אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך עובדים בעתיד צילום: אי פי איי

כך עובדים בעתיד

אסף שטנגל וערן עלמני מימנו לעצמם השתלמות באקדמיית הכדורגל הטובה בעולם בהולנד ויש להם מסקנות שצריך ואפשר לאמץ בישראל

28.12.2014, 09:52 | אסף שטנגל וערן עלמני

77 שחקנים בליגות הבכירות באירופה גדלו באייאקס — יותר מכל קבוצה אחרת בעולם. בכך ממשיכה הקבוצה ההולנדית את המסורת ארוכת השנים של יצירת כוכבי כדורגל — מיוהן קרויף, דרך דניס ברגקאמפ ועד ווסלי סניידר. השחקנים שגדלו באקדמיית הכדורגל של אייאקס ניחנים בחוכמת משחק, מחשבה מהירה וטכניקה גבוהה. נסענו להשתלמות באייאקס לבחן מקרוב את מודל האימונים האייאקסי.

קראו עוד בכלכליסט

מגרש אימונים ייחודי לאייאקס. 30% משחקני הליגה ההולנדית גדלו באקדמיה של אייאקס, צילום: אסף שטנגל וערן עלמני   מגרש אימונים ייחודי לאייאקס. 30% משחקני הליגה ההולנדית גדלו באקדמיה של אייאקס | צילום: אסף שטנגל וערן עלמני מגרש אימונים ייחודי לאייאקס. 30% משחקני הליגה ההולנדית גדלו באקדמיה של אייאקס, צילום: אסף שטנגל וערן עלמני

מאמן זו עבודה

בהשתלמות לקחו חלק 45 מאמנים מרחבי העולם — ארה"ב, שווייץ, פינלנד, לבנון ועוד. בשיחות עמם ניתן היה להבין משהו בסיסי על תפקיד המאמן במדינות מתקדמות. כ־80% מהמאמנים שהשתתפו בכנס ציינו כי עבודתם כמאמן היא מקור הפרנסה היחיד שלהם, גם אם הם מאמנים של בני 8. את ההשתלמות, לרובם, מימנה העבודה. חלקם זכאים להשתלמות כזו פעם בשנתיים. יש לציין שמישראל רק אנחנו הגענו ושילמנו מכיסנו על ההשתלמות.

בכל מקרה, "דה טוקומסט אקדמי", כלומר "אקדמיית העתיד" (או רק "העתיד", כפי שאומרים שם) ממוקמת בסמוך לאצטדיון הקבוצה. יש בה 7 מגרשי אימון ומגרש נוסף לאימונים מיוחדים. יש במתחם מדרגות בגדלים שונים, משטח בשיפוע המדמה ריצה בעלייה, מגרש טניס רגל, מגרש כדורסל, חדרי כושר, הלבשה, חדר אוכל, כיתות לימוד וגם אצטדיון קטן ל־1,000 צופים. בתוך מתחם האימונים ישנו גם "הדום", מגרש כדורגל סינתטי שסגור בבד עמיד ומתאמנים בו נערים בני 17 ומעלה. הילדים באקדמיה שואפים להתאמן בדום ולאחר מכן לשחק ב"אמסטרדם ארנה". בנוסף, קבוצת הבוגרים מתאמנת במגרש באקדמיה וזאת כדי שלצעירים יהיו גיבורים אמיתיים וקרובים.

פרנק דה בור, מאמן אייאקס. נוכח לאורך כל משחק הנערים שאנחנו ראינו , צילום: איי אף פי פרנק דה בור, מאמן אייאקס. נוכח לאורך כל משחק הנערים שאנחנו ראינו | צילום: איי אף פי פרנק דה בור, מאמן אייאקס. נוכח לאורך כל משחק הנערים שאנחנו ראינו , צילום: איי אף פי

מאמן הבוגרים נוכח

אייאקס משקיעה כ־7 מיליון יורו מדי שנה באקדמיה שבה יש כ־220 ילדים. יש לה חשיבות עצומה למועדון בכלל וגם לקבוצה הבוגרת בפרט. פרנק דה בור, המאמן של הקבוצה הבוגרת וחניך האקדמיה לשעבר, ביקש בעונה שעברה תוספת 4 מיליון יורו שייקחו מהקבוצה הבוגרת ויעבירו לאקדמיה. אותו דה בור מגיע למשחקים של ילדי האקדמיה על הבסיס קבוע. במשחק שאנחנו ראינו, משחק נערים עד גיל 15, הוא צפה לכל אורכו ורשם במחברתו מסקנות שהגיע אליהן.

עוקבים אחרי ילדים

האנס ואן דר זי, הסקאוט הראשי של האקדמיה, הסביר איך מוצאים יהלומים לא מלוטשים. לפיו, הדבר הכי חשוב זה רשת הסקאוטים. במערך של אייאקס עובדים 40 איש שהולכים לכמעט כל משחק כדורגל של ילדים שמתקיים ברדיוס של 70 ק"מ מאמסטרדם. 40 הסקאוטים מחפשים יהלומים בני 5. שחקן בן 5 בעל פוטנציאל "זוכה" למעקב דיסקרטי באימונים ובמשחקים, כשהוא, מאמנו והוריו לא יודעים שהמעקב מתבצע. רק אחרי שלושה חודשים נעשית פנייה למאמנו והוריו.

באייאקס עובדים על פי מודל TIPS (ראשי תיבה של טכניקה, אינטליגנציית משחק, אישיות, מהירות). אלו ארבע התכונות העיקריות שמחפשים אצל שחקנים. באייאקס מאמינים שאת כל התכונות מלבד האישיות ניתן לשפר, וזאת כיוון שאישיות "היא מבית" וכמעט בלתי ניתנת לשינוי. זו הסיבה גם שצופים בילד במשך זמן רב — כדי להבין את מבנה האישיות הבסיסי שלו. לא מתפשרים על זה.

הורים בע"מ

מסתבר שהורות זו בעיה אוניברסלית. בכל העולם ההורים לוחצים על המאמנים ועל הילדים ומפריעים. באייאקס הבינו שהמשוואה הורה־מועדון־שחקן בעייתית והוציאו ממנה את ההורה. להורה, כל הורה, אסור בשום פנים ואופן לפנות למאמן בזמן האימון ואחריו. פעמיים בשנה כל הורה מקבל פגישה אישית עם המאמן ורק אז יוכל לדבר איתו. בנוסף, באייאקס מחייבים כל ילד להודיע למאמן אם הוא לא מגיע לאימון או מעוניין לדבר על נושא אחר. כך שום דבר לא נעשה דרך ההורים והילד לוקח אחריות על עצמו ולומד לשוחח עם מבוגרים ממנו ללא חשש. כאשר הורה עובר על חוקי המועדון, הילד נזרק ממנו.

אסף שטנגל וערן עלמני במשחק של אייאקס. כיום כל המאמנים של נבחרת הולנד בגילים הצעירים (13–17) הנם יוצאי מחלקת האימון של האקדמיה של אייאקס., צילום: אסף שטנגל, ערן עלמני אסף שטנגל וערן עלמני במשחק של אייאקס. כיום כל המאמנים של נבחרת הולנד בגילים הצעירים (13–17) הנם יוצאי מחלקת האימון של האקדמיה של אייאקס. | צילום: אסף שטנגל, ערן עלמני אסף שטנגל וערן עלמני במשחק של אייאקס. כיום כל המאמנים של נבחרת הולנד בגילים הצעירים (13–17) הנם יוצאי מחלקת האימון של האקדמיה של אייאקס., צילום: אסף שטנגל, ערן עלמני

שקט, משחקים

הדרישות מהמאמנים באייאקס גבוהות במיוחד. על פי אנשי המועדון, מאמן צריך להיות ניחן ביכולות תקשורת וניהול. הוא צריך להיות "בעל ראש פתוח, תומך, יצירתי, אחראי וחדשני". המועדון עוקב אחר עבודת המאמנים ועושה תחקירים. מצלמים אימונים, צפייה בפגישות אישיות בינו לבין ההורים והשחקנים, פגישות בין מאמנים אחרים וכו'. כל המאמנים באקדמיה עובדים בה במשרה מלאה.

מה שבולט במיוחד באימונים ב"עתיד" זה השקט. למאמנים אסור להרים את הקול והם חייבים לשדר רוגע ושליטה. זה מקרין על כל המתחם. הילדים משחקים בשקט ומבלי לצעוק זה על זה. אמנם יש הרבה דיבורים והוראות, אבל אין הרמת קול.

במשחקים — וצפינו בשלושה משחקים בגילים שונים — המאמנים יושבים על הספסל ולא צועקים על שחקניהם. מדי פעם הם קמים, נותנים הוראה טקטית לשחקן זה או אחר, וממשיכים לשבת ולרשום הערות. באייאקס מאמינים שאת ההכנות למשחק עושים במהלך השבוע ובמהלך המשחק כבר לא ניתן לשנות. אגב, כיום כל המאמנים של נבחרת הולנד בגילים הצעירים (13–17) הנם יוצאי מחלקת האימון של האקדמיה של אייאקס.

שחקנים צעירים באייאקס. העונה באייאקס מחולקת לתקופות של 6 שבועות כאשר בכל תקופה כזו מתמקדים בנושא אחר, צילום: איי אף פי שחקנים צעירים באייאקס. העונה באייאקס מחולקת לתקופות של 6 שבועות כאשר בכל תקופה כזו מתמקדים בנושא אחר | צילום: איי אף פי שחקנים צעירים באייאקס. העונה באייאקס מחולקת לתקופות של 6 שבועות כאשר בכל תקופה כזו מתמקדים בנושא אחר, צילום: איי אף פי

איך עובדים

הכל מובנה באייאקס על פי תוכניות אימונים יומיות, שבועיות, חודשיות ושנתיות. הילדים יודעים בדיוק מה מצופה מהם לאורך השנים. שחקן בן שבע שנכנס לאקדמיה יעבוד על הדברים הבסיסיים כגון שיווי משקל, מהירות, תנועה ללא כדור, שליטה בכדור (שימוש בכל חלקי הרגל קריטי). זה נעשה בצורת "חוג" ומשחקים כיפיים עם כדור כשבגילים מתקדמים יותר (8–12) מתחילים בחלוקת השחקנים לקבוצות "ליגה". 16 שחקנים בקבוצה: 2 שוערים; 4 שחקנים ימניים לעמדות 2,6,7 (מגן ימני, קשר ימני ושחקן כנף ימני); 4 שחקנים שמאליים לעמדות 5,8,11 (מגן, קשר וכנף צד שמאל), 3 שחקנים לעמדות 3,4 (בלמים) ו־3 שחקנים לעמדות 9,10 (חלוץ וקשר מתחת לחלוץ).

ההתמקדות היא על האינדיבידואל ופיתוחו כשחקן (דגש על קואורדינציה שמסייעת לשיפור הטכניקה וקבלת ההחלטות). פעם בשבוע הילדים זוכים לאימון ג'ודו, שמסייע בכוח, שיווי משקל, גמישות ומאמן את אזור האגן, שלפי אייאקס, הוא החלק החשוב ביותר בגוף מלבד המוח. הילדים מתאמנים 3 פעמים בשבוע ובמשחקים פעם בשבוע. מגיל 13 מתאמנים 4 פעמים בשבוע ומשחקים 11 על 11 (כל הקבוצות משחקות 4־3־3).

העונה באייאקס מחולקת לתקופות של 6 שבועות כאשר בכל תקופה כזו מתמקדים בנושא אחר. בתקופה שבה היינו הנושא היה לחץ גבוה. לפני משחק שצפינו של קבוצת עד גיל 17, המאמן הסביר לנו איזו טקטיקה נראה במשחק — כשמה שמעניין אותו זה הלחץ על השוער היריבה. במשחק עצמו אייאקס הבקיעה לאחר 7 דקות בעקבות טעות שוער, שנבעה מהלחץ ששחקניה הפעילו.

גיל ביולוגי וגיל כרונולוגי

באייאקס עושים מאמצים כדי להבין את גילו הביולוגי של כל ילד — על פי פרמטרים מדעיים ברורים כגון משקל, גובה, צפיפות עצם וכו'. אם ילד בן 14 אך גילו הביולוגי הוא 16, הסיכוי לפציעה גדול יותר ולכן יזכה לאימונים קצרים יותר (כ־45 דקות), לעומת ילד שגילו הביולוגי וגילו הכרונולוגי זהים — והוא יזכה לאימון של שעתיים. הילדים "הגדולים" נשארים בקבוצות של גילם הכרונולוגי כיוון שהם מסייעים לשחקנים סביבם להתמודד עם שחקנים גדולים.

שחקן או שניים בשנה

בגילים 17–19 מחליטים אם השחקן ימשיך במועדון. השחקנים הפחות מוכשרים מקבלים הזדמנויות נוספות בקבוצות נוער המתקדמות יותר, כדי לראות אם יש קפיצה ביכולות. במועדון יש מטרה מוצהרת להעלות שחקן אחד או שניים בכל עונה לקבוצה הבוגרת כשמ־2016 המטרה היא להעלות 2–3 שחקנים מדי שנה.

הכותבים הם מנהלי האתר ללימוד כדורגל www.socr.co.il ובעלי בית ספר לכדורגל בקריות לגילאי 3–7

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות