אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם בממשלה הבאה לא יאחדו כוחות בגלל אגו, שוק הנדל"ן רק יתדרדר" צילום: נמרוד גליקמן

ועידת התחזיות

"אם בממשלה הבאה לא יאחדו כוחות בגלל אגו, שוק הנדל"ן רק יתדרדר"

כך אמר השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, בכנס התחזיות של "כלכליסט"; הכלכלן הראשי של פסגות, אורי גרינפלד: "אולי בעוד ארבע שנים המחירים יירדו"; משה אשר: "שלחנו כ-150 אלף מכתבים לאנשים עם כמה דירות שלא שילמו מסים. כולם ממופים אצלנו"

24.12.2014, 16:40 | דותן לוי

"לפני שיהיה כאן טוב יהיה כאן רע יותר", כך פתח את דבריו אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות בכנס התחזיות של "כלכליסט". גרינפלד כיוון את דבריו לעתיד ענף הנדל"ן והמחירים בו על רקע התוכניות הממשלתיות אשר חלקן בוטלו (מע"מ אפס), חלקן הוקפאו (דירה להשכיר) וחלקן עדיין תקף (מחיר מטרה).

קראו עוד בכלכליסט

"כל שוק עובד על ציפיות וכנראה שהציפיות האלה לא יעבדו והתוכניות לא ייושמו והמחירים ימשיכו לעלות. אני בא מהעולם של המאקרו כלכלה ולהערכתי יש כאן תהליך ללא ציפיות, עם היצע שלא גדל, ביקוש גדל, ריביות שישארו נמוכות, ללא אינפלציה, ביקושים גבוהים גם מצד משקיעים ונוטלי משכנתאות על רקע הריבית הנמוכה והערכה שרכישת נדל"ן תישאר השקעה מעניינת למרות התשואות הנמוכות".

אורי גרינפלד, הכלכלן ראשי פסגות בית השקעות. "לפני שיהיה כאן טוב יהיה כאן רע יותר",, צילום: נמרוד גליקמן אורי גרינפלד, הכלכלן ראשי פסגות בית השקעות. "לפני שיהיה כאן טוב יהיה כאן רע יותר", | צילום: נמרוד גליקמן אורי גרינפלד, הכלכלן ראשי פסגות בית השקעות. "לפני שיהיה כאן טוב יהיה כאן רע יותר",, צילום: נמרוד גליקמן

משה אשר, יו"ר רשות המסים, התייחס לנושא המשקיעים ואמר: "יש להם משקל לא קטן בקביעת המחירים, וכבר היום, בשל המיסוי הנמוך על דירות מגורים, נוצרים לחצים לכיוון עליית מחירים, וזה בא לידי ביטוי על ידי רכישות של משקיעים ישראלים וזרים. עשינו מספר מהלכים שאין ספק שהם נועדו לצנן את התלהבות המשקיעים. הוראת השעה בתוקף בינתיים ובממשלה הבאה נהפוך את זה לקבוע. מיסינו את הדירות להשקעה ב-25% כאילו מדובר במכירה של מניה לבורסה. אנחנו מתכוונים לאכוף את נושא תשלום המס על דירות להשקעה מסכום מסוים. פתחנו לאחרונה במבצע גדול ושלחנו כ-150 אלף מכתבים חלק מהם לאנשים עם 3 דירות ומעלה שלא שילמו מסים. כולם ממופים אצלנו ואני בטוח שאלפים ידווחו מעתה ואילך".

משה אשר, צילום: נמרוד גליקמן משה אשר | צילום: נמרוד גליקמן משה אשר, צילום: נמרוד גליקמן

דרור נגל, מנכ"ל אזורים, אמר כי ההתמקדות במשקיעים חורגת מפרופורציה. "המשקיעים מהווים כ-25% מהיקף הרכישה של דירות חדשות, אבל אני לא חושב שהם המשפיעים המכריעים על מחירי הדירות. רק לאחרונה שמענו על התוכנית לדיור להשכרה שהוקפאה ומאיפה יבואו דירות למגורים בשכירות אם לא יהיו משקיעים?"

דרור נגל, מנכ"ל אזורים. "ומאיפה יבואו דירות למגורים בשכירות אם לא יהיו משקיעים?" , צילום: נמרוד גליקמן דרור נגל, מנכ"ל אזורים. "ומאיפה יבואו דירות למגורים בשכירות אם לא יהיו משקיעים?" | צילום: נמרוד גליקמן דרור נגל, מנכ"ל אזורים. "ומאיפה יבואו דירות למגורים בשכירות אם לא יהיו משקיעים?" , צילום: נמרוד גליקמן

טל אלדרוטי השמאי הממשלתי התייחס לפועלו בממשלה האחרונה: "כשהתבקשתי לבחון את מע"מ אפס זה נעשה לפי לוחות הזמנים שהאוצר הציב לנו. לצערי הרב הממשלה לא רוצה את העבודה שלנו בגלל שחוק מע"מ אפס ירד מהפרק. אני מצטער, ולא משיקולים פוליטים, שהממשלה הזו ירדה, בגלל שלראשונה איחדו את כל הגורמים שיכולים להזיז את ענף הנדל"ן, שמו את האגו בצד ודברים התחילו לזוז. הטיפול במחירי הדיור צריך להיות בסט של תוכניות - כל מה שהממשלה השכילה לעשות ואני חושב שבסוף הקדנציה שלה היינו רואים שינוי חיובי. עכשיו הכל מוקפא, תהיה ממשלה חדשה עם בעיות ישנות. זה מטלטל את השוק, אנשים כבר לא מאמינים, כל הקפיץ הדרוך שהממשלה תכננה לשחרר יחד עם התוכניות בצורה מבוקרת שוחרר בצורה לא מבוקרת", עוד הוא אמר והוסיף, "אני מקווה שהדברים הטובים באיחוד של כוחות בכל משרדי הממשלה ימשיכו גם בממשלה הבאה כך שינטרלו את האגו. אם לא ישכילו לאחד כוחות לא נתקדם אלא נתדרדר".

טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי. כל הקפיץ הדרוך שהממשלה תכננה לשחרר יחד עם התוכניות בצורה מבוקרת שוחרר בצורה לא מבוקרת", צילום: נמרוד גליקמן טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי. כל הקפיץ הדרוך שהממשלה תכננה לשחרר יחד עם התוכניות בצורה מבוקרת שוחרר בצורה לא מבוקרת" | צילום: נמרוד גליקמן טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי. כל הקפיץ הדרוך שהממשלה תכננה לשחרר יחד עם התוכניות בצורה מבוקרת שוחרר בצורה לא מבוקרת", צילום: נמרוד גליקמן

נגל התיחס בספקנות להישגי הממשלה בקדנציה הנוכחית: "יש ירידה בשיווקים ב-2014 זו הצלחה? המשמעות היא שהיזמים שקונים את הקרקע צריכים לראות שהם מרוויחים ואם לא ירוויחו לא יקנו ולא יבנו. זה תהליך ארוך טווח של שנים".

גרינפלד הסכים עם דבריו ואמר, "התמונה היא שהתחלות בניה יורדות, יש הרבה כוחות בשוק הזה ובהם הקבלנים וכוח אדם לבניה וזה כנראה בלתי אפשרי לפתור את הבעיה בתוך שנתיים, גם תוך 4 שנים זו תהיה בעיה אבל זה אפשרי".

מימין: טל פמפסון, משה אשר, אורי גרינפלד, דרור נגל, טל אלדרוטי, צילום: נמרוד גליקמן מימין: טל פמפסון, משה אשר, אורי גרינפלד, דרור נגל, טל אלדרוטי | צילום: נמרוד גליקמן מימין: טל פמפסון, משה אשר, אורי גרינפלד, דרור נגל, טל אלדרוטי, צילום: נמרוד גליקמן

אשר התייחס גם הוא, ואמר כי "יתכן ויהיו פחות הכנסות בעיקר מהקרקע, דווקא במיסים אין ויתורים משמעותיים. אם מחיר המטרה יביא לדירה במחיר נמוך יותר אז גם המע"מ יהיה נמוך יותר. הסיפור כאן זה לא מסים, אלא לאפשר לאנשים שאין להם יכולת לרכוש דירה לעשות זאת. הנושא של ספיגת המס והיעדר תקבולים מהקרקע זז הצידה. ב-2015 נעלה את הדוח המקוון ואנחנו נוכל לתת מהר יותר אישורים לטאבו".

בנוגע לתחזיות אמר גרינפלד: "בשנתיים הקרובות המחירים ימשיכו לעלות, בסופו של דבר התוכניות כן יביאו להתמתנות המחירים אבל זה יקרה בהדרגה רק החל מעוד שנתיים". אשר אמר כי "אני מקווה שהמיסוי ימתן את רכישת הדירות להשקעה. אם הממשלה הבאה תיקח את זה כיעד ראשון במעלה אין לי ספק שבטווח הארוך המחירים יתמתנו וירדו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אני מחפש דירה בתל אביב בחודשים האחרונים
בכל פעם שאני מגיע לראות דירה, מגיעים גם כמה צרפתים. כמעט שאין מקרה שאין צרפתים בדירה. אגב, בחלק גדול מהמקרים גם המתווך צרפתי. חלק מהפרוייקטים שבונים בארץ, כלל לא משווקים בישראל, אלא רק בצרפת. השלטונות בארה"ב פחות עדינים כלפי ההון השחור שלהם, אבל ישראל היא עדיין מקלט מצוין להון השחור. כמובן שאת מה שאני יודע, יודעים גם השלטונות, אבל מה אכפת להם. אם מישהו ירצה להוריד מחירי דירות, שיתחיל בצעדים נגד רכישת דירות על ידי לא ישראלים. ועזבו את זה שהם יהודים. אני מעדיף את הערבים מיפו על פני ה"יהודים" האלה. שילבינו הון בארץ אחרת.
מארק  |  24.12.14
3.
לא צריך דירות להשכרה. למכור כל דירה ודירה ישירות לאדם שיגור בה, לא דרך מתווך (משקיע נדלן)
פעם הריבית היתה 6% והיה צריך לעודד השקעה בנדלן כדי ליצור שוק של השכרה. לכן נתנו פטורים ממס שבח כל 4 שנים ומס רכישה קטן מאוד. כבר 6 שנים שהעולם התהפך- אין איפה להשקיע חוץ בנדלן, שמאפשר השקעה ממונפת, וכמעט ללא תשלום ריבית על המשכנתא. לכן במקום להמשיך לעודד משקיעים, היה צריך לחסום אותם בכוח. ואם לא לחסום לגמרי, אז לקחת מהם 20% מס רכישה, כדי להשיג 2 מטרות: א) צמצום הביקוש לדירות להשקעה ב) יצירת הכנסות לקופת רשות המסים כמו כן אפשר להטיל מס מיידי על דירות להשקעה קיימות. למשל מס רכוש 3% או מס על השכרה של 50%. מחירי השכירות לא יעלו מכיוון שבכלכלה יש חוק אחד שקובע את המחיר והוא ביקוש והיצע. מספר הדירות להשקעה שיש בשוק כרגע מול מספר האנשים שמחפשים לשכור דירה כרגע. שני הפרמטרים האלו לא מושפעים משינוי גובה המס, לפחות לא באופן מיידי. סביר להניח שאנשים יבחרו לא לשלם את המס, בדרך הכי פשוטה שהם מכירים: למכור את הדירה להשקעה. אלא שהם לא יוכלו למכור למשקיע אחר (כי גם הוא לא רוצה להשכיר ולשלם מסים) ולכן הם יצטרכו למכור למישהו חסר-דיור. למשל, כל בעל דירה יוכל לנסות למכור לדייר שכרגע גר בה. אלא שהכוח עובר לדיירים- בעל הדירה יצטרך להתחנן לדייר שירכוש אותה, ולהוריד במחיר. אחרת, הוא נתקע עם נכס שמדמם כסף בצורת מס רכוש או מס על השכרה. בטווח הארוך, אפשר להקשיב לקבלנים שטוענים שאם לא יהיו משקיעים לא תהיה להם סיבה לבנות הרבה (כי יבואו פחות קונים) ואז היצע הדירות יקטן ובסוף באמת מחירי השכירות יעלו. אבל הממשלה יכולה בקלות לפתור את זה, ע"י הכרחת כל קבלן שרוכש קרקע לבנות עליה תוך זמן מוקצב מראש את כל הכמות של הדירות שהממשלה דורשת. אפשרות אחרת היא לבצע בניה תקציבית על ידי הממשלה
צעיר  |  24.12.14
לכל התגובות