אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גליה מאור ואיתן רף: "ההסכם עם הרשויות בארה"ב - לא נעשה על דעתנו" צילום: אוראל כהן

גליה מאור ואיתן רף: "ההסכם עם הרשויות בארה"ב - לא נעשה על דעתנו"

השניים יחד עם ראש החטיבה הבינלאומית לשעבר צבי איצקוביץ שכרו את שירותיו של עו"ד רם כספי שייצג אותם בנושא. "פעלו בתום לב מוחלט במסגרת תפקידם"

28.12.2014, 11:25 | תומר ורון

בכירי לאומילשעבר ובניהם המנכ"לית גליה מאור והיו"ר איתן רף נערכים ליום של אחרי ההסדר עם האמריקאיים במסגרתו הודה הבנק שסייע ללקוחותיו להתחמק מתשלומי מס. השניים יחד עם ראש החטיבה הבינלאומית לשעבר צבי איצקוביץ שכרו את שירותיו של עו"ד רם כספי שייצג אותם בנושא.  

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלח כספי להנהלת בנק לאומי הוא כתב כי ההסדר אליו הגיע הבנק עם הרשויות האמריקאיות באשר לסיוע להעלמת המס לא נעשה על דעתם של מאור ורף. "כל התייחסות או הודאה במסכת עובדתית כלשהי או במסקנות העולות ממנה לא יחולו עליהם ולא יחייבו אותם", לשון המכתב. 

עוד טוען כספי במכתב כי מאור ורף פעלו "בתום לב מוחלט במסגרת תפקידם וחולקים על כל טענה כאילו הם ידעו על כך שהתאגיד סייע כביכול ביודעין למשלמי מס אמריקאיים להתחמק מתשלומי המס". 

מימין גליה מאור ואיתן רף , צילום: אוראל כהן מימין גליה מאור ואיתן רף | צילום: אוראל כהן מימין גליה מאור ואיתן רף , צילום: אוראל כהן

בשבוע שעבר נחתם סופית ההסדר בין משרד המשפטים האמריקאי, הרשות הפיננסית בניו יורק ובנק לאומי לפיו ישלם לאומי קנס של 1.5 מילארד שקל. בנוסף עלות הפרשה יקרה יותר ומסתכמת ב-1.7 מילארד שקל בגלל תשלומים לעורכי דין ורואי חשבון שטיפלו בנושא.

בנק לאומי הודה למעשה כי סייע ללקוחותיו האמריקאיים להעלים מס מהרשויות בארה"ב ובמסגרת ההסדר נחשפו השיטות המגוונות ששימשו את הבנק כדי להערים על הרשויות.

הטכניקה העיקרית שבה פעל לאומי היא מתן הלוואות כנגד נייר ערבות (SBLC), שהן למעשה הלוואות פיקטיביות. כיצד השיטה עובדת? לקוח של לאומי ארה"ב נתן את כספיו הלא מדווחים לבנק, שהפקיד אותם באחד מסניפי הקבוצה בשוויץ, לוקסמבורג או ישראל. כשאותו לקוח ביקש למשוך כסף מהחשבון, הוא קיבל הלוואה מלאומי ארה"ב שנסגרה באמצעות נייר ערבות שהעביר הסניף הזר שבו נמצא כספי הלקוח. ככה הלקוח קיבל את כספו מבלי לשלם מס לארה"ב. הבנק מצדו נהנה מהכנסות ריבית ועמלות בגובה של 1% מההלוואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
לקיחת אחריות
קהל לקוחות ובעלי מניות יקרים, אנו ראשי הבנק מצהירים בזאת כי אנו לוקחים אחריות מלאה על קבלת דיווידנדים שמנים על חשבונכם, ללא ידיעתכם ובהסכמתכם גם אם לא שאלנו אתכם. וזאת ללא קשר למעשינו והשפעתם עליכם... בקיצור תקפצו לנו, ומה שאסור לדנקנר, לנו מותר בגדול!
tush  |  05.01.15
8.
צריך לזכור שגברת מאור היתה המפקחת על הבנקים בזמן הרצת המניות הגדולה
וגם משם היא חמקה ללא אחריות אישית. גברת טפלון, ששום דבר לא נדבק בה, צריכה לעבור חקירת שתי וערב הדוקה, ולשאת בעונש על 1. ביצוע פעולות אסורות או 2. ניהול כושל כי זה או 1 או 2 לא יכול להיות שזה יהיה אף אחד מהם. או שהיא ידעה ואישרה (גן אישור שבשתיקה, ולכן צריכה לשאת באחריות, ולשלם) או שהיא לא ידעה - ואז - אין לה כל זכות שנובעת ממשרה ניהולית (ויש לחלט כל שקל שקיבלה כשכר) - כי מנהל לא יכול שלא להיות מיודע בנעשה בחברה שעליה הוא אחראי.
28.12.14
לכל התגובות