצל את העבודות שהציעה למכרז.

מדובר במכרז המתקיים בימים אלו כשמועד הגשת ההצעות לו נקבע ל-25 בדצמבר ועל כן במקביל לעתירה מבקשת החברה להוציא צו ביניים לעיכוב ההליכים של המכרז ועד להכרה בסוגיה.

אילוסטרציה, צילום: אימג אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק/thinkstock אילוסטרציה, צילום: אימג

"הבעייתיות שבהליכי הגבייה המנהליים", נכתב בפתח העתירה, "ניגוד העניינים המובנה בעצם פעילותן של חברות הגבייה הפרטיות, הכוח הרב שצברו, הבעיות והכשלים החמורים בעבודתן והקושי האובייקטיבי של הרשות המקומית באכיפה בפועל של נהלי העבודה שמכתיב משרד הפנים, זוכים לביקורת קשה למעלה מעשור שנים, אולם חרף ממצאיו החמורים של מבקר המדינה, עתירות שהוגשו לבג"צ ופסיקת בתי המשפט, לא נעשתה עד כה על ידי המחוקק שום פעולת חקיקה ממשית להסדרת פעילותן, הפיקוח והבקרה עליהן, הגבלת כוחן של חברות הגבייה הפרטיות ושמירת זכויות התושבים והאינטרס הציבורי במנהל תקין".

בעתירה נטען, כי מכרז העירייה לשרותי החנייה בעיר מחזק את חברות הגבייה הפרטיות על חשבון האינטרס הציבורי. לפי מכרז העירייה, החברה שתהיה אחראית על מתן שירות האוטומציה של דוחות החנייה היא זו שאחראית גם על עבודת גביית החובות. לגרסת העותרים מדובר בניגוד עניינים מובנה כאשר האינטרס של החברה הפרטית להשיא רווחים מתנגש עם האינטרס הציבורי.

לפי העתירה, אף אם ההנחיות היו מתירות העסקת חברות גבייה פרטיות בגביית קנסות חניה, ולא כל הוא המצב, ברור כי הרשויות המקומיות אינן רשאיות להרחיב את סמכותן של חברות אלה ולמסור להן עבודות נוספות "שיש בהן כדי לסכל את מטרתן המפורשת: להגביל ולצמצם את סמכותן וכוחן של חברות הגבייה הפרטיות ולאפשר לרשות פיקוח ובקרה אפקטיביים ל פעולתן".

בנוסף נטען, כי לא רק שהמכרז מחזק את חברות הגבייה הפרטיות אלא שהוא עובר על הוראת שר הפנים מ-2003 ולא קיבל את אישור השר. בעוד משרד הפנים התיר לרשות המקומית למסור לטיפולן של חברות הגבייה שלוש סוגי עבודות בלבד –משלוח חיוב מס עירוני, גביית ארנונה וגביית חובות – עיריית בת ים למעשה מציעה במכרז את שרותי ה-IT והגבייה תחת כובע אחד, ובכך תורמת להתעצמות החברות המונופוליסטיות בתחום, נטען בעתירה.

מעיריית בת ים נמסר: "עיריית בת ים תמסור את תגובתה בבית המשפט. עקרונית העירייה סבורה כי אין מניעה חוקית שהחברה האחראית על גביית החובות תהיה אחראית על מתן שירות האוטומציה של דוחות החניה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות