אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפריקה נכסים מצטיידת במזומן כדי לעזור לחברה־האם צילום: אריאל שרוסטר

אפריקה נכסים מצטיידת במזומן כדי לעזור לחברה־האם

החברה מכרה 40% מפארק ויצמן תמורת 201 מיליון שקל. המהלך נועד להבטיח קופה מלאה לקראת תשלום דיבידנד לאפריקה ישראל, הניצבת בפני פירעונות של 1.1 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות

25.12.2014, 06:58 | אורן פרוינד

אפריקה נכסים, החברה־הבת (55.96%) של אפריקה ישראל, השלימה אתמול מכירת 40% מפארק ויצמן בנס ציונה תמורת 201 מיליון שקל. הצד הרוכש הוא מכון ויצמן. מדובר במימוש השני בתוך חודשיים של החברה, העוסקת בהשכרת מבני משרדים בארץ ובחו"ל. בנובמבר השנה מכרה אפריקה נכסים את קניון אפי פאלאס בצ'כיה לאטריום של גזית גלוב בתמורה ל־172 מיליון שקל (36 מיליון יורו).

תזרים המזומנים שיתקבל לאפריקה נכסים מהעסקה יעמוד על 160 מיליון שקל (לאחר ניכוי מס), וביחד עם מזומנים של 105 מיליון שקל שנבעו ממכירת הקניון בצ'כיה ‑ היא תזרים לקופתה סכום של 265 מיליון שקל. סכום זה ויתרות של 128 מיליון שקל הקיימים בקופתה, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014 (סה"כ 393 מיליון שקל), ישמשו את אפריקה נכסים לתשלום דיבידנד של 200 מיליון שקל לחברה־האם אפריקה ישראל בשנת 2015 (חלקה של אפריקה ישראל בדיבידנד עומד על 112 מיליון שקל).

העלאת הדיבידנד נועדה לתמוך באפריקה ישראל, הניצבת בפני פירעונות של 1.1 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות, כשבקופת המזומנים שלה 779 מיליון שקל בלבד, נכון להיום. אפריקה ישראל מסתמכת גם על דיבידנד של 110 מיליון שקל בשנים 2015־2016 מהחברה־הבת דניה סיבוס.

ההסכם שנחתם בין הנהלת פארק ויצמן ובין אפריקה נכסים מבטל למעשה הסכם חכירה ישן בין שני הצדדים, שהיה צפוי להסתיים בשנת 2029. לפי ההסכם החדש, אפריקה נכסים תחזיק ב־60% מהזכויות בפארק, ומכון ויצמן יחזיק ב־40%. כמו כן אפריקה נכסים תהפוך לבעלים של הקרקע והנכסים, ולא תצטרך לשלם עוד דמי חכירה שנתיים של 4 מיליון שקל.

בעסקה נקבע עוד כי אפריקה נכסים תהיה אחראית על הניהול השוטף של הפארק ותהיה זכאית לדמי ניהול של 3% מדמי השכירות ובדמי הניהול המשולמים על ידי השוכרים בפארק. העסקה אינה כוללת שני מגרשים לפיתוח עתידי של כ־27.5 אלפי מ"ר שטחי משרדים להשכרה, אשר יישארו בבעלותה המלאה של החברה.

פרויקט קריית ויצמן מכיל כיום 15 מבנים, הכוללים כ־100 אלף מ"ר של שטחי משרדים להשכרה וכן מגרשים לפיתוח עתידי. בין השוכרים הבולטים חברות אינדיגו (HP), קונדואיט ונובה.

אבי ברזילי, משנה למנכ"ל אפי ישראל נכסים ומנכ"ל אפי אירופה, אמר בשיחה עם "כלכליסט": "המו"מ לעסקה התנהל זה שנה וחצי והוא טוב לשני הצדדים. הנכס רשום בספרים שלנו בשווי של 600 מיליון שקל, ועדיין לא ברור איך נרשום אותו בדוח הבא, שכן עד כה הנכס היה מהוון ל־15 שנים (הזמן שנותר עד סיום הסכם החכירה), וכעת אנו נצטרך לבצע הערכת שווי חדשה". לגבי העלאת הדיבידנד הצפויה לחברה־האם אמר ברזילי: "כרגע אין לחץ מלמעלה כי תזרים המזומנים שלנו הוא ברור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות