אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איציק צאיג, מנכ"ל אסם: "אנו ראי של המתרחש בחברה הישראלית" צילום: עמית שעל

איציק צאיג, מנכ"ל אסם: "אנו ראי של המתרחש בחברה הישראלית"

"בענף המזון השחיקה כנראה תימשך ב-2015, וגם יישום חוק המזון, שבעצמו קצת מעורפל, ישפיע"

24.12.2014, 08:41 | כלכליסט
איך היתה 2014 עבורכם?

"קבוצת אסם היא בהרבה מובנים ראי של המתרחש בחברה הישראלית. הירידה, לראשונה זה שנים רבות, של הציבור בהוצאה על מזון חייבה אותנו למאמץ מיוחד בחדשנות, במבצעים ובהתייעלות. השנה גם נערכנו לחוק המזון, שהכניס הרבה אי־ודאות לענף. וגם השנה אנחנו קשובים לדיון ביוקר המחיה שאינו יורד, ובצדק, מסדר היום הציבורי. לדאבוני, הדיון ברובו היה שטחי או בלתי מבוסס עובדתית, ולכן אני בספק אם הפתרונות שעל הפרק יביאו את השינוי המיוחל".

מה היה האתגר הניהולי המרכזי שלך השנה?

"להמשיך את הצמיחה בשוק המקומי ולבסס תשתית להתרחבות גם באירופה ובארצות הברית. למטרה זו עשינו שינוי מבני עמוק שיאפשר פוקוס על הפעילות הבינלאומית".

מי היה השנה המנהל הטוב ביותר במשק לדעתך?

"מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד. מדובר באחת מחלוצות אבטחת המידע, שמשכילה להוביל בקטגוריה כבר יותר מ־20 שנה. במיוחד מרשימה אותי העובדה שזו אינה רק יזמות עם אקזיט מרשים, אלא פיתוח של תעשייה ישראלית גלובלית, שממשיכה לשמור על ישראל כנמל הבית שלה".

פרט לך, לאיזה מנהל בת"א־100 יש העבודה והאתגרים הכי מרתקים היום?

"אני עוקב בעניין מיוחד אחר המנכ"ל החדש של טבע, חברה מוערכת שצריכה 'לחשב מסלול מחדש' ולפרוץ קדימה עם אסטרטגיה מקורית. גם למנהלים של חברות הקמעונאות בישראל בכלל, ובענף המזון בפרט, יש אתגרים גדולים. הם צריכים להוביל מערכות ענק בשוק שבו המחיר הוא המלך וערכים כמו איכות וחוויית קנייה נשחקו כמעט לגמרי. כשהתחרות היא רק על מחיר, כולם עשויים להיות מפסידים: גם העסק וגם הצרכן שעלול לקבל מוצרים נחותים ושירות בינוני".

איציק צאיג, מנכ"ל אסם. "ב־2015 המשק כולו יצטרך לפעול בסביבה של אי־ודאות", צילום: עמית שעל איציק צאיג, מנכ"ל אסם. "ב־2015 המשק כולו יצטרך לפעול בסביבה של אי־ודאות" | צילום: עמית שעל איציק צאיג, מנכ"ל אסם. "ב־2015 המשק כולו יצטרך לפעול בסביבה של אי־ודאות", צילום: עמית שעל

מתי בקריירה שלך הבנת שתגיע רחוק?

"באף שלב לא חשבתי כך. בתרבות הארגונית של אסם צניעות ועבודת צוות היו ונשארו ערך מרכזי. מצד אחד, אנחנו עדיין חברה אינטימית של אנשים שמכירים טוב זה את זה ומצמיחים את המנהלים מבפנים. מצד שני, אנחנו חלק מנסטלה שנמצאת כל הזמן בחזית החדשנות הגלובלית. אני גדלתי באסם, ומקווה שיש בכך מודל גם לדור המנהלים הבא שלנו".

איזה מחיר שילמת על ההצלחה שלך? אתה שלם איתו?

"לא עובר יום שבו אינני חושב שהייתי רוצה להיות יותר מעורה ביומיום של ילדיי ולזכות ביותר זמן עם בת זוגי. למזלי, אני חובב בישול ולא ספורט אקסטרים, כך שבסופי שבוע אני לא מתבייש ללבוש סינר ולפנק את המשפחה המורחבת ואת החברים בארוחה טובה. אני מרגיש שזה נותן לי הרבה נחת בקשר עם משפחתי".

מהו לדעתך ניהול טוב?

"מנהל טוב הוא שילוב של מנהיג ואיש מעשה. המנהיג צריך להתוות את הדרך והחזון ולתת דוגמה אישית. איש המעשה צריך להפוך אותם לתוכנית עבודה עם מטרות בנות־מדידה, ולהיות שותף לביצוע. אסטרטגיה שאינה מתורגמת לתוכנית עבודה ברורה היא נייר בלי הרבה ערך".

כיצד תיראה 2015 להערכתך?

"ב־2015 המשק כולו יצטרך לפעול בסביבה של אי־ודאות. ההליכה לבחירות משאירה הרבה קצוות לא סגורים. אפילו לא ברור איזו תפיסת עולם תוביל את הרפורמות שכולם מצפים להן. בענף המזון השחיקה כנראה תימשך, וגם יישום חוק המזון, שבעצמו קצת מעורפל, ישפיע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות