אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין דואג לרוסים: הורה לממשלה לבלום את התייקרות הוודקה צילום: בלומברג

פוטין דואג לרוסים: הורה לממשלה לבלום את התייקרות הוודקה

נשיא רוסיה מודאג כי עליית מחיר המשקה שמחירו זינק ב-30% השנה ועומד כעת על 220 רובל לחצי ליטר תוביל לצריכת אלכוהול לא חוקי: "וודקה לא חוקית מתחילה לצוץ כשהמחיר של המוצרים החוקיים מופקע"

25.12.2014, 10:19 | שירות כלכליסט
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לממשלה שלו לבלום את עליית מחירי הוודקה, זאת בטענה שהמחירים הגבוהים של המשקה מעודדים צריכה של אלכוהול המיוצר בצורה לא חוקית ולפיכך מהווה סכנה לבריאות. מאז השנה שעברה, המחיר של בקבוק חצי ליטר וודקה, שבפיקוח ממשלתי, זינק ב-30% ל-220 רובל. "וודקה לא חוקית וסוגים שונים של תחליפים למשקאות אלכוהוליים מתחילים לצוץ כשהמחיר של המוצרים החוקיים מופקע", אמר פוטין במהלך פגישה עם מועצת התרבות, וציין כי ביקש מה"סוכנויות הרלוונטיות" לחשוב על קריאתו.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה במחירי הוודקה נובעת בין השאר מהמשבר הכלכלי הנוכחי שפגע במדינה. רוסיה מתמודת עם צניחה בשווי המטבע המקומי, הרובל שנחלש השנה ב-45% מול הדולר ועם אינפלציה גבוהה, שטיפסה השבוע ל-10.4%.

מפעל וודקה ברוסיה.  פוטין: "וודקה לא חוקית וסוגים שונים של תחליפים למשקאות אלכוהוליים מתחילים לצוץ כשהמחיר של המוצרים החוקיים מופקע", צילום: בלומברג מפעל וודקה ברוסיה. פוטין: "וודקה לא חוקית וסוגים שונים של תחליפים למשקאות אלכוהוליים מתחילים לצוץ כשהמחיר של המוצרים החוקיים מופקע" | צילום: בלומברג מפעל וודקה ברוסיה.  פוטין: "וודקה לא חוקית וסוגים שונים של תחליפים למשקאות אלכוהוליים מתחילים לצוץ כשהמחיר של המוצרים החוקיים מופקע", צילום: בלומברג

סיבה נוספת למאמצים של פוטין למנוע צריכה של אלכוהול לא חוקי היא שברוסיה ישנה בעיית שתייה, בעיקר בקרב הגברים. "עלינו להילחם באלכוהוליזם בדרכים שפויות", טען עוד פוטין.

לפי מחקר שפרסמה אוניברסיטה מובילה במדינה, 25% מהגברים הרוסיים מתים לפני גיל 55, בעיה שבחלקה מיוחסת לצריכה מוגזמת של אלכוהול. בהשוואה, 10% מהגברים האמריקאים מתים לפני גיל 55, ו-7% בלבד מהגברים הבריטים.

עם זאת, באותו היום בו הכריז פוטין על כוונתו לבלום את עליית מחירי הוודקה, התפרסמו גם תוצאות סקר שהצביע על עלייה ב"תחושות מחאה" ברוסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות