אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

רק לא רק-לא-ביבי

רק-לא-ביבי מבלבל בין הבעיה לבין דמות שמגלמת אותה. אם נסתפק בקריאה רק-לא-ביבי, לא נפתור את הבעיות האמיתיות שלנו. דברים של מו"ל כלכליסט בוועידת התחזיות 2015

24.12.2014, 09:19 | יואל אסתרון
התחזית שלי ל-2015 היא לצערי קודרת. איך אני יודע? מהניסיון של שני העשורים האחרונים, מאז הרצח של יצחק רבין. בכל פעם שאנחנו עומדים על שפת הצוק אנחנו לא עוצרים אלא עושים צעד אחד מטופש קדימה, ואז מנסים להיאחז במשהו, כמו באגס באני נואש בסרט מצוייר. אין סיבה להניח ש-2015 תהיה שונה מקודמותיה. לא כשאיכות ההנהגה הישראלית נראית כמו פרק הזוי במיוחד של פולישוק, לא כשהשוליים חטפו את המדינה מהרוב הישראלי והשתלטו על סדר היום ועל תקציבי ענק. לא כשהמערכות החיוניות של חינוך ובריאות ממשיכות לדהור במדרון הבערות והאומללות.

המסקנה המתבקשת ממצרר הפסימיות הזה היא לכאורה החלפת השלטון. לכן, אני רוצה לצאת נגד הסיסמה רק-לא-ביבי, ולהציע כאן נוסחה אחרת, כמעט הפוכה: רק לא רק-לא-ביבי.

בנימין נתניהו הוא אחד האישים המוכשרים ביותר שצמחו בפוליטיקה הישראלית מאז קום המדינה. הוא צבר ניסיון בביטחון לאומי, בכלכלה, במשחקי הכוח של וושינגטון. בחיים אחרים הוא היה יכול להיות טייקון או אולי פרופסור, אבל למרבה הצער הוא ראש ממשלה שנכשל. שניים מכל שלושה ישראלים מאסו בו לפי הסקרים ולא רוצים שיהיה ראש הממשלה הבאה. האם זה הופך את משאלת הלב רק-לא-ביבי לחזות הכול?

יכול היה להיות טייקון מצליח או פרופסור ידוע . בנימין נתניהו, צילום: קובי גדעון/לע"מ יכול היה להיות טייקון מצליח או פרופסור ידוע . בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון/לע"מ יכול היה להיות טייקון מצליח או פרופסור ידוע . בנימין נתניהו, צילום: קובי גדעון/לע"מ

יש אנשים שמאמינים שאם רק-לא-ביבי יהיה ראש ממשלה, ישראל תעלה על הדרך הנכונה. אני לא מאמין. משהו יסודי, עמוק, מהותי, התקלקל כאן. הדנ"א הישראלי השתנה. החזון הציוני המלהיב - האתוס המלכד של המדינה - מתפרק ומתמוסס לנגד עינינו לשבטים שבטים שרק רוצים לעשות שפטים אלה באלה. הקדנציות המתקצרות של הממשלה הן רק סימן מעיד אחד מרבים למה שקורה לנו. הממשלה הזו נפחה את נשמתה בתוך שנתיים. הממשלה הבאה, ביבי או רק-לא-ביבי, לא תסגור שנה לפי כל הסימנים.

לכן, רק לא רק-לא-ביבי. כי רק-לא-ביבי מבלבל בין הבעיה לבין דמות שמגלמת אותה. נתניהו הוא כמובן חלק מהבעיה ולא מהפיתרון, אבל אם נסתפק בקריאה רק-לא-ביבי, אולי נחליף את ביבי ב-17 במרץ, אבל הבעיה תישאר איתנו. במקום רק-לא-ביבי, יש לא מעט עניינים חיוניים לעסוק בהם. למשל: רק לא ויתור על הסיכוי לשלום, רק לא מדינה דו-לאומית שתהפוך למדינת אפרטהייד מצורעת חס וחלילה, רק לא פערים כלכליים משוועים שעלולים לדחוף את הדור הבא החוצה, רק לא גזענות כלפי מיעוטים, קהילות ומגזרים, רק לא עיוורון וטמטום ובערות בנוסח המדינות המפגרות של העולם השלישי. תבחרו בעצמכם. כולם יכולים לבוא תחת הכותרת: רק-לא-עוד-שנה-אבודה.

ישראל ירדה מהפסים, אנחנו מאבדים את עצמנו לדעת, אבל עוד לא הכול אבוד. אם כל הישראלים השותפים לחזון ולאתוס, כפי שהוא מנוסח במגילת העצמאות, יחברו למאמץ לאומי לתקן את הקלקולים, אולי נצליח להיות המדינה המשגשגת, הרציונאלית, הנאורה, ההוגנת, השמחה, שאנחנו יכולים להיות. זה כמובן לא יקרה במערכת בחירות אחת, לא בשנה אחת, אבל 2015 זו שנה טובה להתחיל לתקן. אז בואו נתחיל מחדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
אז מה כן
האיש שאתה אומר שהוא כל כך מוכשר, מציע לנו את הנצחת המצב, לקדש את הכיבוש לקדש את הבערות לקדש את הגזענות לקדש את ההזנחה של החלשים, בידודנו בעולם, וזוהי רק תחילת הרשימה. וזהו פרצופו של האיש. עוד טיפת כישרון ממנו והחיים יהיו ממש דבש ( ואם לא דבש אז לפחות גלידת פיסטוק)
גיל  |  25.12.14
23.
ימני גאה ומצביע ליכוד.
כישראלי מעולם לא ויתרתי על רעיון השלום, אבל זמנית ויתרתי על רעיון ה"שלום עכשיו". אני לא מוכן לקנות מהפלסטינאים חתול בשק. אם שלום אז שלום אמיתי וצודק עם הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי. נקודה. כמו כן, ולמיטב ידיעתי גם קיסינג'ר אמר את זה, יש טעם לחכות ולראות מה קורה במזרח התיכון לפני שרצים ומוסרים שטחים מישראל לידי מי שמחר עלול ליפול לשלטון חמאס, דאעש וכדו'. הכותב מאשים בעקיפין את שלטון הימין באפליה כלפי מגזרים, קהילות וכו' כשיאיר לפיד, המרכז החדש, ויקיר מעמד הביניים, סרב לשבת באותה ממשלה עם חרדים, למרות הפצרותיו של נתניהו. גם ההפחדות על מדינה דו-לאומית כבר נמאסו. מדינת ישראל תוכל להתקיים עם הפלסטינאים ועדיין להיות בעלת רב יהודי כפי שיש היום. אני לא טוען שזה פתרון מושלם, אבל הוא כרגע עדיף על פני מסירת שטחים. למרות מגרעותיו של נתניהו יש לו יתרון לא מבוטל על השאר. הוא הוכיח פעם אחר פעם שהוא מנהיג שמזהה את הסכנות האמיתיות הנשקפות למדינת ישראל ומטפל בהם.
אני , פ"ת  |  25.12.14
לכל התגובות