אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור בורח מהשוק: שיא בפדיונות קרנות הנאמנות מאז אוגוסט 2011 צילום: שי סלינס

הציבור בורח מהשוק: שיא בפדיונות קרנות הנאמנות מאז אוגוסט 2011

מיטב דש: הפדיונות בקרנות נאמנות שאינן קרנות כספיות עמדו על 4.6 מיליארד שקל בשבוע שעבר - נרשמו בעיקר בקרנות אג"ח קונצרני

21.12.2014, 14:57 | גיל קליאן

המשך הצניחה במחירי הנפט, המשבר בכלכלה הרוסית והשפעתו על חברות ענק בבורסה המקומית כמו אפריקה ישראל של לב לבייב, כלכלית ירושלים ומירלנד של אליעזר פישמן, הביאו לפדיונות כבדים בקרנות הנאמנות. לפי נתוני מיטב דש, בשבוע שעבר נפדו 3.1 מיליארד שקל מתעשיית קרנות הנאמנות כולה, זינוק של פי 3 לעומת קצב הפדיונות בשבוע שקדם לו.

קראו עוד בכלכליסט

מרבית הפדיונות היו בשבוע שעבר בימים שלישי ורביעי. מהקרנות המסורתיות (כלומר קרנות נאמנות שאינן קרנות כספיות) נפדו ביום שלישי 2.03 מיליארד שקל, וביום רביעי נפדו 1.64 מיליארד שקל. בסיכום השבוע שעבר נפדו מהקרנות המסורתיות 4.6 מיליארד שקל. מדובר בפדיונות השבועיים הגדולים ביותר מאז אוגוסט 2011.

הירידות בשוק האג"ח הביאו לפדיונות בעיקר בקרנות האג"ח. קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, קרנות 10/90 וכדומה פדו בשבוע שעבר כ-2.35 מיליארד שקל - עלייה של פי 4 בקצב הפדיונות לעומת השבוע שקדם לו. קרנות אג"ח מדינה פדו כ-1 מיליארד שקל - זינוק של יותר מפי 3 לעומת השבוע הקודם.

המשבר ברוסיה. מדפים ריקים בסופר, צילום: אם סי טי המשבר ברוסיה. מדפים ריקים בסופר | צילום: אם סי טי המשבר ברוסיה. מדפים ריקים בסופר, צילום: אם סי טי

קצב הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרני רשם עלייה של 60% לעומת השבוע הקודם לכ-710 מיליון שקל. מתחילת החודש הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרני עומדים על כ-1.5 מיליארד שקל. הקרנות המנייתיות סיכמו את השבוע עם פדיונות של כ-300 מיליון שקל וכ-90 מיליון שקל מתחילת החודש. מתחילת החודש, קרנות מניות בחו"ל רשמו גיוסים של כ-220 מיליון שקל, למרות פדיון של כ-120 מיליון שקל בשבוע שעבר.

קבוצת הקרנות היחידה שגייסה כסף בשבוע שעבר (פרט לקרנות הכספיות) היתה קרנות אג"ח חו"ל – שגייסו 80 מיליון שקל מהציבור בסיכום השבוע. מתחילת החודש גייסה קבוצה זו 1.1 מיליארד שקל. הקרנות הכספיות גייסו 1.5 מיליארד שקל בשבוע שעבר.

נכון ליום חמישי האחרון, תעשיית הקרנות מנהלת כ-264 מיליארד שקל, כאשר מתוך היקף נכסים זה – 54 מיליארד שקל שייכים לקרנות הכספיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות