אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרסום ראשון

נספרסו ביקשה צו מניעה לפרסומת של אספרסו קלאב; השופט סירב במעמד צד אחד

החברה פנתה לביהמ"ש בשל פרסומת שבה מככב כפיל של השחקן ג'ורג' קלוני, המזוהה עם פרסומות נספרסו. השופט: "לא שוכנעתי ברמה הנדרשת כי הגחכה מהווה הפרה של קניין רוחני"

22.12.2014, 13:48 | זוהר שחר לוי

שופט המחוזי בתל אביב מגן אלטוביה דחה היום (ב') את בקשת נספרסו להוצאת צו מניעה במעמד צד אחד לפרסומת של אספרסו קלאב שבה מככב כפיל של השחקן ג'ורג' קלוני, המזוהה עם פרסומות נספרסו. השופט הורה על קיום דיון בסוגיה עוד השבוע, אז יינתן לצדדים להשמיע את טענותיהם.

 

"לא אוכל להיעתר לבקשה במעמד צד אחד", כתב השופט בהחלטתו. "לא שוכנעתי ברמה הנדרשת כי הגחכה מהווה הפרה של קניין רוחני ויכול שהיא באה במסגרת תחרות מסחרית לגיטימית ומוגנת מכוח עיקרון חופש הביטוי והיצירה".

 

נספרסו פנתה מוקדם יותר הבוקר (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בתביעה נגד אספרסו קלאב ובדרישה להוציא צו מניעה לפרסומת. "אספרסו קלאב רוכבת על המוניטין שצברה החברה", נטען בתביעה.

 

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה, שהועמדה על 200 אלף שקל, טוענת נספרסו, כי היא משווקת מכונות אספרסו, קפסולות קפה ואיבזרים נלווים ללקוחותיה. לגרסת החברה, בפרסומת החדשה של אספרסו קלאב – שעלתה לשידור בשבוע שעבר – מוצג כפיל של ג'ורג' קלוני, הפרזנטור שלה ולשיטתה מדובר בפרסומת המזלזלת במוצריה ופוגעת במוניטין שלה ליו עמלה שנים ארוכות.

"בעצם השימוש של אספרסו קלאב במותג של נספרסו, כך לפי התביעה "מדללת אספרסו קלאב את המוניטין של המותג נספרסו, מפרה סימני המסחר הרשומים שלה וסימני המסחר המוכרים היטב שלה ועושה עושר ולא במשפט על חשבונה", לשון התביעה.

"הנתבעת", נכתב בתביעה, "מציגה את מוצרי נספרסו כמוצר המיועד ללקוחות יוקרתיים בלבד, ולכאורה אינו נגיש ל'עמך ישראל', ולמעשה מציעה מוצרים באיכות ובניחוח של חו"ל אבל במחירים 'ישראליים'. למעשה עושה הנתבעת הדרה למותג נספרו. בכך היא מחבלת במאמצים השיווקיים של נספרסו ושל נסטלה להגדיל את נתח השוק שלהן".

עוד נטען כי נספרסו, ביחד עם חברת בת של נסטלה (societe des produits nestle), השקיעו רבות, במשך שנים, ביצירת המותג וביצירת הזיהוי בין השחקן ג'ורג' קלוני לבינן. וכיום, הפרסומות בכיכובו זוכות להכרה והוקרה ברחבי העולם, ובכלל זה בישראל. "דמותו של קלוני כפי שמופיעה בפרסומות לנספרסו הפכה להיות מזוהה באופן ייחודי עם החברה ועם מוצרי הקפה שלה המשווקים תחת המותג ומהווה אחד מנכסי המוניטין החשובים ביותר שלה", נאמר בתביעה.

ג ג'ורג' קלוני בקמפיין המקורי של נספרסו ג

נספרסו טוענת כי הפרסומת החדשה של אספרסו קלאב "מנסה לרכוב על המוניטין שלה" על ידי עשיית שימוש "לצרכים מסחריים גרידא" בדמותו של השחקן – על דרך הצגת כפיל הדומה לו עד כדי זהות במראה, בסגנון לבושו ובהתנהגותו "זאת על מנת ליהנות מהמוניטין של המותג היוקרתי".

"אין ספק", טוענת נספרסו, "כי הקישור בקרב הצרכנים של קלוני עם המותג נספרסו הוא נכס כלכלי רב של נספרסו ונסטלה ולא בכדי הושקעו מאמצים והון לשימוש קישור זה בכל רחבי העולם. הפרסומת המפרה, לא זאת בלבד שהיא נהנית שלא כדין ממוניטין השייך לאחר, ומשתמשת ללא רשות במוניטין זה כקרש קפיצה לשוק, אלא בעצם המעשה היא פוגעת בייחודיות של הדמות המקורית ובזיהוייה באופן בלעדי עם נספרסו. המדובר בשימוש טפילי מהסוג הגרוע ביותר".

לצד התביעה, דורשות נספרסו ונסטלה כי בית המשפט יוציא צו שיאסור את שידור הפרסומת ויורה לאספרסו קלאב לחדול לאלתר מעשיית שימוש בפרסומית "שאם לא כן המעשים יסבו נזקים בלתי ניתנים לתיקון למוניטין שלהן". וכי "כל מאמצי התובעות ליצירת זיהוי בין המוצר שלהן לבין תכונות של איכות ויוקרה יסוכלו".

חברת נספרסו מיוצגת על ידי עוה"ד דוד גילת ורקפת פלד ממשרד גילת ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן.

 

מאספרסו קלאב טרם התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות