אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת סימנס: המשנה למנכ"ל חברת החשמל חשוד בקבלת שוחד של מאות אלפי דולרים מהקונצרן הגרמני צילום: אוראל כהן

פרשת סימנס: המשנה למנכ"ל חברת החשמל חשוד בקבלת שוחד של מאות אלפי דולרים מהקונצרן הגרמני

יאשה חאין הודיע בשבוע שעבר על פרישתו מחברת החשמל בשל מצבו הבריאותי. על פי החשד חאין וחמישה בכירים נוספים קיבלו שוחד בהיקף של מיליוני דולרים מסימנס. עוד דווח כי גם המשנה למנכ"ל לשעבר, דוד קון, נחקר בחשד לקבלת שוחד מסימנס

28.12.2014, 18:26 | תומר גנון וליאור גוטמן

התפתחות בפרשת סימנס וחברת החשמל: המשנה למנכ"ל חברת החשמל, יאשה חאין, חשוד בקבלת שוחד של מאות אלפי דולרים מהקונצרן הגרמני. חאין שנחשב מקורב לשר החוץ אביגדור ליברמן, הודיע בשבוע שעבר על פרישתו מחברת החשמל בשל מצבו הבריאותי. חאין נעצר ל-4 ימים על ידי בית משפט השלום בת"א. על פי החשד חאין וחמישה בכירים נוספים קיבלו שוחד בהיקף של מיליוני דולרים מסימנס בתמורה להעברת מידע פנימי לגורמים בסימנס לגבי מכרזים והטייתם. 

קראו עוד בכלכליסט

חאין (59) מכהן מאז 2013 כמשנה למנכ"ל וסמנכ"ל לקוחות ופיתוח עסקי, כאשר קודם לכן כיהן כסמנכ"ל פרויקטים הנדסיים. ביום חמישי האחרון הודיע חאין לדירקטוריון החברה שהוא מבקש לעזוב את תפקידו באופן מיידי. בחברת החשמל הופתעו מההודעה וייחסו אותה, הן בע"פ והן בהודעה לבורסה, לסיבות אישיות. בהודעת החברה לבורסה הוסבר שחאין "יסיים את תפקידו עקב מצבו הבריאותי", כאשר בסביבת החברה הסבירו שחאין אכן סבל ממצב בריאותי קשה ובשנה האחרונה בקושי הופיע לעבודה. במשק האנרגיה מציינים שחאין נחשב כמקורב לליברמן וללא קשר לפרשה השניה.

חאין נחשב לאחד מעמודי התווך של החברה ובשנים האחרונות אף התמודד על משרת המנכ"ל, אולם בכל המקרים שהתמודד לא זכה. פרישתו של חאין התווספה לפרישה של מנכ"ל החברה אלי גליקמן, שהודיע שעקב אי קידום רפורמה על ידי שר האוצר לפיד הוא יפרוש ככל הנראה במרץ הקרוב.

מוקדם יותר דווח כי המשנה למנכ"ל חברת החשמל לשעבר, דוד קון, נחקר היום בחשד לקבל שוחד מסימנס. קון פרש מהתפקיד במפתיע בשנת 2004 לאחר 34 שנים בחברה. קון עמד בראש ועדת המכרזים שאישרה בשנת 2001 את זכיית סימנס במכרז לטורבינות גז, שבמסגרתו קיבל שוחד של 1.1 מיליון יורו הדירקטור והשופט לשעבר, דן כהן. קון נעצר לארבעה ימים.

חוקרי רשות ניירות ערך עיכבו הבוקר (א') לחקירה בכירים בחברת החשמל, ביניהם ביניהם גם את קון, בחשד לקבלת שוחד מהקונצרן הגרמני על מנת להטות מכרזים. פרסום החשדות ומעצרם הותר בעקבות פניית "כלכליסט" לרשות לצמצם צו איסור פרסום גורף שהוציאה לפני כשבועיים על ההתפתחויות בפרשה.

על פי ממצאי החקירה של הרשות, במהלך השנים 2000 ועד 2005 העבירה סימנס כספי שוחד בהיקף של מיליוני דולרים, הן באמצעות חשבונות בחו"ל והן במזומן, לבכירים שונים בחברת החשמל ובהם חאין, קון וארבעה נוספים. זאת בתמורה להעברת מידע, סיוע והשפעה של החשודים על קבלת ההחלטות בחברת החשמל להבטחת זכייתה של סימנס בפרויקטים שונים של חברת החשמל בהיקף של מאו מיליוני דולרים

לפני כשבועיים חשף "כלכליסט" כי איש הקש בפרשת השוחד לדירקטור והשופט לשעבר דן כהן, שלמה דניאל, נמצא במגעים מתקדמים לחתימה על הסכם עד מדינה. כהן הודה והורשע בקבלת 1.1 מיליון יורו מסימנס באמצעות דניאל וגיסו אורן אהרונסון, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר. אלא שסימנס הודתה ששילמה כ-20 מיליון דולר כשוחד בחברת החשמל, וחוקרי הרשות מנסים לגשר על פער של 16 מיליון דולר נוספים שנתנו כשחודש.

שלמה דניאל, צילום: אוראל כהן שלמה דניאל | צילום: אוראל כהן שלמה דניאל, צילום: אוראל כהן

בעקבות המידע החדש, עצרו חוקרי הרשות ביוני את חיים בר-נר, סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין השנים 2002-2005 ועד לאחרונה מנהל היחידה לפיתוח עסקי-יצור. הוא נחקר בחשד לקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. יחד איתו נחקר גם איש העסקים אנטון דלין, החשוד בכך ששימש כצינור להעברת הכספים מסימנס לבר-נר באמצעות כספת שהחזיק בלונדון. כן נחקר באזהרה עו"ד שלמה נס, שכיהן בעבר כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

דניאל נשפט בעבר בשוויץ על הפעולות הכספיות שביצע כדי להעביר כספים לדן כהן. הטענה בכתב האישום הייתה אי מסירת אמת לעובדי הבנק לגבי הפעילות הכספית. התיק הסתיים בהטלת קנס של 25 אלף יורו ללא הרשעה. על פי גורם המקורב לחקירה, מלבד המידע שעבר מהרשויות בשוויץ, הראיות נגד דניאל על העברת כספים לבכירים נוספים בחברת החשמל התחזקו לאחרונה ואף עלו חשדות נוספים. על פי הערכות, זוהי אחת הסיבות לכך שהוא פתח במגעים עם הפרקליטות לחתום על הסכם עד מדינה. 

עצור נוסף בפרשה הוא הוא יונה שוויצר, מנהל אגף התכנון בחטיבת הפרויקטים של חברת החשמל. שופטת בית משפט השלום בת"א, אפרת בוסני, הורתה על הארכת מעצרו בארבעה ימים. עו"ד דרור מתתיהו המייצג שוויצר מסר: "אני מציע להתאזר בסבלנות לפני הכתמת מרשי בחשדות שאין בינו לבינם דבר. אני בטוח כי הרשות עושה את עבודתה נאמנה ותגיע למסקנה זו בקרוב".

חשוד אחר שנעצר בפרשה לארבעה ימים הוא דוד אלמקיס, סמנכל תכנון פיתוח וטכנולוגיה. בתקופה הרלוונטית היה סגן מנהל אגף תכנון. עו״ד עדי ברקאי ממשרד ברקאי ושות׳ המייצג את אלמקייס מסר: "ניתן ומוטב היה להימנע מהמעצר. מר אלמקייס מסר את גרסתו המלאה לאנשי הרשות והשיב לכל שאלות החוקרים. אני סמוך ובטוח כי עד מהרה יתברר כי לא נפל במעשיו כל פגם, וכי אין ממש בטענות התמוהות המופנות כלפיו. מטבע הדברים לא ניתן להתייחס לגופן של הדברים אשר נמצאים בעיצומה של החקירה, אך יש לציין כי לאורך שנים פעל מר אלמקייס לטובת חברת החשמל ולטובתה בלבד".

עוה״ד דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, המייצג את יעקב (יאשה) חאין, הגיב: "מרשי פרש מתפקידו כמשנה למנכ״ל אך לפני ימים אחדים, מטעמים בריאותיים, ולאחר רקורד עשייה ענף ומרשים למען משק החשמל של מדינת ישראל וציבור לקוחות חברת החשמל. לא בכדי היה המועמד הטבעי למנכ״ל - תפקיד עליו ויתר מן הטעמים הנזכרים. מטבע הדברים, איננו יכולים למסור פרטים מדויקים אודות החשדות המיוחסים לו וטענות ההגנה הקיימות לו, על מנת שלא לשבשה. יחד עם זאת, בטוחנו כי בסופו של דבר יימצא שלא ביצע כל עבירה".

מחברת החשמל נמסר בתגובה, "חברת החשמל תסייע לכל גורמי האכיפה להגיע לחקר האמת בכל דרך שתידרש. פרשת סימנס התרחשה לפני למעלה מעשור, זמן רב לפני תחילת כהונתם של יו"ר החברה יפתח רון טל ומנכ"ל החברה אלי גליקמן. היו"ר, המנכ"ל חברי הדירקטוריון והנהלת החברה פועלים בשקיפות מירבת ויסייעו ככל הנדרש להגיע לחקר האמת. כמו כן יודגש כי הנהלת החברה מובילה מדיניות של אפס סובלנות בנוגע לשחיתות ועושה כל שביכולתה על מנת לשמור על שקיפות ומנהל תקין".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, התייחס להמשך החקירה המתנהלת בפרשת סימנס: "אני מודה למחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך על החקירה המורכבת של מה שנראה כאחת מפרשיות השחיתות החמורות שהיו בישראל. החקירה מתמקדת בחשדות לפיהן הועברו כספי שוחד בסכום מצטבר של מיליוני דולרים לשורה ארוכה של חשודים נושאי משרה בכירים בחברת חשמל בהווה ובעבר. חקירה זו הינה חקירת המשך לפרשת דן כהן אשר הורשע בעבירות שוחד ונשפט ל-6 שנות מאסר. עד כה החקירה התקיימה במישור הסמוי וכעת עברה למישור הגלוי ואני מבקש לחזק את ידי החוקרים הפועלים באופן מקצועי ויצירתי ללא חת וללא משוא פנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות