אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון נשות הדסה מעכב העברת מיליוני דולרים לבית החולים צילום: עטא עוויסאת

בלעדי לכלכליסט

ארגון נשות הדסה מעכב העברת מיליוני דולרים לבית החולים

הארגון טרם הזרים 12.5 מיליון דולר שהיה אמור להעביר עד שבת. טוען בתגובה כי התחייב לעשות כן רק אחרי אישור כללים לגבי קבלת תרומות לבית החולים

23.12.2014, 07:58 | שאול אמסטרדמסקי

ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים הדסה בירושלים, טרם הזרים לבית החולים 12.5 מיליון דולר שהיה אמור להזרים עד 10 בדצמבר לפי תוכנית ההבראה שנחתמה בין המדינה, הארגון ובית החולים. כך עולה מבדיקת "כלכליסט". עוד עולה כי גם בתאריך הקודם שבו נשות הדסה היו אמורות להזרים כסף לבית החולים, 12.5 מיליון דולר עד 10 בספטמבר, הארגון לא עמד במועד והזרים את הכסף בפועל רק לפני כשבועיים.

קראו עוד בכלכליסט

שני התאריכים נקבעו במסגרת תוכנית ההבראה לבית החולים שנחתמה בידי המדינה, הארגון ובית החולים בסוף יוני השנה. בהסכם נקבע כי הארגון יזרים את הסכומים לבית החולים רק לאחר שיתמלאו כמה תנאים, ובהם אישור תוכנית לחיזוק מערך הבקרה, ואישור כללים חדשים לגבי קבלת תרומות לבית החולים. בית החולים היה אמור להגיש את שתי התוכניות האלה לוועדה מיוחדת המורכבת משלושה נציגים של המדינה (סגן החשבת הכללית, סגן הממונה על התקציבים וכן סמנכ"ל משרד הבריאות).

לפי ארגון נשות הדסה, הן אמנם לא העבירו את הכסף, אבל זאת משום שהתנאים שכתובים בהסכם לא מולאו. מבדיקת "כלכליסט" מול משרד האוצר עולה כי בית החולים טרם הגיש תוכניות אלה, ולכן ממילא לא ניתן היה לאשר או לדחות אותן.

ברקע התסבוכת בהדסה ניצבים הספקים של בית החולים, שמחכים לתשלומי חובות שהצטברו במקור ל־186 מיליון שקל. על פי תוכנית ההבראה, הספקים היו צפויים לספוג תספורת בהיקף של 25% מהחוב, אולם לקבל את יתר הסכומים עד סוף דצמבר השנה בכמה פעימות.

מימין: מרסי נתן, נשיאת נשות הדסה, ופרופ מימין: מרסי נתן, נשיאת נשות הדסה, ופרופ' תמר פרץ, מנהלת בית החולים תמר פרץ | צילום: עטא עוויסאת מימין: מרסי נתן, נשיאת נשות הדסה, ופרופ

בתחילת נובמבר נחשף ב"כלכליסט" כי בית החולים הודיע לספקיו כי הוא מתקשה בהעברת הסכומים שהוא חייב. עם זאת, גורמים שאיתם שוחח "כלכליסט" אתמול, המעורבים בניהול תוכנית ההבראה, התעקשו כי כל הספקים יקבלו את מלוא יתרת החוב שלהם - למעט הסכום שנמחק כבר - עד סוף החודש.

דוברת המרכז הרפואי הדסה מסרה כי תהליך ההבראה בהדסה ממשיך להתנהל על פי אבני הדרך שהותוו לו. תוכנית חיזוק מערך הבקרה מורכבת מאוד ועדיין נמצאת בשלבי הכנה, תוך תיאום הדוק עם משרדי האוצר והבריאות. התוכנית תוגש בקרוב. גם גיבוש נוהל התרומות מתקדם והוא נעשה בשיתוף עם נשות הדסה. מארגון נשות הדסה נמסר כי הן מילאו את כל התחייבויותיהן על פי הסכם ההבראה. לדבריהן, הסכום הנותר משוריין, "ויועבר במיידי ברגע שיינתן האישור למילוי שאר התנאים שהוגדרו בהסכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות